Better Call Saul Seyircilerinin Kendini Sorgulamasına Sebep Olan Karakter: Howard Hamlin

Başta Vince Gilligan ve Peter Gould olmak üzere, Better Call Saul'un bütün beyin takımı Howard Hamlin karakteri üzerinden izleyicilerin kendilerini sorgulamasına sebep oldu 6. sezon itibarıyla. Mevzuyu biraz açalım.
Uyarı: Çok ağır spoiler içerir. Demedi demeyin.


better call saul'un 7. bölümünün sonunda koltuğa çivilendim, bir süre bakakaldım öylece

bu diziyle ilgili birçok kişinin gözden kaçırdığı bir nokta var ki; bunu fark edince bu dizinin kalitesini daha da iyi anlıyorsunuz: dizi bb öncesini anlattığı için senaristin sizi şaşırtabileceği alan çok sınırlı ve buna rağmen izlerken sizi germeyi ve merak ettirmeyi başarıyorlar. bir de öncesinde bb izlememiş birisinin, bu diziyi izlerken alabileceği keyfi düşündüm de, bence yeni başlayan birisi ilk olarak bcs ile başlasa 2 diziden de alacağı keyif maksimum olurdu.

(bundan sonrası spoiler!)

bence howard'ın yaptığı konuşma sadece kim ve jimmy'e değildi; vince abi o konuşmayla biz seyircileri de tokatladı. aslında alt metinde bize: “6 sezondur hiç sempati duymadığınız howard'ın neler yaşadığını, nasıl bir hayatı olduğunu bilmeden, nasıl da kolayca yargılayabildiniz onu?! üstelik de, zevk için milletin hayatıyla oynayabilecek tiynetteki 2 sosyopatın peşinden giderek.” diyerek ayarı verdi. howard'ın o havalı görünüşünün altında, farklı sorunlarla uğraşan, derdi olan bir adam vardı yani. sosyal medyada bazıları howard şöyleydi böyleydi diye abartmış da abartmış. klasik beyaz yakalı çirkefliklerinden öteye ne yaptı bu adam *mk? böyle kolayca adam harcamaya başlasak, ohooo, bunca yıl çalıştığım şirketlerdeki yöneticileri temizleye temizleye usta bir suikastçi olur çıkardım.


chuck için elinden geleni yapmış; ölümünden sonra bile itibarını hep göklere çıkarmış; kim'e saygısını ve verdiği değeri hep göstermiş; jimmy çıyanına bile fırsatlar sunmuş birisiydi ve resmen 2 tane manyağın eğlencesine kurban oldu. zaten 7 bölümdür bu ikilinin girdiği şu oyuna uyuz oluyordum; bu bölümü izlerken de “ha şimdi bir şey olacak” diye diye gerilerek izlemiştim; tam artık rahatladım derken, bombayı patlattılar. vince reis çok fena ketenpereye getirdi bizi.

çok yazık oldu altın saçlı garibime ve bunun suçlusu da o sosyopat ikilidir. lalo'nun hamamböceği benzetmesinin de ne kadar doğru olduğunu anladım. zaten mike bile jimmy yerine kim ile konuşmayı tercih edince, artık jimmy'nin karakteri hakkındaki resim daha da netleşmişti. bir kişi bile jimmy'e güvenmiyor amk. walter reisi bile yoldan çıkarıp daha da gaza getiren, bu saul goodman idi zaten.

gelecek sezon yaşadığını bildiğim için, jimmy için boşuna beddua etmeyeyim ama umarım bu yaptıkları ileride gene'den çıkar; ne diyeyim.

better call saul, howard karakteri üzerinden izleyiciye şahane bir ayar verdi

adamı babasından kalma şirkette playboy gibi takılan piç bir karakter olarak sundular evvela. bu piç tiplemenin karşısına da biri hanım hanımcık işinde gücünde kadın, diğeri de muzip ama sevimli, hani o yaramazlık yapsa da kendini hep affettiren haylaz oğlan karakterini koydular. ikili hayat mücadelesinde yavaş yavaş, düşe kalka ilerlerken arada zengin piçinden bazı darbeler de aldılar. böylece intikam almaları gözümüzde meşru hale geldi. sonra yavaş yavaş işler değişti ama biz izleyenler zokayı bir kez yutmuş olduğumuz için şöyle sakin kafayla bakıp da yahu arkadaş siz manyak mısınız adamı rezil edince ne geçecek elinize demedik. alışmıştık çünkü saul’un küçük ibneliklerine, kurnazlıklarına, haz alıyorduk onları izlemekten; saul’un her seferinde bir numara çevirmeyi bilmesinden. hanım hanımcık dürüstlük timsali avukatımız kim de "because i was having too much fun" derken yalnız değildi yani.


peki aslında olan neydi? bizim bonnie ve clyde oyun oynarlarken bir anda işler çığrından çıktı, kimseye ilişmeden, yavşaklık ve gevşeklik peşinde koşmadan işinde gücünde yaşamaya çalışan iki karakterden biri olan howard hamlin, iki tane travmalı tiplemenin olgunlaşmamış yanlarını tatmin etmek uğruna bok yoluna gitti. biz de oh olsun zengin piçine noktasından badem gözlü howard kıvamına geldik. göt gibi bıraktı adamlar bizi elimiz bağrımızda.

böyle, draması roman ayarında bir malzemeyi bi daha ne zaman görürüz bilmiyorum.