Bir Beden Eğitimi Öğretmeninin Duvara Şeftali Sepetleri Asmasıyla Başlayan Basketbolun Ortaya Çıkış Hikayesi

James Naismith bir beden eğitimi öğretmeniyken kurallarını kendi koyarak bir oyun başlattı. Sonrasında tüm dünyayı etkisine alacak bir spor dalı olan basketbolun ortaya çıkış serüvenini Sözlük yazarları paylaşıyor.
James Naismith;

21 aralık 1891'de springfieldeki spor salonunun karşılıklı iki duvarına şeftali sepetleri astı. 


ögrencilere 1 top verdi ve yeni oyunun on üç kuralını açıkladı.

ilk basketbol kurallarında top sürmek yoktu. oyuncular topu pas vererek diger alana taşıyorlardı.


oyunun ilk kurallarını da yine naismith belirlemiş ve ilk olarak 1892 tarihinde çalıştığı okulun spor salonunda öğrencilerine oynatmıştır. ancak naismith’in basketbolu yaratırken muhtelif tarih kitaplarında bahsedilen mayas isimli kızılderili kabilesinin tlahiotenle ya da tlaşti isimli oyunundan etkilendiği söylenmektedir


 naismith’in modern dünyaya uyarladığı oyun kısa sürede tüm amerika’ya yayılmış ve olimpik oyunlar arasına dahil edilmiştir. oyun aynı hızla avrupa’ya da sıçramış ve ilk olarak paris’te bir basketbol sahası inşa edilmiştir. 


hayatını basketbola adamış dr. james naismith, 1925 yılında amerikan cemiyeti aracılığıyla türkiye’de yayınlanan ve ahmet robenson’un türkçe’ye çevirdiği bir basketbol tanıtım makalesine de imza atmış ve basketbolun türkiye’de tanınmasına büyük katkıda bulunmuştur.

http://ydemokrat.blogspot.com/…turk-basketbolu.html

keşfettiği basketbol sporunun ilk maçı 125 yıl önce bugün oynanmış.