Bir Algı Yönetimi Uzmanının İnsanı Aradığı Mutluluğa Ulaştıracak Değişim Tavsiyeleri

Hayatının çok da yolunda gitmediğini düşünenler için değişim kaçınılmaz bir gereklilik. Bu değişim uğrunda yapılması gerekenler ise aslında çok açık ve basit.


1) tam olarak hayatınızda neyi değiştirmek istediğinizi belirleyin ve iyice anlayın. 

okçu görmediği hedefi vuramaz. hayatımı değiştirmek istiyorum lafının çok önemi yoktur. hayatınızda neleri değiştirmek istediğinizi tam olarak belirlemeniz lazımdır. önce “neden değişim istiyorum ?” sorusunun cevabını bulun. sizi siz yapan değerleriniz nelerdir ve sizin için hayatta gerçekten neler önemlidir bunları iyice anlayın. çünkü ancak hedefleriniz değerlerinizle uyum içindeyse o hedeflere ulaşma şansınız vardır.

2) olumsuz düşüncelerin hayatınızdaki etkisini azaltın. 

bunu söylemek kolaydır ama yapmak zordur ancak şunu bilin ki patlamış bir kanalizasyonun üzerine kurulmuş bir evin içi mis gibi kokularla dolu olmaz. çevreniz ve etrafınız birbirinden olumsuz durum ve insanlarla doluysa ve üstelik sizin de iki lafınızdan biri olumsuz sözlerden oluşuyorsa hayatınızın çok olumlu ve neşe dolu olmasını beklemeyin. bu durumdan kurtulmak için "tamam bundan sonra çok olumlu bir insan olacağım" kararını vermeniz de yetmez. bu kararınızı eylemlerle desteklemeniz gerekir. 

bir kere hayatınızdaki her şey için şükür etmesini öğrenin çünkü şükretmeyen ve sürekli her şeyden şikayet eden bir insanın mutlu olması zordur. bol bol gülün ve özellikle de kendinize gülmeyi öğrenin. her şeyi ama özellikle kendinizi çok ciddiye almak mutsuzluğun formülüdür. sürekli kendinizle ilgilenmeyin biraz da etrafınıza yardımcı olmaya çalışın. düşünce biçiminizi değiştirin ve her gördüğünüz gülde diken aramaktan vazgeçin. etrafınızı olumlu ve neşeli insanlarla doldurun. sürekli ağlayan, şikâyet eden ve karamsar insanlara yol verin hayatınızdan çekip gitsinler. hayatınızdaki sorunlara şikayetçi bir tavırla değil olumlu ve çözüm odaklı bir şekilde yaklaşın. bir de ne olur artık sürekli mazlum ve kurban rolü oynamaktan vazgeçin ve hayatınızın sorumluluğunu üstünüze alın. sorunlarınız için başkalarını suçlayıp durarak hiç bir yere varamazsınız.

3) spor yapın ve hareket edin.

birçok fiziksel ve psikolojik sorununuzun ana kaynağı yeterince hareket etmemektir. hayatınızda daha aktif olmaya başladığınız anda otomatik olarak daha olumlu ve canlı bir insan olacaksınız. bu konuda yapılmış binlerce bilimsel araştırmanın hepsinin de ana fikri şudur. "patates gibi oturmaktan vazgeç ve nasıl olursa olsun hareket et." hangi sporu yapacağınız size kalmış ama düzenli spor yaptığınız zaman stres seviyeniz düşecek ve beyninizdeki mutluluk hormonları artacak. bu artık iki artı iki dört eder derecesinde bilimsel olarak kanıtlandı.

4) duyarlı ve faydalı bir insan olun. 

diğer insanlara yaptığınız iyi ve faydalı eylemler sizin zaman içinde daha mutlu ve olumlu bir insan olmanıza sebep olacaktır. bunların çok büyük şeyler olmasına gerek yok. bir arkadaşınıza çay ısmarlayın, bir iş için gittiğiniz yerdeki görevlilere gülümseyin, uzun zamandır görmediğiniz bir akrabanızı ziyaret edin. kısacası etrafınıza ne kadar olumlu katkıda bulunursanız alacağınız olumlu geri dönüşler de o kadar faydalı olacaktır. kaba saba, sadece kendi çıkarını düşünen bir insanın hayatında olumlu bir değişim üretmeye enerjisi olmaz. kısa vadede bir şeyler başarıyor gözükür ama uzun vadede motoru durmuş bir uçak gibi tepe üstü yere çakılır.

5) aile ve arkadaşlarınıza önem verin. 

zor ve stresli zamanlarda etrafında destekleyici bir aile ve dost çevresi olan insanların psikolojik dirençleri çok daha fazla olur. çünkü aileniz ve arkadaşlarınız sizin kendinizi değerli hissetmenizi sağlarlar ve bu duygu başka alanlarda yaşadığınız zor zamanları aşmanızda size büyük destek verir. benim diğer insanlara ihtiyacım yok tavrına sahip bir insanın, hayatın fırtınalı denizlerinde gemisini uzun süre yüzdürmesi mümkün değildir.

6) hayatınızda gereksiz ve size yük olan her şeyi atın. 

temel değerlerinizi belirledikten sonra bunlara uymayan ve sizi olumsuz etkileyen her şeyi ve herkesi hayatınızdan çıkarmaya çalışın. basitleşin ve sadeleşin. dikkatinizi dağıtan ve enerjinizi emen ne kadar fazla şeyi hayatınızdan çıkarabilirseniz hedeflerinize o kadar daha iyi odaklanabilirsiniz. eğer hedefiniz bir dağın zirvesine çıkmaksa önce sırtınızdaki çantanın içinde size ağırlık yapan ve ihtiyacınız olmayan her şeyi çıkarıp atmanız lazımdır ki o zirveye ulaşabilesiniz. bunu yapmazsanız kısa zamanda nefesiniz kesilir ve dağın tepesine çıkan yolların birinde yere yığılıp kalırsınız.

7) kendinize çok büyük hedefler koyduktan sonra bir anda oralara ulaşmaya çalışmayın. 

yürümeyi nasıl öğrendiniz hatırlayın. önce süründünüz, sonra emeklediniz sonra da düşüp kalkarak ayakta durmaya çalıştınız. doğar doğmaz hemen kalkıp koşmaya başlamadınız. okumayı nasıl öğrendiniz bir düşünün. önce harfleri, sonra heceleri sonra da kelimeleri okumayı söktünüz.bunun arkasından cümleler ve paragraflar geldi. ilkokula başlar başlamaz önünüze iki yüz sayfalık bir roman çekip okumaya girişmediniz. aynı şekilde hedeflerinize doğru küçük adımlarla ilerleyin. birçok insanın hedeflerine ulaşamaması ve yarı yolda vazgeçmelerinin sebebi önce emeklemeden hemen koşmaya çalışmalarıdır.