Diş Teline Gerek Kalmadan Dişteki Çapraşıklığı Düzelten Plak Tedavisi: Invisalign

Invısalign nedir? Invısalign tedavisi ne kadar sürer? Invısalign fiyatları ne kadar? Kişiye özel plaklarla, dişteki çapraşıklık ve açıklıkları düzeltmeyi sağlayan pahalı bir tedavi yöntemi olan invisalign'e dair merak edilenler.
Diş Teline Gerek Kalmadan Dişteki Çapraşıklığı Düzelten Plak Tedavisi: Invisalign


invisalign nedir?

diş teli tedavisi sonrasında kullandırılan sabitleyici aparey ile karıştırılmamsı gerekir; invisalign başlı başına bir ortodontik tedavi şeklidir.

tedaviye dişlerinizin kalıplarının alınması ve abd'ye gönderilmesi ile başlanır. abd'de bu kalıplar 3d tarayıcı ile taranır ve dişinizin 3d modeli oluşturulur. ardından align technologies'teki elemanlar ile ortodontistiniz birlikte bir tedavi planı üzerinde anlaşırlar ve bu planı 3 boyutlu olarak size gösterirler. siz tamam dedikten sonra tedavi planını uygulayacak olan şeffaf plaklar üretilip kargo ile doktorunuza gönderilir. her bir plağı 14 gün boyunca takarsınız ve eğer her şey yolunda gitmişse tüm plakları kullandıktan sonra düzgün dişlere sahip olursunuz.


şu ana kadarki (6 ay) tecrübelerime dayanarak söyleyebileceğim artıları

- her gün 2-3 saat de olsa çıkarıp, istediğinizi yiyebilme şansınız var. hatta çok gerektiğinde bazen daha fazla da çıkarabiliyorsunuz. ancak abartırsanız plağı daha uzun süre takmanız gerekebilir.

- diş tellerindeki dudağınızı parçalayan braketler yerine daha küçük ve yuvarlak hatlı olan attachment'lar bulunur ağzınızda. bunlar açıktayken ağzı biraz rahatsız etseler de üzerine plak takıldıkları sonra kesinlikle hissetmiyorsunuz.

- eğer ön dişlerinizde fazla attachment yoksa ve gülerken tüm dişleri görünen biri değilseniz, ağzınızın dibine girmemiş olan kimse göremiyor. söyleseniz bile göremiyorlar. 

- tedavi sürecinin komple simülasyonunu görüyorsunuz. süreç tam olarak öyle ilerliyor olmasa da bakması eğlenceli oluyor. 

- braket kırılması, tel batması gibi sorunlar yok. ağzınız diş teli kullananlara göre çok daha rahat.

ve eksileri

- herkese uygulanamıyor.

- çok pahalı. (2500-4000 dolar civarı)

- dilin olduğu tarafta da da kalınlık yaptığı için konuşmanızı başlangıçta biraz peltek hale getiriyor ancak zamanla bu sorun yok denecek kadar azalıyor.

- gerçek süreç simülasyondakine tam olarak uymuyor ve duruma göre tekrar ölçü alınıp yeni kalıplar basılması gerekebiliyor ve bu iş de abd'de yapıldığı için 1 aya yakın zaman kaybediyorsunuz.

- plakları gittiğiniz her yere yanınızda götürmeniz gerekiyor. eğer işiniz uzun değilse takmadan da gitme şansınız var ama tedavide biraz geriye gitmenize neden olabiliyor bu.

- plaklar ağzınızdayken hiçbir şey yiyemediğiniz ve her plağı çıkarıp bir şey yiyişinizde geri takmadan önce dişlerinizi temizlemeniz gerektiği için öğünler harici bir şey yemeniz zor. özellikle de dışarıda çok yemek yiyen biriyseniz bu gerçekten büyük bir problem.

bir ekşi sözlük yazarının uzun süreli tedavi süreci

dün akşam ilk kalıpları taktım; gece biraz rahatsız etti, biraz ağrıdı. hatta ağrıdan daha çok beni rahatsız eden şey ağzımda yabancı bir şeyin olmasıydı, bir an önce çıkarıp atmak istiyordum. şu an biraz baskı hissediyorum ama ciddi bir acı-ağrı yok. konuşmam dinleyene göre bozulmadı ama ben dilimi hareket ettirirken zorlanıyorum. daha 24 saat dolmadı, alışacağımı düşünüyorum. plastiklere tepki olarak inanılmaz derecede tükürük üretiyorum ama konuşurken sağa sola saçacak kadar değil elbette. dudaklarım kuruyor, onu da dudak balmı ile hallediyorum.

