Kaliforniya'da 1940'lardan Beri Kimsenin Yaşamadığı Hayalet Kasaba: Bodie

1800'lü yıllarda keşfedilen altın madenleriyle birlikte gelişen ancak sonrasında yaşananlardan sonra 1940'lı yıllardan itibaren bir hayalet kasabaya dönüşen Bodie'nin kısa hikayesi.
Kaliforniya'da 1940'lardan Beri Kimsenin Yaşamadığı Hayalet Kasaba: Bodie

kaliforniya'da yer alan, abd'nin en iyi korunmuş ve en ünlü hayalet kasabasıdır bodie. 


1859 yılında burada altın rezervleri keşfedilmiş ve ardından kasaba gelişmeye başlamış. 20 madenciyle başlayan nüfus artışı 1881 yılında 10.000 kişiye ulaşmış. 


kumarhaneler, barlar, uyuşturucu ve dünyanın her yerinden insanlarla dolup taşan tipik bir western kasabası haline gelmiş. hatta hatrı sayılır büyüklükte bir red ligh district'e bile sahipmiş. 


giderek düşüş yaşayan ve nüfus kaybeden kasabanın son madeni, 1942 yılında neredeyse tükendiği için kapatılmış. 1943 yılında ise, artık bir hayalet şehir haline gelen bodie'de, yalnızca 2-3 kişi bekçi olarak kalmaya başlamış. 


1961 yılında national historic landmark ilan edilen kasaba şu an tamamen otantik bir western kasabası olarak turizme açık durumda. 


şehirdeki kalıntıları korumak için midir, bilinmez ama oradan hatıra olarak alınan herhangi bir eşyanın, alanın başına çok büyük uğursuzluk ve türlü felaketler getireceği söylentisi yaygındır.