Binance'in Kurucusu Changpeng Zhao'nun İlham Olabilecek Zaman Yönetimi Anlayışı

2017'de kurulan ve 6 yılda dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu olan Binance'in CEO'su Changpeng Zhao'nun zaman yönetimi anlayışı ufkunuzu iki katına çıkarabilir veya lanet ettirebilir.
Binance'in Kurucusu Changpeng Zhao'nun İlham Olabilecek Zaman Yönetimi Anlayışı

- zaman yönetiminin çoğunlukla "hayır" demekle ilgili olduğuna inanıyorum. yapmadıkların, yaptıklarından daha önemlidir.

- tanışma toplantıları, tanışma/yaratıcılık/keşfetme toplantıları vs. yapmıyorum. bunlar çok zaman alır ve genellikle çok verimsizdir. kaba olma noktasına kadar acımasızca hayır diyorum. kabalık olabilir ama bana zaman kazandırıyor.

- kısalığı/özlüğü severim. başka şeyler için zaman kazandırır. bir şey özetlenebiliyorsa, özetlenmesi gerekir.

- toplantılarımın çoğunu -şahsi bile olsa- 15 dakika veya daha kısa tutuyorum.

- ihtiyaç olmadıkça toplantılara katılmıyorum. 30 saniyede okuyabileceğim bir özet istiyorum.

- iş veya kişisel, çevrimiçi veya yüz yüze gevezelik etmem, geyik muhabbeti yapmam. her zaman "benden ne yapmamı istiyorsun?" diye sorarım. herhangi bir iş, eylem yoksa muhabbeti sonlandırırım veya görmezden gelirim. eğlenmek için sohbet etmiyorum.

- hem işte, hem de kişisel yaşamımda artık konuşmam gerekmeyen sohbet gruplarından çıkıyorum. tıklamam gereken bir şey daha azalmış olur. daha az bildirim, daha az pop-up.

- çok sosyal biri değilim. ben bir "merkez" değilim, pek çok insanla iletişim halinde değilim. küçük bir arkadaş grubum var. grubumda ise birkaç "merkez" (bağlantı noktası anlamında) olduğundan emin oluyorum. ihtiyacım olduğunda insanlara ulaşmak için onlara güveniyorum.(asistan, sekreter demiyor da superhub diyor, güzelliyor kendince.)

- az sayıda arkadaşımla sosyalleşiyorum ama muhtemelen çoğu insandan çok daha az.

- alışveriş yapmaktan nefret ederim. çoğu şeyi online olarak toplu satın alırım. aynı pantolon, gömlek, çoraptan 10'ar tane. çoğunlukla arama sonuçlarındaki ilk 5 sonuçtan biri veya yapay zekanın önerdiği şeyi alırım, böylece düşünmek zorunda kalmam.

- yemek yapmam (yetenek sorunu). menüde gördüğüm ilk 3 şeyden 1 tanesini sipariş ediyorum. sipariş vermek için 10 saniyeden fazla harcamam. "fransız yemekleri" yerine hızlı yemekleri tercih ederim.

- odamı, masamı veya valizimi düzenlemiyorum. her zaman dağınık ve karmaşıktır.

- biri bana linkini göndermedikçe haberleri okumam. o zaman bile, sadece 10 saniyede tarıyorum. ben hızlı bir okuyucuyum.

- televizyon izlemiyorum. eskiden çok film izlerdim ama artık çoğu filmi sıkıcı buluyorum. belki de çok yaşlıyım.

- tiktok gibi video içerik üreticilerini takip etmiyorum. instagram'da bel ağrılarım için egzersiz öneren birkaç hesabı takip ediyorum.

- twitter'da biraz zaman geçiriyorum ve bazı bloglar yazıyorum.

- müzik dinlemiyorum. restoranlarda veya toplantı mekanlarında yüksek sesli müzikten nefret ederim. sessiz yerleri severim.

- kitap dinlerim. duş alırken, dişlerimi fırçalarken ve tabii ki tuvalette, arabadayken, havaalanlarından geçerken vb. her gün yatmadan önce bir saat kadar kitap dinlerim. (bu, tek başına kolayca haftada 1 kitap eder.) uzun bir uçuşta 2-3 kitap bitirebilirim. ve çok uçuyorum.

- kitapları çoğu zaman 2.5x hızında dinliyorum. (bir süre sonra alışıyorsun.)

- kitapları nasıl seçerim? bazıları arkadaş tavsiyeleridir. bazıları sevdiğim kitaplara dayalı yapay zeka önerileridir.

- sevmediğim kitapları o duyguyu alamadığım anda bırakırım. aldığım kitapların çoğunu bitirmem.

- sevdiğim kitapları defalarca dinlerim ve ayrıca okumak için kindle sürümünü satın alırım.

- zaman en sınırlı kaynaktır. ve bilgi en güçlü çarpandır. zamanı, başka hiçbir şeyle takas etmeyin.

metnin orijinal kaynağı