Beşiktaş'la Anlaştığı Söylenen Ante Rebic Nasıl Bir Futbolcu?

Beşiktaş, AC Milan'ın 1993 doğumlu sol kanat oyuncusu Ante Rebic ile anlaşmak üzere. Bir dönem piyasa değeri 40 milyon euroyu bulan Hırvat oyuncu, Beşiktaş'ta ne yapar? İşte Rebic'in artıları ve eksileri.
Beşiktaş'la Anlaştığı Söylenen Ante Rebic Nasıl Bir Futbolcu?
Fotoğraf: AC Milan

herkese merhabalar! şenol hocamızın da söylediği, anlaşmaya yaklaştığımız ante rebic hakkında hazırladığım deneme yazısını okumak isteyenler buyursun.

not: bütün veriler comparisonator'den alınmıştır.

genel olarak bakacak olursak; sol kanat forvet oynayan, 2. forvet gibi de konumlanan, az da olsa sağ kanat tecrübesi de olan, ofansif bir oyuncu rebic. 1,85 boyu, top taşıma yeteneği, skora yatkınlığı o'nu milan'a taşıdı ama milan'da çok parlak bir kariyere dönüşmedi.

herkesin bildiği üzere, çok fazla sakatlık yaşadı, tam oynadığı sezonlarda bile çok fazla maç kaçırdığını görüyoruz. kronikleştiğini düşündüğüm, tekrar eden ayak bileği sakatlığı mevcut. bu sakatlık durumunu baştan yazayım ki; neden performansının parlayamadığını da bilelim.

aslında milan'a geldiği 19/20 ve 20/21 sezonlarında verileri, istatistikleri fena değil. ama sakatlık, üstüste oynamamayı etkilediği için, her performans yakalamaya çalıştığında maç kaçırıp, oyun için performansının da düştüğünü görüyoruz. bu da daha çok hata demektir!

kariyer yolculuğuna bakacak olursak; hırvatistan'dan çıkan, milli takım'da da 42 maça çıkan, sonra italya ve almanya arasında gidip gelen bir kariyere sahip bir oyuncu. özellikle frankfurt'ta 18/19 sezonunu harika geçiren rebic, o sezon avrupa ligi'nde de yarı finali gördü.

yine milan'da ilk 2 sezonda hem kadronun oyuncusuydu, hem performansı ile milan'ın çıkışına katkı sağladı. tabi, milan'ın şampiyon olduğu 21/22 sezonunda sadece 9 ilk 11 maçına çıkabildi ve sakatlığının rebic'i en çok etkilediği sezon da bu sezondu. sakatlıktan 20 maç kaçırdı.

genel verilerine bakacak olursak; ben son sezonunda neden işler kötü gitmiş onu biraz açıklamaya çalışacağım ve oyuncunun son iyi oynadığı sezon olan 20/21 sezonunda neyi iyi yapmış onları paylaşacağım. yani bizde beklenti 20/21 sezonundaki başarısı olmalı, son sezon değil!

öncelikle şunu belirteyim, geçen sene daha çok sonradan girmiş ve bu maçlar milan'ın daha çok puan kaybettiği maçlar. nedenine gelecek olursak, forvet rotasyonunda, sonradan girip skor katkısı yapsın diye daha çok oyuna alınmış. ilk 11 oynadığında ise; sol kanat forvet oynamış.

geçen sene sol kanat forvet oynarken; geçen sene 3,96 dribling denemesi olmuş, 2,7 başarılı sonuçlanmış. maç başına 5 kere rakip ceza alanında buluşmuş ve maç başına 2,5 şut çekmiş. rakip ceza alanına girme sayısında ligde 2. sırada ama çok fazla gereksiz şut çekmiş.

zaten bu fazla şut, performansı düşüp, bir an önce skor bulma derdinde olan ofans oyuncularının durumunda görülür. bunun yanında rebic, ghezzal gibi bir oyun kurucu kanat değil. o sebeple pas sayısı bütün sezonlarında düşük. skora gitmeye ve dikine oynamaya meyilli bir oyuncu.

son sezon 25'te 15 başarılı pas yapmış. 90 dakika başına 15 pas isabeti düşük gerçekten. rebic'te gördüğün en olumsuz konu ne derseniz, 3. bölge pası derim. bütün sezonlarında 2'yi geçmemiş. yani, 2. bölgede alıp, önüne pas veren değil, topla gitmeye çalışan bir oyuncu!

ilginç bir veri, rebic iyi orta yapan bir oyuncu. bu anlamda italya ligi sezonlarında hep ilk 3'te. geçen sezon da 2. sırada yer almış. şenol hocanın seveceği bir orta yeteneği var. bunun yanında kafa golü de atıyor, boyu 1,85 zaten. ve hocanın 3 mevki isteğine de uyuyor.

son sezon özelinde, 22 ikili mücadeleye girip, 10 başarı yakalamış. işte sakatlığının ortaya çıkardığı durum bu. fiziksel durumunu standart tutamamış. 20/21 sezonundan da bahsedeceğim demiştim, oraya geçtiğimizde, sezonda rakip ceza alanına en çok giren oyuncu olduğunu görüyoruz.

son sezonunun aksine, şut isabetinde ligde 2. sırada olduğunu görüyoruz. %26 isabetli şut başına gol istatistiği var, çok iyi gerçekten. 4'te 1 golü var! bu arada o sezonun bir kısmını da sağ kanat oynamış. yine o sezon ligde en çok ve isabetli orta yapan oyuncu. gayet iyi.

maç başına da 1 anahtar pas verdiğini görüyoruz. son sezon anahtar pas 0,4'e kadar düşmüş. biraz acelecilik de var. 20/21 sezonu 22'de 15 başarılı pas ile oynamış. iyi bir sezon geçirmesine rağmen yine sayılar düşüp, yukarıda belirtmiştim sebebini. beşiktaş'ta bu yükselir.

birebir mücadelelerde o sezon hava toplarında 3. sırada ve sahipsiz top kazanma verisinde de 1,71 ile 2. sırada görünüyor. bu arada defansif verileri çok kötü. masuaku'ya biraz iş düşecek. maç başına 2 ve 3 arasında top kazanıyor. düşük. gedson sola yakın olması avantaj!

kısacası, oyuncuyu 2 yıl öncesine döndürmemiz gerekiyor. şenol hoca ile bu gerçekleşir mi? gerçekleşir. sakatlığı buna izin verir mi? işte onu ben bilemem. hem konuşulan maliyetler, oyuncunun son durumuna göre yüksek, hem sakatlığı sorun. yani çok fazla bu tipte oyuncumuz var.

bana sorsanız, rebic olur mu diye, sakatlığı olmasa bize çok uygun derim. özellikle ghezzal sağ kanattayken ama bizim ghezzal'ın da ne kadar oynayacağı şüpheli. kısacası rebic varken sağa oyun kurucu kanat lazım.

okuyan herkese teşekkür ederim, keyifli bir hafta sonu dilerim.