Bhutan'da Pek Çok Evin Duvarında Neden Penis Resmi Var?

Güney Asya'nın en ilginç ülkelerinden biri olan Bhutan'da evlerin ve dükkanların çoğunun duvarında penis çizimleri var. Bu çizimlerin arkasında çok acayip bir Budist keşişin hikayesi var.
Bhutan'da Pek Çok Evin Duvarında Neden Penis Resmi Var?

bhutan'ın (butan) punaka vadisinde geziniyorsunuz, etraftaki binaların hangisine bakarsanız bakın, binalarda hep aynı figürün resmedildiğini görüyorsunuz. bir kuş? hayır, bu bir uçak! değil efendim. bu bir penis! punaka'da her yerde kapılara, pencerelere, duvarlara ve vitrinlere boyanmış, kanatları olan ve gülümseyen penis grafitileri mevcut. bu şirin penis grafitileri, 5000 kadının azizi ünvanına sahip, insanlara aydınlanmayı çılgın yöntemlerle anlatan, tibet mahamudra geleneğinden gelen budist rahip drukpa kunley'in penisi olan alevli bilgeliğin yıldırımı'na ait.


drukpa kunley, tibetli olmasına rağmen bhutanlılar tarafından tüm budist soy ustalarının en büyüğü olarak kabul ediliyor

o, sadece çağına göre değil, günümüzde bile eşine az rastlanacak bir şekilde müstehcen mizah, komik ve erotik şiirler ve şarkılar yoluyla budist öğretilerini özgürce anlatması sayesinde insanları ortodoks düşüncelerden kurtararak budizmi öğretirken diğer yandan da onlara özgürlüğü aşılayan bir çılgın bilge, çılgın keşiş, ilahi deli, sarhoş keşiş.


drukpa kunley, butan'ın koruyucu azizi. tibet budizmi'nin drukpa (ejderha) okuluna mensup. aydınlanmış bir usta ve "çılgın bilgeliğin" bir temsilcisi olarak tüm bhutan ve tibet halkı tarafından çok sevilir. tanıştığı insanları alışılagelmiş ahlaktan ve bencillikten uzak bir farkındalıkla uyandırmak için aşırı davranışlar ve mizah kullanır. dilimize çevrildiğinde pek de şiirselmiş gibi durmasa da, drukpa kunley ustanın erotik bir şiirli öğretisini bir örnekle açıklayayım:

"bacaklarınızdan ve kaslı uyluklarınızdan
pelvik bölgenizdeki itişinizin
özellikle etkili olduğu anlaşılıyor güzel bayan
bakalım, gerçekte performansınız nasıl?"


yaşantısı bhutan'ı gezmekle geçen büyük budist soy ustası drukpa kunley, bir kasabaya geldiğinde kasaba meydanında orta yerde dikilir ve ahaliye bağırırmış: "size yardımcı olmaya önyargısız geldim, en iyi içkiyi ve en güzel kadınları nerede bulabilirim?" elbette böyle yarı deli görünen bir budist rahibini karşısında gören halkın kafası karışmıyor değilmiş. "bu adam ruhani bir tanrı adamı mı? yoksa çılgın bir deli mi?" bhutanlılar bu çılgınlığın aslında bir yöntem, derin bir öğreti taşıdığını söylüyorlar. "dışarıdan, kendi zevkim için yaşıyorum, ve içsel olarak her şeyi doğru zamanda yapıyorum. dıştan hırpalanmış bir dilenciyim ve içten içe mutlu bir buda'yım."

buthan'lılara göre yoga öğretisini sekse, seksi de yoga'ya bağlayarak "yoga sekstir, seks de yogadır, cinsel hayatı sağlıklı olmayan bireylerin mental hayatı da sorunlu olur, ilahiyatı da" diyen drukpa kunley, tabuları yıkarak cinsel hayatı baskılamamanın önemini vurgulamış hayatı boyunca. üstelik kulağa bir din adamının ağzından çıkması aşırılık gibi gelse de bu fikrini muzipçe şiirsel anlatımla betimlemiş: 

"en iyi chung şarabı kovanın dibinde yatar
ve en büyük mutluluk göbeğin altındadır."


