Bir Estetisyenin Anlatımıyla: Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilen Her Şey

Dudak dolgusu nedir, nasıl yapılır? Dudak dolgusu sonrasında yapılmaması gerekenler neler? Dudak dolgusu fiyatları ne kadar? Ağrılı bir işlem mi? Dudak dolgusu hakkında merak edilen soruların cevapları.
Bir Estetisyenin Anlatımıyla: Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilen Her Şey

dudak dolgusu, uygulamayı en çok sevdiğim işlemlerden birisi. hem çok güzel bir görüntü katıyor, hem etkiyi anında görüyorsun. yaptırmayı düşünenlere, aklında soru işareti olanlara kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse;

dudak dolgusu nedir?

çapraz bağlı hyalüronik asitin dudağın submukoza katmanına enjekte edilmesiyle dudağa hacim, gençlik, pürüssüzlük katan bir estetik uygulamadır dudak dolgusu. submukoza dediğimiz katman epidermis, dermis denen cilt katmanlarını geçip kas dokusuna girilmeden kas üstünde kalınan katmandır. gayet yüzeysel kalır ve bu tabakada iğne hareketlerini rahatlıkla görebiliriz. daha fazla işin tekniğine, anatomisine girmeden anlatayım.

dudak dolgusu nasıl yapılır?

bu enjekte edilen madde vücudumuzda da doğal olarak bulunan su tutup cilde gençlik, hacim ve parlaklık katan bir maddedir. yaşla birlikte vücutta miktarı azalır. aynı zamanda cilt gençleştirme, gerdirme, parlaklık içinde bu maddenin çapraz bağsız olanı deriye enjekte edilir. gençlik aşısı denen uygulamanın ana maddesi budur. yani enjekte edilen madde vücut için faydalı bir maddedir.


dudak dolgu uygulamasında 4 nokta tekniği, vertikal teknik gibi uygulayan hekimin seçtiği benimsediği bir çok teknik vardır. bu tekniği sizin isteğinize göre de seçip kendisi karar verebilir. bu tekniklerin tek farkı iğne giriş noktaları ve dolguyu uygulama yöntemi.

muhtemel siz de sosyal medyada farklı isimlerle dudak tipleri gördünüz. rus dudağı, fransız dudağı, afrodit dudak, baby dolgu gibi. bunlar uygulanan teknik ve miktarla oluşturulmuş halk arasında genel kabul görmüş isimlerdir. siz hangisini ya da neyi nasıl istediğinizi belirleyip hekiminize söyleyebilirsiniz.

dudak dolgusu ağrı yapar mı?

dudak dolgusu mezoterapi ve botoxa göre ağrılı bir işlemdir. dolgu malzemesinin yapısını bozmaması amacıyla daha kalın iğne ucu kullanılır 27g. uygulama öncesi lokal anestezik krem sürülüp yeterli süre bekletilir. bir miktar ağrıyı azaltır ama tam olarak uyuşma sağlanmaz. bazı hekimler direkt lokal anestezikle sinir blokajı sağlayabilir ama çoğu hekim komplikasyonu artırmak istemediğinden tercih etmez. ben de tercih etmiyorum. kendinizi bir miktar ağrıya psikolojik olarak hazırlayıp öyle gidin. ben dayanılmayacak bir ağrı görmedim.


dudak dolgusu ne kadar kalıcı?

dolgu doğru uygulandığı takdirde markasına ve uygulanan kişinin vücut yapısına göre 6-15 ay arasında gidebilmektedir. bu kadar süre farkının olmasının en büyük sebebi uygulanan kişidir. dolguyu vücutta eriten hyalorinidaz isimli enzim vardır. bu kişideki miktarına göre dolguyu çok çabuk eritebilmektedir. tekrarlayan dolgu uygulamalarında bu süre uzamaktadır. eğer uygulanan dolgu 1-2 hafta içinde kaybolduysa dolgunuz kas içine uygulanmıştır. yanlış bir uygulamadır. ortalama beklentimiz 9 aydır.

medyada zaman zaman gördüğümüz dolgu sonrası dudakta aşırı ödem, morarma, doku kaybı gibi komplikasyonlar genelde merdivenaltı yerlerde hekim olmayan yetkisiz kişiler tarafından yapılmış uygulamalardır. bu hasarların sebebi dolgu uygulanırken bir miktar dolgu arter içine verilip tıkanıklığa yol açarak dokunun beslenmesinin bozulmasıdır. bu durumda müdahale edilmezse dokuda nekroz gelişir ve kayıp olur.

her bölgeye iğneyle uygulanmaz dolgu. arter yaralanmalarının önüne geçilsin, daha güvenli yere dolgu enjekte edilsin diye yüzün diğer bölgelerinde genelde ucu künt olan ortalama 5 cm uzunluğunda kanüller uygulanır. kanül uygulaması iğneye göre daha ağrısızdır. iğne ve kanülün birbirine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.


