Bir Aslan ve Kaplan Kavgasından Hangisi Galip Olarak Çıkar?

İnternette ilginç bir şekilde sıkça tartışılan bu sorunun farklı değişkenlere göre cevapları var.
Bir Aslan ve Kaplan Kavgasından Hangisi Galip Olarak Çıkar?
iStock
Ön bilgi: Mevzubahis hayvanların doğal yollardan kapışmaları biraz zor. Kabaca söyleyecek olursak; kaplanlar Asya'da, aslanlar ise genel olarak Afrika kıtasında yaşamakta.İlk görüş şu şekilde

ingilizce wikipedia'daki pek çok uzman görüşüne, araştırmaya ve kaynağa dayandırılarak yazılan geniş makaleye göre genel olarak kaplanın çok daha üstün durumda olduğu karşılaştırmadır aslan vs kaplan.

her şeyden önce, cüsse olarak kaplan aslandan daha büyük bir hayvandır. hele ki bir sibirya kaplanı, bir afrika aslanından çok daha büyük bir hayvandır.

ikincisi

bu fotoda


ve bu fotoda


görüldüğü üzere kaplanın dişleri daha sivri, iri ve keskin yapıdadır. ilgili makalede belirtilen araştırmaya göre kaplanın ısırma gücü skoru da (127'ye 112) aslandan daha fazladır.

üçüncüsü, kaplanın pençe kuvveti aslanınkinden daha fazladır. öyle ki yine ilgili makaleye göre, tek bir agresif bengal kaplanı pençesi bir aslanın kafatasını kırmaya yetebilir.

dördüncüsü, araştırmalara ve gözlemlere göre kaplan genel olarak aslandan daha agresif, saldırgan ve kavgayı seven bir hayvandır. hele ki bir bengal kaplanının yanında bir afrika aslanı "uysal" kalır.

Bengal Kaplanı.

beşincisi, beyin boyutu olarak, kaplanın beyni aslanınkinden çok daha büyüktür ilgili makaleye göre. bu da uzmanları, kaplanın genel olarak daha zeki bir hayvan olduğu görüşüne yönlendirir. (vücut büyüklüğü beyin büyüklüğü oranı şeklinde hesaplanıyor bildiğim kadarıyla) dolayısıyla aslanların daha sosyal takılmaları, kaplandan daha zeki oldukları manasına gelmiyor. zaten kaplan tercihen yalnız gezse de gerektiğinde sosyal bir canlı da olabiliyor.

altıncısı, tarihte çeşitli kaynaklara ve yaşanılan çarpışmalara göre bir kaplanın aslana galip gelme sayısı, tersine oranla çok çok daha fazladır. bu yine ilgili makalede kaynaklara dayandırılmıştır.

ancak bize esas düşen "kavga etse hangisi yener"den ziyade bu iki güzel ve doğa harikası canlıyı, insanoğlunun vahşetine karşı nasıl koruyabileceğimizin hesabını yapmaktır.

Tersi görüş ise şöyle

açılın konunun uzmanı geldi. şaka şaka uzman falan değilim. ama aslan ve kaplanlarla alakalı bütün belgeselleri izlemişimdir. abartmıyorum. nat geo belgeselleri manipüle ediyorsa bilemem tabi. ne gördüysem onu yorumluycam.

öncelikle bir kaplanın üç aslanı falan darmaduman ettiği söylenmiş ekşi'de. okuyunca kahkahayı bastım. bu iki hayvanın fully grown (en cüsseli) olanları arasında sadece 30-40 kg fark var. ve çenelerinin uyguladıkları kuvvet aynı sayılır. dolayısıyla bu bir mittir. eğer 6 aslanı alıp afrika'dan asya ormanlarına bırakırsanız evet, hepsi kaplanlar tarafından öldürülür. dünyadaki bütün kaplan nüfusunu serengeti'ye bırakın, bir ay sonra kemiklerini bulursunuz. bunu kavga etmeyi sevdikleri için değil, besin kaynaklarının tehlikeye düşeceğini düşündükleri için yaparlar. kaplan ise biraz daha farklıdır, zevk için de öldürür.

