Bir Havaalanı Çalışanından İlk Defa Uçakla Seyahat Edecek Yolculara Tavsiyeler

Daha önce hiç uçakla seyahat etmediyseniz ve ilk kez bir yere gidecekseniz bu bilgiler işinize yarayabilir.
Bir Havaalanı Çalışanından İlk Defa Uçakla Seyahat Edecek Yolculara Tavsiyeler

bir havaalanı çalışanı olarak:

- mümkünse online check in yapın. böylece uçağınızın overbooked (fazla bilet satışı nedeniyle koltuk kapasitesinin üzerinde rezervasyon oluşması) olması halinde yerinizi garantiye almış olursunuz. hele çocuğunuz, bebeğiniz varsa kesinlikle internet check in yapın. yapamıyorsanız havaalanına mümkün mertebe erken gelin. bahsettiğim hadisenin mağdurları hep son dakikada gelen yolcular olmaktadır. unutmadan, rezervasyon sırasında koltuk seçmek ve internet check in yapmak aynı şey değildir. birincisinde koltuğunuzu çeşitli nedenlerle kaybedebilirken (bebekli, tekerlekli sandalyeli vb. yolcuya verecek başka uygun yer olmaması, uçakta koltuk konfigürasyonunun değişmesi, business / ekonomi klas değişiklikleri vs.), internet c-in yaptığınızda ise;

a- uçuş kartınızı yazdırdıysanız (printer çıktısı ya da telefonunuzda barkodlu mobil biniş kartı olarak) çıkış kapısında son çağrıya kadar

b- uçuş kartınızı yazdırmadıysanız, check in bankoları kapanana kadar (iç hatlarda uçuştan ortalama 30 - 45 dk, dış hatlarda 45 - 60 dk öncesi) uçağın işlemi yapılmış yolcususunuz ve yeriniz garanti demektir.

- ne kadar iyi paketlediğinizi düşünseniz de poşet, çuval gibi eşyalar, koliler bagaj olarak kabul edilmemektedir. bu gibi eşyalar sadece her havaalanında bulunan makineye götürüp parça başı belli bir ücret vererek naylonla kat kat sardırdığınızda bagaj olarak teslim alınabilirler. bu gibi eşyalarla yola çıkacaksanız ve hava alanında sardırma ücreti vermek istemiyorsanız, önceden yeterli miktarda streç film alarak evde kendiniz de yapabilirsiniz.

- bal, reçel, salça, pekmez, yoğurt, zeytinyağı gibi ürünler el bagajında da, kayıtlı bagajınızda da kesinlikle uçağa kabul edilmemektedir. mümkünse bu ürünleri önceden kargoyla gönderin. check in bankosundaki memura yanınızda bu tip ürünlerin olduğunu söylemeseniz de, uçağa giderken x-ray cihazında görünecek ve güvenlik sizden çıkarmanızı isteyecektir.

- havaalanında check in işleminizi yapan memura size hizmet ediyor olsa da ''siz'' diye hitap etmeniz ve nazik davranmanız, herhangi bir sorun oluştuğunda (fazla kilo ödemesi, rezervasyon problemi, beraber uçacağınız kişinin havaalanına geç ulaşacak olması vb.) daha yapıcı ve yardımcı davranmasına önemli ölçüde etki edecektir.

- yurt dışına vize ile çıkıyorsanız, harç pulunuzu mümkün mertebe erken temin edin. dilerseniz herhangi bir bankaya ''yurt dışı çıkış harcı'' olarak yatırıp dekont ile de gelebilirsiniz. pasaport bankosuna pulunuz / dekontunuz olmadan gelirseniz, polis amca sizi ''pulun nerde karrşşim?'' diye geri yollayacak ve döndüğünüzde sıraya en arkadan dahil olacaksınız.

- uçağınızın çıkış kapısını ararken karşılaştığınız görevliye sorduğunuz ''pardon, x havayollarının ankara uçağı nereden kalkıyor?'' sorusuna ''bilmiyorum hanfendi / beyfendi'' gibi bir cevap alırsanız hemen sinirlenmeyin. havaalanında birden fazla havayolunun ve / veya yer hizmetleri şirketinin personeli çalışmaktadır. x şirketinin çalışanı y havayolunun uçağının kapısını bilmez. ama nazikse ya da acelesi yoksa, ya elinizden uçuş kartınızı alarak kapı numaranıza bakar (aynısını siz de yapabilirsiniz, çıkış kapı numaranız genellikle biniş kartınızın sağ alt tarafında yer almaktadır. eğer yazmıyorsa, bu bizi cümlenin parantezden sonra ''ya da'' ile başlayacak olan kısmına götürecek) ya da etraftaki uçuş bilgi ekranlarından birine sizinle birlikte bakarak kapı numaranızı bulmaya çalışır. siz de biniş kartınızdaki sefer sayısı, uçuş noktası ve saat bilgilerine dayanarak uçağınızı ekranda bulabilir ve kapınızı öğrenebilirsiniz.

- anonsları çok iyi dinleyin. yoğun hava trafiği nedeniyle çıkış kapınız değişmiş olabilir. uçağınız yolcu alımına başlamadan önce arada bir en yakındaki uçuş bilgi ekranına bakarak kapınızı teyit etmeniz, sizi son anda eşyalarınızla yapacağınız mütevazı bir maratondan kurtaracaktır.