Prens Harry ve Meghan'ın Unvanlarından Vazgeçmeleri Üzerine Bir Kraliyet Analizi

Prens Harry ve eşi Meghan Markle, dün Kraliyet Ailesi'ndeki üst düzey görevlerinden ayrıldıklarını açıkladılar. Daha sonrasında Kraliyet'ten gelen açıklamaya göre, Kraliyet'ten habersiz alındığı anlaşılan bu karar sonrası neler olabilir?
Prens Harry ve Meghan'ın Unvanlarından Vazgeçmeleri Üzerine Bir Kraliyet Analizi


Öncelikle açıklamanın satır başları

prens harry ve meghan markle, konuyu dün instagram'larından duyurdular.

kraliyet ailesinin "kıdemli" üyesi olmaktan ayrılıyorlar ve zamanlarını kuzey amerika (kanada) ve ingiltere arasında değerlendireceklermiş.

elbette çocukları kraliyete uygun yetiştirilecekmiş.

bunu daha çok "finansal açıdan bağımsız" olmak için yaptıklarını söylüyorlar.

sebebi, halkın vergilerini söğüşlemekten bıkmaları değil elbette, bir hayır teşebbüsü işine girecek olmalarıymış.


Bu ayrılık ne anlama geliyor? Bundan sonra neler olabilir?

elizabeth ninem, resmi olarak bu iki ergen tripli orta yaşlı yetişkine izin verecek mi vermeyecek mi henüz belli değil. saray, "kararlarına saygı duysak da süreç konusunda halen görüşme halindeyiz, biraz zaman alacak gibi görünüyor." demiş. 

sonuç her ne olursa olsun, bu olayın kraliyet ailesinin pek de umurunda olduğunu sanmıyorum, zira kendileri bu haber basına yansımadan çok daha önce kokusunu almışlar ve aman çok da fifi tadındaki şu paylaşımı zaten yapmışlardı:


fotoğraf buckingham sarayı'ndaki taht odasında çekilmiş, kraliçe ilk üç resmi veliahtıyla birlikte. yeni yıl dileği adı altında yazılan metin ise oldukça manidar: "bu portre, yeni bir on yılın başlangıcını işaret etmek için yayımlandı." özetle, kraliçe dahil herkes "biz tarafımızı seçtik." dedi.


harry & meghan çiftinin ailede 5 liralık kredileri varsa, aldıkları bu karar ve akabinde aileye danışmadan yaptıkları açıklama zaten onu da bitirmiş gibi görünüyor. daha geçen ay, geçmişte reşit olmayan genç bir kızla cinsel ilişki yaşadığı gerekçesiyle öz oğlu prens andrew'in gözünün yaşına bakmayıp saraydan gönderen kraliçe, size hiç acımaz annem. nitekim kraliçe, yakında evlenecek olan torunu prenses beatrice'nin düğününe bile, babasının skandalı sebebiyle ambargo koydu. 


bana göre ayrılık gerçekleşse de gerçekleşmese de herkes adına hayırlısı oldu. herkesin rengi, çizgisi, duruşu artık belli. bazı durumların netlik kazanması, kraliyetin imajına "meghan ailede kimseyle anlaşamıyor, harry'nin de herkesle arasını açtı." dedikodularından çok daha az zarar verir. her iki cepheye de en az zarar getirecek şekilde itidalli bir sürecin yürütüleceği kanaatindeyim. prens harry'nin bundan sonra, kraliyet protokol kuralları bakımından prenses beatrice ve prenses eugenie'e denk, (kısmi olarak kraliyete bağımlı) bir konumda yaşamını sürdüreceğini düşünüyorum.


genç kızlığa adım atmasıyla birlikte ailedeki varlığı, son zamanlarda basın önünde köpürtülmeye başlanan lady louise'nin, harry ve meghan'dan nispeten boşalacak yeri bir nebze dolduracağını tahmin ediyorum.


harry de meghan da "kraliyetten bağımsız şekilde para kazanabileceğimiz işlerde çalışmak istiyoruz." demişler. ben the crown'ın yapımcısı olsam, ileri sezonlarda kendisini oynaması için meghan'a teklif götürürdüm.

Kraliçe Elizabeth Nasıl Oldu da Prens Harry'nin Meghan Markle ile Evlenmesine İzin Verdi?

68 Yıldır Tahtta Olan İngiltere Kraliçesi Olan II. Elizabeth Hakkında Az Bilinenler