şimdi bu iki reyizi madem ki karşılaştıracağız, birçok parametreyi göz önünde bulunduracağız. zira çok farklı ortamlarda ve coğrafyalarda yaşıyorlar. zira versus çok sağlıklı değil ama elbet bir sonuca varılır çok sağlıklı olmasa bile.


öncelikle aslan sanıldığı gibi tembel bir hayvan değildir

her kedi ne kadar tembel ise aslan da o kadar tembeldir. belki biraz daha fazla. aslanlar bebeklikten ergenliklerine kadar rahat rahat yaşarlar, güler eğlenir ve bir elleri yağ, diğer elleri balda yaşarlar. çünkü dünyanın en fedakar analarına sahiplerdir. evet, aslan için zurnanın zırt dediği yer ise yelesinin oluşmaya başladığı zamandır. bu süreç başladığı an sürü lideri, genç aslanları sürüden kovmak için sebep aramaya başlar. bazen de aramaz, sıktırın gidin der. çünkü o liderdir. nereden baksan 330 kilo çeker ve yelesi simsiyahtır. sadece kendi de değil, kendi gibi kardeşleri de olması muhtemeldir. buna hiçbir genç aslan karşı koyamaz. koyarsa olur. bütün erkek aslanlar aynı kaderi yaşarlar. ve sürüden kovulurlar.

işte aslanın çilesi burada başlar. bazen tek kovulan , bazen de 5-6 erkek birden kovulan aslanlar çetin bir mücadeleye atılırlar. önlerinde 3 seçenek vardır: leşçilik yapmak. ( diğer hayvanların avını çalmak ) başıboş dişilere çöküp klan oluşturmak (ki bu en zor ihtimal, bu toy bebeleri, pek fazla ipleyen dışı olmaz) son seçenek ise birbirlerinden kopmadan geceleri avlanmak. genelde olan budur ve bir sene içinde çoğu açlıktan ölürler yeterli beslenemedikleri için. kimisi de diğer klan üyeleri tarafından öldürülürler. bu süreç içerisinde kavga gırla gider. her gün gerek kardeşler, gerek diğer klanlar arasında ölümcül kavgalar yaşanır.ve güçlü olan hayatta kalır. bu aşamaya gelebilen aslan sayısı azdır.yani demem o dir ki; aslan savaşçıdır. hayatını savaşarak kazanır. ölmek ve öldürmek onun görevidir.

bu aşamaları geçip 4-5 yaşına gelen (bazen 3) aslan, artık gerçek savaşa hazırdır. yılları kavgayla geçmiş, güçlenmiş, kıvama gelmiştir. her yere korku salmaktadır. ve o an gelir. bazen iki, bazen üç kardeş, bazen de tek. gözlerine kestirdikleri klana baskın yaparlar.ortalık kan gölüne döner. kimseye merhamet etmezler. eğer sürü lideri ve yardımcılarını öldürmek istemezlerse gitmesine izin verirler. giden lider ve yardımcıları için en kötü son budur.yavaş yavaş ölmek. zira bu aslanlar artık kırpilerle beslenmeye başlarlar. bazı aslanların yüzünde dikkat ettiyseniz nokta nokta izler vardır. hah onlar kırpı iğnelerinden kalan izlerdir. açlıktan ölmezlerse, başıboş gençler veya tehdit olarak görüldükleri için diğer klanlar tarafından öldürüldüler. tabi hepsi böyle değil. cecil gibi reyizlerde vardır. sapık bir katil tarafından öldürülmese, 11 yasında ve bütün heybetiyle bütün afrika'ya korku salmaya devam edecekti.


