Bilim Dünyasına Bomba Gibi Düşen Haber: Venüs'te Yaşam Belirtisine mi Rastlandı?

İnternette yayınlanan ve kısa bir süre içinde kaldırılan bir makalede, aslında Venüs'te olmaması beklenen fosfin gazına rastlandığı açıklandı. Canlılık varlığına işaret ettiği düşünülen fosfin gazının Venüs'te bulunması tam olarak ne anlama geliyor? İşte şu ana kadar bildiklerimiz.
Bilim Dünyasına Bomba Gibi Düşen Haber: Venüs'te Yaşam Belirtisine mi Rastlandı?

olay nedir?

internette yayınlanan ve sonrasında hemen kaldırılan bir makalede, yaşam dışında açıklaması bulunmayan fosfin gazının venüs yüzeyinde bulunduğundan bahsediliyor ve astrobiyologlar, fosfin gazı için biyo-imza tanımı yapıyor.

ilgili makale internette yayınlanmasının ardından alel acele kaldırıldı. gün içinde (15:00 gmt) basın toplantısı ile bilgilendirilme yapılacağı açıklamasıyla da tüm dünya nefesini tutup beklemeye başladı.

resmi açıklama: https://www.eso.org/public/news/eso2015/

http://astrobiology.com/…ator-of-possible-life.html

kaldırılan makalenin arşiv linki: https://webcache.googleusercontent.com/…g/?p=343883

venüs'te fosfin gazı bulunması ne anlama geliyor?

öncelikle, venüs'te yaşam falan bulunmadı. yazının özeti şu:

venüs'te fazlaca fosfin gazı gözlemlendi. fosfinin, abiyotik (canlı olmayan) yollarla bu kadar fazla üretilmesi açıklanamıyor. bu da fosfin, çeşitli mikroorganizmalar tarafından mı üretildi sorusunu sorduruyor. fakat sorun şu ki, venüs'ün mikroorganizmaların yaşaması için bile gerekli şartları taşımadığı gözleniyor.

fosfin gazının, yüzeyden 50 km yükseklikte, sıcaklığın 0 ve 90 santigrat arasında değiştiği bir bölgede, yani venüs'ün yaşama müsait olan bir bölgesinde bulunması ilginç.

fosfinin, katı gezegenlerde biyolojik olmayan yöntemlerle ortaya çıktığı henüz tespit edilememiş olsa da, bunun kesin olarak mümkün olmadığını söylemek mümkün mü bilmiyorum. bu gazın yıldızlarda ya da dev gaz gezegenlerde ortaya çıktığı biliniyor ancak zannedersem venüs'te bulunan miktar fazlasıyla büyük ve araştırmacılar bu kadar fazla gazın orada olması için aktif bir üretimin olması gerektiğini düşünüyorlar. yani, bulunan miktar; güneş sistemi'nin oluşumundan kalan ve bir şekilde venüs'te sıkışan gaz kütlesi olmak için fazlasıyla büyük olmalı.

bu arada, fosfin; breaking bad'in ilk bölümünde walter white'ın, karavanda, kendisinden zorla meth yapımını öğrenmek isteyen elemanları öldürmekte kullandığı gazdır.

konuyla ilgili olanlar bugün saat 18:00'de evrim ağacının açıklamasına katılabilir:


konuyla ilgili evrim ağacı haberi biraz fikir verebilir:
https://evrimagaci.org/…n-kesfedilmis-olabilir-9340