Kanada'ya Taşınma İhtimali Olanlar Buraya: Neden Vancouver Yerine Toronto?

Kanada'da yaşamak için son dakikada Vancouver yerine Toronto'yu seçen bir Sözlük yazarının gözlemleri, temelli taşınmayı veya bir süre kalmayı düşünenler için de mini bir rehber haline gelmiş.
Kanada'ya Taşınma İhtimali Olanlar Buraya: Neden Vancouver Yerine Toronto?
iStock

vancouver 2011 yılında ziyaret ettiğimde, "kanada'da yaşamalıyım" fikrini kesinleştirmemi sağlayan şehirdi. özellikle uzak doğu popülasyonu yüksek olan bu şehirde, insanların farklı kültürlerden olsa da birbirlerine saygıyla yaklaştıklarını gözlemleme fırsatım olmuştu. doğal güzellikleri ise bambaşka keyif veren bir şehir vancouver ve çevresi. batı yakası (bkz: west coast) severler için kanada'daki ideal şehir olabilir.

ancak kendim vakti zamanı gelip kanada'ya göç ettiğimde, son dakikada vancouver yerine toronto yakınlarına yerleştim.

kendimce nedenlerini aşağıda sıralıyorum

1. vancouver'da sıcaklıklar yıl boyu daha "ılık" olsa da, yıl boyunca yağışlı ve kapalı gün çok fazla. toronto'nun dahil olduğu southern ontario bölgesinde ise 4 mevsimi yaşamak mümkün (eski ankara iklimi gibi düşünebilirsiniz). kışın kar kürüyoruz ama yazın da 50 gün ısıtıcı olmadan havuzumuzu kullanabiliyoruz.

2. eğer sık seyahat etme durumunuz varsa, tüm avrupa, türkiye seyahatlerinize +4 saat eklemek gerekiyor, aktarmalar ve bilet fiyatlarında gözlenen fark da cabası.

3. eğer türkiye'de yaşayan akrabalarınız varsa, aranızdaki saat farkına +3 saat daha eklemeniz gerekiyor. bu da iletişim açısından biraz daha külfet anlamına gelebiliyor.

4. sektöre göre farklılık gösterebilse de toronto civarında iş fırsatları daha çoktur.

5. eğer deprem fobiniz varsa, ara sıra sallanan ve büyük san francisco depreminin ve etkilerinin beklendiği bir yer vancouver, o yüzden deprem fobiklere önermiyorum.

her iki şehir de oldukça pahalı ama oldukça da güzeller. benim önerim downtown'dan ziyade şehirlerin suburblerine yerleşmek olur.

son olarak, vancouver'da seattle, los angeles, san francisco, san diego, las vegas gibi şehirlere yakınken, toronto civarında, new york, chicago, washington d.c., niagara, miami gibi şehirlere nispeten daha yakınsınız.

ekleme: seyahatlerimde rastgele denk geldiğim yabancılarla sohbet edip hikayelerini paylaştığım bir instagram hesabı var (evet hony'den esinlendim). nihai amacım hesabı yeterince popüler hale getirip çocuklara yönelik uluslararası yardım kuruluşlarına bağış toplamak. bir göz atmanızda, beğenirseniz takip edip paylaşmanızda derin faideler olabilir, teşekkürler.

https://www.instagram.com/thestoriesofsouls/