bunları neden anlattım? versusun biraz daha sağlıklı olabilmesi için

lider aslan baz alınmalı. hem karakter, hem kavga, hem cüsse bakımından emsalsizdir.korkusuzdur. deli gibi testesteron salgılar. bir hayvanat bahçesinde veya sirkte yetişen aslan böyle olmaz. kavga etmeyi bilmez. bu kadar gelişmemiştir. kaplan ise öyle değildir. doğuştan katıldır. öldürmeye programlanmışıtr. istisnaları olsa da bu böyledir. çünkü yalnızdır ve paranoyaktır.

bir diğer parametre ise aslan zevk için değil, bir amaç uğruna dövüşür. hayatta kalmak, dişi aslanlar, yemek, hanedan... kaplanın ise dövüşmek ve öldürmek için sebebe ihtiyacı yoktur. hatırlarsanız hindistan'da kaplanın kaldığı alana düşen adamı tek hamleyle boğazından yakalayıp kafesine götürmüştü. aslanlar ise pek böyle değil. aynı durumlarda kafeslerine girenlerle önce oynuyorlar, daha sonra sıkılırlarsa veya tehdit hissederlerse saldırıyorlar. meksika'da intihar etmek için aslan kafesine giren manyak vardı. önce adamla oynamışlar katılmışlar, sonra ağır yaralamışlar. sınırı bilmek lazım tabi. ama kaplan olsa saniyesinde öldürürdü diye düşünüyorum.

Yeni Delhi'de kaplanın kaldığı alana düşen talihsiz adam 


kaplan aslandan daha iyi avcıdır

biraz daha güçlüdür ve çeviktir. ve bence daha akıllıdır. çünkü bütün sorunlarını kendi çözer. aslan ise savaşçıdır. en önemli silahı adeta bir zırh olan yelesidir. kavga kondüsyonu iyidir ve kavga etmek için doğar. kavga etmeyi iyi bilir. eğer bir sebebi varsa, öleceğini bilse bile o kavgaya girer.

bu iki kedinin kavgası saatler sürer. birbirlerini öldürmeleri çok ama çok zor. çünkü birbirlerini boğamazlar.ancak omuriliklerini parçalayarak öldürebilirler kolayca. ki bu da çok düşük bir ihtimal. veya saatlerce süren bir kavganın sonucunda ağır yaralanma. ama bu iki hayvan da bu toplara girmeyecektir. ikisi de zekidir. nette mevcut bir video var aslanın kaplanı öldürdüğü. buraya koymayacağım linkini. bir çukurda kavga ediyorlar ve sonunda kaplan oluyor. kaplan pek fully grown değil gibi ama yavru falan da değil. işte olay da burada zaten. çıkışı olmayan bir çukur . aslan ya ölecek, ya öldürecek. işte aradığı sebep bu. eğer gidebileceği bir yer olsa idi eminim ki bu kavgayı yapmazdı. zira sapık ve beyinsiz çinliler bu hayvanları aynı ortamlarda yaşamaya zorluyorlar ve videolarda görüldüğü gibi kaplanlar daha saldırgan. çünkü doğası bu. her şeyi tehdit olarak algılıyor.


sonuca gelirsek

ben 4-5 yaşında olup sürü liderliğini yeni almış bir aslanı dünyadaki hiçbir hayvanın kavga versusunda alt edebileceğini düşünmüyorum.

tamam kaplanı yüceltin. güçlü, yalnız ve cool bir hayvan. ama onu yüceltmek için aslanı yermeyin. zira bir aslanın kalbi ve yüreği çok az canlıda vardır.

umarım bu hayvanlar hiçbir zaman kavga ettirilmeye mecbur bırakılmaz.

not: evet, işsizim.

ama işsizin kralı şu linkte. adam bu versus için resmen ansiklopedi yazmış.

http://wildanimalwarfare.yuku.com/…der#.vkvg5hartiv

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi