Bir Dönemin Efsane Arabası Anadol'un Ortaya Çıkış Hikayesi

Bilinenin aksine Türkiye'de seri üretime geçen ilk değil, ikinci araba olan (ilki Fuldamobil) Anadol'un kısa çıkış hikayesine bir bakalım.
Bir Dönemin Efsane Arabası Anadol'un Ortaya Çıkış Hikayesi

anadol, seri olarak üretilen ikinci yerli üretim (montaj) otomobildir

ilki nobel (bkz: fuldamobil)

ön not: tasarım mühendislik ve üretim anlamındaki ilk türk otomobili de devrim'dir. devrim'den daha önce de otomobil tasarımı ilgili denemeler olmuşsa da sonuçlanamamıştır. bu nedenle devrim ilk türk yapısı ve türk tipi otomobili olarak bilinir.


anadol'un kısa hikayesi ise şöyle

vehbi koç ta 1928 yılında otokoç'u kurar ancak 1946 yılında ford motor company'nin türkiye temsilcisi olmayı başarır. 1954 yılından itibaren türkiye'de bir otomobil üretmek için ford temsilcileri ile görüşmeye başlar. 1956 yılında vehbi koç, dönemin başbakanı adnan menderes'ten bir mektup alarak bernar nahum ve kenan inal ile birlikte "henry ford 2" ile görüşmeye gider. bu temas meyvesini verir ve işbirliği başlar. 1959 yılında otosan kurularak ford kamyon montajı başlar.


otomobil üretimi (montajı) fikri ise 1963 yılına kadar bekler. o yıl izmir fuarı'nda teşhir edilen israil yapımı bir fiberglas araç koç grubunun dikkatini çeker. saç kalıp üretimine göre çok ucuz olan bu yöntemle otomobil üretimine (montajına) başlama konusunda vehbi koç cesaretlenir. koç holding ve ford ortaklığıyla ingiliz reliant firmasına tasarımı yaptırılır. ford'dan tedarik edilen şase, şanzıman ve motorlar kullanılarak üretilmesine (montajına) karar verilir. 54 yıl önce bugün 19 aralık 1966'da üretim (montaj) aşamasına geçilir.


logosunda anadolu ve hitit esin kaynağıdır