Bir Devrin Kapanışını Aniden Başlatan Olay: Çavuşesku'nun Son Mitingi

Eski Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku'nun kendine fazlaca güvenerek gerçekleştirdiği son miting, bir tiranın nasıl da alaşağı edilebileceğinin hazin bir kanıtı.
Bir Devrin Kapanışını Aniden Başlatan Olay: Çavuşesku'nun Son Mitingi

çavuşesku'nun son mitingi... homedeus isimli kitapta geçtikten sonra internette araştırdığım ve bir devrin kapanmasına sebep olan olayların başlamasına sebebiyet vermiş büyük bir mitingdir. temeşvar kentinde muhalif bir papazın tayin edilmek istenmesi sonrası oranın halkı adamın evinin önünde nöbet tutar ve sonrasında da polisler aşırı kuvvet uygulayarak kişiyi evinden alır ve tutuklarlar.

sonrasında bu çavuşesku'yu biraz tedirgin eder. ama biraz. bu sebeple halka hala çok sevildiğini göstermek üzere 21 aralık 1989 tarihinde meydanda bir miting düzenleyerek hitap etme kararı alır. bir çoğu istemeye istemeye gelen bir kalabalık vardır. emirlerle coşkulu sloganlar atmaktadırlar. sonra yaklaşık 8 dakikalık inanılmaz sıkıcı bir konuşma yapar çavuşesku. bu konuşmasının ardından da uzun bir teşekkür konuşması yapacakken bir anda önlerden bir adam yuhlamaya başlar.

sarayın balkonundan o adama o kadar şaşkınlıkla bakar ki çavuşesku, derken bu yuhalamalara bir 10 kişi daha katılır ve bir anda meydanda yuhalamayan ıslıklamayan kalmamıştır. insanlar bir anda saraya girmeye çalışırlar. polis müdahale edemeyeceğini anlar. kameralar yukarı doğru döner. sanki deprem olmuş gibi bir tutum sergiler. tüm ülke bir devrimin başlangıcını televizyonları başından izlemeye başlarlar. o sırada alo alo diye haykırmaktadır çavuşesku ve konuşmasını hızlıca bitirip büyüyen olayları televizyonundan izler ve 4 gün içinde kurşuna dizilerek öldürülür.

işte o konuşma