güncelleme 1

şu an dokuzuncu plaktayım, haftada bir değiştiriyorum. plaklara alıştım diyebilirim ancak hala 'ağzımda plastik var be off' duygusundan kurtulabilmiş değilim. (böyle durumlarda ne kadara mâl olduğunu düşünün iyi geliyor.) bununla beraber hala bazı harfleri çıkarmakta zorlanıyorum (özellikle 's' harfi zor zamanlar yaşatmıyor değil.)

üçüncü plaktan sonra dişlere yer açmak için diş aralarında törpüleme işlemi gerçekleştirildi. sağdan soldan, youtube'dan aldığım bilgilere göre oldukça acılı ve / veya rahatsız edici bir şey olacağını düşünmüştüm ancak alakası yok. dünyanın en güzel duygusu değil elbette ama kesinlikle acı hissetmiyorsunuz. bu işlemin yapılmaması durumunda hizaya girmeye çalışan dişler yer bulmak adına dışarı doğru çıkacaktır, e bunu da kimse istemez.

dişlerimde bariz bir değişim söz konusu ancak 31 plak sürecek tedavinin henüz başında olduğumdan inci gibilikten uzaklar.

güncelleme 2:

daha önce söylediğim gibi, dişlere yer açmak adına törpüleme işlemi yapıldı. bu işlem dişlerin arasında mesafeyi açtığı için araya yemek kaçıyor ve çok iyi temizlenmezse (+ diş ipi ve gargara ile) diş eti iltihabına dönüşebiliyor ve o da fena can acıtıyor. dikkatli olmakta fayda var.

güncelleme 3:

an itibarıyla 15. plağımı takıyorum. her yemekten (ve atıştırmadan) sonra diş fırçalama, diş ipi kullanma ve gargara yapmaktan bıkkınlık geldiği için bir ara sallantılara geldi plaklar. gün içinde 6-7 saat takmadığım hatta bazı geceler üşenip es geçtiğim oldu. bu yüzden tedavi sürecim bir ay kadar uzadı. tavsiye etmiyorum.

güncelleme 4

plak 22/31. allah kahretsin. bıktım, bıktım, bıktım. dişlerim öne geldi, plak varken dudaklarımı zor kapatıyorum. 2 ay boyunca çektim bu salak durumu, üç hafta daha çekeceğim dişler yerine itilmeye başlayana kadar. lanet plaklar koku yapıyor, sürekli plak fırçalayıp, listerin (miydi neydi) ile dolaşıyorum. ha değer mi? değer. burası küfür küfür küfür. oh rahatladım.

güncelleme 5:

24/31. son 4 plağı ikişer hafta takmaya başladım. (hatta ikisini 3 hafta taktım.) tedavi ilerlemiyor. dişler, bizden bu kadar dediler. her şeyden nefret ediyorum.

güncelleme 6

28/31 üst çene - 16/31 alt çene. her şekilde diş telinden 1500 kat daha iyiler. karşılaştırmak bile saçma ama tedavinin son 3 ayında iki ileri bir geri giderek ilerliyoruz. hareketi oldukça zor olan bir kaç diş yüzünden alt çenede kullandığım kalıplarda geri gitmem gerekti. 26. plaktan 15'e döndüm. kafayı yiyorum. düzelen dişler de bozuldu. sil baştan. üst çene tedavisi ilerliyor. ya sabır.

güncelleme 7:

refinement dönemi yeni plaklar istendi. 21 plak geldi. dişlerim oldukça düzgün artık mükemmelleştirme kısmındayız.

son güncelleme:

tedavi tamamlanmak üzere, her şey yolunda. değişim inanılmaz, klasik yöntemden daha bile etkili sanki.

hepsini okuyup, buraya kadar geldiyseniz size tavsiyem şudur: her neye para harcıyorsanız bırakın (makyaj, ayakkabı, sigara, pahalı kıyafetler vs.) ve gidip bu tedaviyi alın.