Bir Etnik Grubun, Hayatın Merkezine Yalnızca Kendini Koyarak Yaşaması: Etnosentrik Eğilim

Günümüzde örneklerini başta siyaset arenası olmak üzere çeşitli şekillerde bol bol görebileceğiniz bir durum.
Bir Etnik Grubun, Hayatın Merkezine Yalnızca Kendini Koyarak Yaşaması: Etnosentrik Eğilim
iStock

Nedir?

etnosentrik eğilim, herhangi bir etnik grubun her şeyin merkezi olduğu görüş noktasından hareket edilerek diğer grubun bu görüş noktasından yargılanmasıdır.

ilk kez william graham summer tarafından (1906) tanımlanmıştır. summer, etnosentrizmi şu şekilde ifade etmiştir: 

"grubun içerisinde olanlara karşı barış, düzen, kanun, yönetim, endüstri vb. hepsi gereklidir. grubun dıştakilerle ve dış grup ile ilişkisi savaş ve yağma üzerinedir. gruba karşı sadakat ve fedakârlık ön plandayken, grubun dışında olanlara karşı nefret duygusu ön plana çıkar. etnosentrizmde iç grup her şeyin merkezidir ve dış gruba ilişkin anlamlandırılan her şey iç grubun yorumlamalarına dayanır."

Diğer yorumları da şu şekilde

kendine odaklı eğilimdir aynı zamanda. kendine odaklı işletmeler, kendi ülkelerini diğerlerinden daha üstün, daha başarılı görme eğilimindedir. kendine odaklı eğilimde öncelik her zaman anavatandaki faaliyetlerin başarısıdır. bu nedenle, pazarlama öğeleri iç pazar yapısına göre yapılandırılır. iç pazarda denenmiş ve başarılı olmuş faaliyetlerin diğer dış pazarlarda da başarılı olacağı varsayılır. dış pazarlarda da benzer veya yakın stratejiler kullanılır. dış pazar, üretim fazlasından kurtulmak için kullanılır. yeni pazarda sistematik pazarlama araştırmaları ve tüketici ihtiyaçları irdelenmez.

İnsanlar Neden Genellikle Dominant, Bağıran ve Gaddar Siyasetçileri Yüzyıllardır Seçiyor?