Eller ve Ayaklar Neden Çok Üşür?

Ellerin ve ayakların genel olarak vücutta en çok üşüyen yerler olmasının bilimsel açıklaması.
Eller ve Ayaklar Neden Çok Üşür?

ısınma ve soğuma mekanizmaları herkeste aynıdır. küçük, yüzeysel kan damarları daralarak, kalp ve beyin gibi önemli organların ısısını korumak için, kan akımını deri yüzeyinden uzağa yönlendirir. üşüdüğünüzde otonom sinir sistemi, bedeninizin düşmüş iç ısısına, deri yüzeyine olan kan akımını azaltarak cevap vermektedir. eller ve ayaklarda küçük yüzeysel kan damarları daha çok olduğundan, bu işlemden daha çok etkilenirler.

zayıflama, kansızlık, soğuk algınlığı ve migren ilaçları damar daraltıcı etki gösterirler. dolayısıyla, soğuk el ve ayakların sebebi olabilirler.  stresi azaltın. gergin kişiler, soğuk ellere sahip olmaya daha yatkındır. kronik stres ve gerilim, sinir sisteminin sürekli olarak adrenalin salgılamasına yol açar; bu da damar daraltıcı etki gösterir. ellerin ve ayakların soğuk olması, kan dolaşımı bozukluğu veya damar sertliği hastalıklarının da belirtisi olabilir.

vitamin, mineral kontrollü tahliller yapılıp soruna sebep olabilecek konulara yönelik uzmanın önerisiyle gerekli tedavi-diyet vs.uygulanmalı. hareket kontrolü yapılmalı. giysilerle desteklenmeli.