dudak dolgusundan sonra oluşabilecek komplikasyonlar

mezoterapi ve botoxa göre çok daha komplikasyon riski mevcut. uygulama yerinde hematom, allerji enfeksiyon riski vardır. arter içine dolgu verilirse tıkanıklık ve buna bağlı nekroz oluşur. hemen müdahale gerekir. dudağa, burun kenarına vs uygulanan uygulamadan arter içine verilirse görme kaybı, akciğere emboli gibi durumlar oluşabilir. nasıl oluyor derseniz, arter içine kaçan dolgu o bölgede tıkanıklığa yol açmayıp damar içinde dolaşıma katılıp göz damarında tıkanıklığa yol açabilir. bunlar az görülen kötü ihtimaller ama yok değil maalesef. bu durumlarda gerekli müdahale ilgili hekim tarafından sağlanır. bunları bilerek yaptırın, her işlemin riski vardır. göz lazer tedavisinde körlük riski yüz binde 1 dir belki ama risk vardır onun gibi düşünün. dudak dolgusunun riski diğer bölgelere göre daha azdır bu arada.

dudak dolgusu diyince aklınıza medyada dalga geçilen ördek dudaklar gibi dudaklar gelmesin 

onlar işin dalha boyutu. genelde 1 ml dolgu uygulanır ve toplam dolgu miktarı bir çay kaşığından daha azdır. siz ne şekil istediğinize karar verin yeter ona göre uygulama yapılır. doğal isteyen kişilere uygulanan işlemleri bilmeyen kimse anlayamaz. dudak olması gerek boyutuna ulaştırılır, asimetri ve kırışıklıklar kaybolur ve ortaya restylane firmasının dediği gibi 'öpülesi dudaklar' çıkar. daha dolgun daha abartılı isteyenler içinse bazen 2 ml dolgu uygulanabilir. bu tamamen kişinin aynada görmek istediği görüntüye bağlı.

insanların doğallık en güzeli, dudak dolgusu ney ördek dudak vs. gibi saçma ve bilgisizce laflarına aldanmayın. dolgu günümüzde cilt bakım uygulamasıdır. dudağınızda asimetri varsa o düzeltilir, incelik varsa o toparlanır, kırışıklık varsa giderilir, kontürü yoksa kontür verilir. dudaklarınızı gençleştirir ve size genç bir görünüm sağlar.


dolgu kendiliğinden eriyerek eski haline gelir lakin kafanızdaki ile uygulanan uyuşmadıysa dolgu eritme işlemi uygulanır. bu işlem yukarıda da söylediğim hyalorinidaz enziminin dışarıdan dolgu içine takviyesiyle olur. vücutta belli miktarda olan enzim zaten zamanla eritecektir ama biz hızlıca kaybolmasını istiyorsak dışarıdan takviye hyalorinidaz veririz. bu sayede kişi beğenmediği o haliyle dolaşmak zorunda kalmaz.

dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler

hekiminiz zaten size söyleyecektir. 3 gün boyunca hamam, sauna, alkol yasak. dudağa baskı uygulamak, yüz üstü yatmak kaçınılması gerekenler. düzenli olarak bakım kremi sürülmeli. ve evet 3 gün boyunca öpüşmekten de kaçınılmalı.

dudak dolgusu uygulandığı gibi etkisini gösterir , ilk hafta ödemli olup ödem gittikçe kaybolur ve 10-15 günde asıl şeklini alır. genel de ilk uygulamada kontrollü verilir, 15. günde kontrole çağrıldığınızda hala ihtiyaç varsa rütuş uygulanır bir miktar daha verilebilir.


dolgular flakondan çekilmez, kullanıma hazır enjektörler halinde iğne ucuyla birlikte gelir ve kişiye özel açılıp uygulanır. kişinin isteğine göre 1 ya da 2 enjektör kullanılabilir tabi bu da maliyeti arttırır. 1 enjektör genelde 1 ml olup bazı firmalarda 1.2 ml olur.

dudak dolgusu fiyatları ne kadar? (2022)

tüm dolgu maddeleri ithal olduğu için kullanılan iğne ucuna kadar dolar kuru üzerinden fiyatlandırılır. o yüzden dolara bağlı olarak işlemlerin fiyatı gün geçtikçe yükselmektedir. markadan markaya fiyat farkı olmakla birlikte kendini kanıtlamış markaları uygulayan hekimlerin işlem ücreti 2500-3000'den az olmamakla birlikte, bu fiyat 5-6 bin liralara kadar çıkmaktadır. genel bir standart yoktur. başka bölge işlemler de istiyorsanız giderek yükselebilir fiyat tabii ki. ortalama yılda bir tekrarlanması gerekir ve gittikçe tekrar süresi uzar.