bize meditasyonu anlatır mısın? diye soranlara da "dürüst olunmalı, şarap ve kadınlar benim meditasyonum" diyormuş çılgın, sarhoş ve penisi alevli bilgeliğin yıldırımı olan bu keşiş.

gelelim drukpa kunley'in meşhur penisinin hikayesine

buthan'da inanılan bir efsaneye göre, thimphu ve punakha vadileri arasındaki bir yüksek nokta olan dochula geçidi'nde loro duem adında bir iblis yaşıyordu. bu iblis, drukpa kunley'i yok etme görevine başladığında, kendisini bir köpeğe dönüştürdü ve kunley'e saldırdı. fakat drukpa kunley, köpeği güçlü penisini kullanarak öldürdü ve bir tepenin altına gömdü. hemen ardından da "köpek yok!" anlamına gelen "chi med!" diye bağırdı. bu nokta, chimi lhakhang'ın (ya da “köpeksiz” tapınağın) şimdilerde durduğu yerdir. ve bu, (kitlesel baştan çıkarma silahı olarak kullanılan) bu penisin nasıl ilahi ve koruyucu bir sembol haline geldiğinin hikayesidir.


muziplikleri ve nesilden nesile yayılan ünlü performansları da olan bir deli keşişten bahsediyoruz ki, duyunca bana hak vereceksiniz. önemli bir budist seremonisi sırasında kutsal şükran adaklarının üzerine işemek bunlardan birisi. ya da, diğer budist rahiplerinin kendisine bir altın sunarak şükretmesini istedikleri ünlü bir lama'ya, altın yerine testislerini çıkarıp vermesi de efsane drukpa kunley arızaları olarak bhutan'da anlatılan şeyler haline gelmiş nesilden nesile.


üstad, kendisi ile ilgili çizilmiş neredeyse bütün bhutan resimlerinde ya çıplak ya da yarı çıplak tasvir edilmiş. bu özelliğiyle neredeyse en fazla üstsüz görüntü veren budist rahiplerden birisiymiş. güzel bir kadın ve bir şişe şarap getirmedikçe rehberlik ve yardım almaya gelen hiç kimseyi kutsamazmış.


yeryüzüne gelmiş belki de en orijinal ve en çılgın din adamı olan, efsanevi penisli drukpa kunley'i yâd ettiğimiz bu yazımızı, kendisine ait prensipleri içeren oldukça orijinal, fantastik ve erotik budist öğretilerinden birkaç dize ile sonlandıralım.

mutluluk öğretisi

özgür bir yogi olduğum için mutluyum.
böylece içimdeki mutluluğu daha da büyütüyorum.
birçok kadınla seks yapabilirim
çünkü onların aydınlanma yolunda ilerlemelerine yardım ediyorum.
görünüşte bir aptalım
ve içsel olarak açık bir ruhsal sistemle yaşıyorum.
görünüşte şaraptan , kadınlardan ve şarkıdan hoşlanırım .
ve içsel olarak tüm varlıkların yararına çalışırım.
görünüşte zevkim için yaşarım
ve içsel olarak her şeyi doğru zamanda yaparım.
görünüşte hırpalanmış bir dilenciyim
ve içten içe mutlu bir buda'yım
...

zevk öğretisi

genç bir kadın aşkta zevk bulur.
genç bir adam seksten zevk alır.
yaşlı bir adam anılarından zevk alır.
bu, üç haz doktrinidir.

gerçeği bilmeyenin kafası karışır.
hedefi olmayanlar fedakarlık yapamazlar.
cesareti olmayanlar yogi olamaz.
bu, üç eksik şeyin öğretisidir.

insan hikmet yolunu bilse bile;
pratik yapmadan idrak olmaz.
bir usta sana yolu gösterse bile,
kendi başına gitmelisin.

öz disiplin yolunu uyguladığım beş ruhsal yol .
her gün meditasyon yapıyorum.

sevgiyi kucaklama yolundan gidiyorum.
tüm canlıların annesi ve babası olarak çalışıyorum.

ben tanrı yogası yapıyorum.
kendimi kozmik birlik içinde bir buda olarak hayal ediyorum.

bütün dinlerin kitaplarını okurum
ve hepsini doğru zamanda uygularım.

hayat benim öğretmenim
ve benim iç bilgeliğim rehberim.

kaynakça: livemint, wiki, treasuryoflives, theculturemap, wine4soul, elephantjournal