Bir Ameliyatta 3 Kişiyi Öldüren "Hızlı" Doktor Robert Liston'un İlginç Hikayesi

Dünyanın en hızlı cerrahı olarak anılan Dr. Robert Liston'un yaptığı, tarihe geçen bir ameliyat.
Bir Ameliyatta 3 Kişiyi Öldüren "Hızlı" Doktor Robert Liston'un İlginç Hikayesi

anestezinin keşfinden önce, cerrahlar hastalarını ameliyat ederken, hastalarının acısını en aza indirmek için yaratıcı olmak zorundaydılar. bunun en etkili yollarından biri ameliyatı olabildiğince çabuk, hatta beş dakikanın altında bitirmekti.

bu yöntemin avantajı, ameliyat ne kadar kısa sürerse hastanın kanaması ve ağrısının da o kadar az olmasıydı. ancak hız, ameliyatın doğru şekilde yapılamaması ihtimalini artırdığı için aynı zamanda bir dezavantajdı.
...

hızlı ameliyatları ile ünlü, hatta dünyanın en hızlı cerrahı olarak da anılan dr. robert liston 1794'te iskoçya’da hayata geldi. edinburgh üniversitesinde tıp okudu ve anatomi ile ilgilenmeye başladı. cerrahiye odaklanmaya karar verdi ve kısa sürede bir cerrah olarak ün kazandı.

Robert Liston

west end'deki (batı yakası) en hızlı cerrah olarak bilinen robert liston özellikle hızlı ampütasyonlar konusunda yetenekliydi. (ampütasyon: bir uzvun tamamının ya da bir kısmının kesilip atılması.) o dönemde çoğu cerrah, hastalarının %25'ini kaybederken; liston, hızı ve becerisi sayesinde hastalarının sadece %10'unu kaybetti.

liston hızından o kadar emindi ki, her ameliyattan önce söylediği sloganıyla tanınır hale geldi. bıçağını kaldırarak, "time me, gentlemen" (hızımı ölçün beyler) derdi. sürekli büyüyen izleyici kitlesindeki herkes süre tutmaya başlardı.

çalışmalarından dolayı ünlenen ve hızla şöhrete kavuşan liston'un bir ameliyatı ise diğerlerine göre daha popüler oldu. robert liston, ameliyat masasında yatan bir hastaya bacak ampütasyonu yapıyordu. bıçağını kullanırken hıza o kadar odaklanmıştı ki cerrahi asistanının parmaklarını da hastanın bacağı ile birlikte kesti. bıçağını yukarı kaldırırken bir seyircisinin paltosunu kesti. yere yığılan izleyici hayatını kaybetti.

ampütasyon yapılan hasta ve liston'un asistanı yaraları enfekte olduktan sonra öldüler. yere yığılan izleyicinin ise korkudan öldüğü keşfedildi. bu üç ölüm, liston'un ameliyatını %300 ölüm oranına sahip olan tek ameliyat olarak tescilledi.


bu üç ölümlü ameliyat, kariyerinin açık ara en dikkate değer olanı olmasına rağmen, liston'un başarısızlığı ile ünlenen tek ameliyatı değildi.

bir başka hastasına yaptığı ampütasyonu iki buçuk dakikada bitirerek kendi rekorunu kırdı ancak hızlı olabilmek için o kadar heyecanlanmıştı ki hastasının testislerini de bacağıyla birlikte kesti.

bir keresinde ise genç bir çocuğun boynundaki yumruyu polip zannederek hemen çıkarmak üzere ameliyat etti. yumrunun, karotis arteri anevrizması olduğu çıktı ve çocuk hayatını kaybetti.

yıllar sonra anestezi icat edildiğinde, anestezi kullanarak ameliyat yapan ilk cerrah yine liston oldu ve ameliyatı başarılı geçti.

kariyerindeki düşüşlere rağmen, robert liston seçkin bir cerrah olarak kaldı. ölümünden sonra, meslektaşları onun onuruna bir heykel dikti ve seçkin öğrencilere ödül vermek için adını taşıyan bir ödül programı oluşturdular.

kaynak