Beyaz Ölüm Lakaplı, Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancısı: Simo Hayha

Kızıl Ordu tarafından Beyaz Ölüm lakabıyla tanınan Fin keskin nişancı Simon Hayha'nın hayatına dair bazı enterean bilgiler.
Beyaz Ölüm Lakaplı, Dünyanın Gelmiş Geçmiş En İyi Keskin Nişancısı: Simo Hayha


dünyanın tartışmasız en iyi keskin nişancısı idi . finlandiyalıdır. 

aslında bir çiftçi olan simo hayha , 1939-1940 arası finlandiyayı işgal eden ruslara karşı savaşmıştır. elinde bir adet 28 model mosin nagant tüfeği olmasına rağmen dokuz ayda 505 rus askerini öldürmüştür. 1 nisan 2002 de 96 yaşında vefat etmiştir.

hayranlık uyandıran tarafı öldürdüğü rakamdan öte, hangi şartlarda ve nasıl yaptığı olan keskin nişancıdır. ruslar ülkesini istila ettiğinde sadece basit bir çiftçi olan bu adam, bundan önce orduda zorunlu olarak 1 sene hizmet vermiştir. hani daha önceden bu doğrultuda bir deneyimi veya alakalı bir işi yoktur. işgalden sonra ülkesine nasıl yardım edebileceğini düşünürken, bunun en iyi yönteminin birkaç kutu yiyecek ve eski tüfeği ile yakındaki bir ormana dalıp, gelip geçen rusları vurmak olduğuna kanaat getirir. zira en ateşli çatışmalar bu eksi 20 ila 40 derece soğukluktaki ormanlarda vuku bulmakta idi. en sevdiği pusu noktası içi boşalmış ağaç kütükleri olan bu arkadaş, bütün gün boyunca yer değiştirmeden, sabırla hedeflerini beklermiş.


ruslar, düzinelerce adamlarının ormanda tarzan misali takılan bir herif tarafından vurulduğunu öğrenince doğal olarak korkmuşlardır. simo hayha, beyaz ölüm lakabını çoktan almıştır. bunu temizlenmesi gereken bir tehdit olarak algılayan ruslar, hemen özel bir kuvvet göndererek bu pürüzü ortadan kaldırmak istemişlerdir. gönderilen adamların hepsinin vurulduğu haberi gelince daha ciddi olmaya karar vermişler ve anti-sniper grubu oluşturmuşlardır. bu grubun da tamamını temizleyen hayha, 100 gün içinde tüfeğiyle 542, baba yadigarı smg ile de 150 civarlarında skor yapmıştır. 705 civarında leşi olduğu tahmin edilmektedir. bu heriften artık iyice bıkan ruslar, olabileceğini tahmin ettiği yerleri, bildiğiniz top atışına tutmuştur. buradaki çaresizliğe dikkat çekmek isterim. sebebi ise artık kimsenin yakınlarına gitmek istemez olmasıdır. bu bombalama sonucu ruslar gerçekten de vurmayı başarmışlar beyaz ölümü. seken bir şarapnel montunu delmiş fakat pek bir kalıcı hasar bırakmamıştır.


son olarak, artık şans mı dersiniz, kader mi, bilemem ama elemanın teki bunu suratından vurmayı başarmıştır. beyaz ölüm efsanesi bitmiştir...

sadece bir kaç haftalığına! savaşın son gününde bilincini geri kazanmıştır ve sonrasında da uzun bir hayat yaşamıştır.

kaynak: http://listverse.com/…13/top-10-snipers-in-history/


kendisi kafasını fazla kaldırmak zorunda bırakması ve dürbünün lensinin parlama yapıp yerini belli etmesi sonucu dürbünlü tüfekleri tercih etmemekteydi.