Bildiğiniz Her Yerden Çok Başka, Büyüleyici Bir Kuzey Güzelliği: Faroe Adaları

Puslu havası, bambaşka doğası, kendine has kültürüyle bildiğiniz tüm yerleri unutun. İnsana gezip görmek istediği yerler listesini altüst ettirebilecek potansiyelde güzelliğiyle Faroe Adaları'nı biraz keşfe çıkalım.


faroe adaları, konum olarak norveç ile izlanda arasında yer alan takımadalardır. başkenti torshavn'dır. özerk bir yönetimi olan bu adalar aslında danimarka'ya bağlı. 


haliyle vize başvurusu için danimarka konsolosluğu'na başvuru yapılmalı. buna rağmen alacağınız vize yeterli değil, mutlaka faroe adalarına gideceğinizi belirtmeniz gerekiyor. 


adanın resmi dili de danca ve faroece. a á b d ? e f g h i í j k l m n o ó p r s t u ú v y y æ ø ---->> alfabesi böyleymiş. bana biraz izlandacayı falan hatırlattı. zaten çok da uzak kültürler değiller.

Faroece - İngilizce karşılaştırması

faroe'nin başka ilginçliklerinden biri de koyunları. ciddi ciddi koyun sayısı(70 binden fazla) insan sayısından(50 bin) fazla. zaten faroe adalarının isminin anlamı da koyun adaları demekmiş. 


olur da bu adalara bir gün yolu düşecek olanlar olursa şunu bilmekte fayda var: faroe insanı oldukça çekingen ve içe kapanık. yine de nazik insanlar tabii öyle bir ön yargıları yok. 


yılın 260 gününden fazlasını yağışlı geçiren faroe adalarını ziyaret etmek için en ideal dönem yaz mevsimi. çünkü en sıcak olduğu(10 derece civarı) dönem bu zamanlarmış. 


adada yemek kültürü olarak balık önemli bir yere sahip. hatta balina eti oldukça popüler. balina avcılığı olarak ciddi suçlamalara maruz kalan faroe adaları sanırım bu alışkanlığından vazgeçemiyor. balina etinin peşinden ise patates ve koyun eti tüketimi geliyor. 

Faroe Adaları'nda balina avcılığı

kendi para birimi olan faroe adalarında danimarka para birimi de kullanılmakta. kurları da birbirine epey yakın fakat ada üzerine yaptığım küçük araştırmada her şey için çok pahalı deniyor. 


bu da benim severek takip ettiğim, iç açan görüntüleriyle faroe adalarının instagram hesabı.

daha fazlasını isterseniz: 

https://gezimanya.com/faroe-adalari

http://www.wikizero.org/wiki/tr/faroe_adaları

https://www.turna.com/…akkinda-bilinmesi-gerekenler