Kıbrıs Harekatı Sonrası Hayaletliğe Terk Edilen Lefkoşa Uluslararası Havalimanı

1974'teki Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kaderine terk edilen Lefkoşa Uluslararası Havalimanı'nın fotoğraflarına baktıkça insan gerçekten bir tuhaf hissediyor.
Kıbrıs Harekatı Sonrası Hayaletliğe Terk Edilen Lefkoşa Uluslararası Havalimanı

lefkoşa kapalı bölgede bulunan, diğer bir ismiyle "hayalet" havalimanıdır lefkoşa uluslararası havalimanı. 


1939 yılında ingilizlerin öncülüğünde yapılıp, 1949'da kapsamlı seferlere başlamış, 1959 ve 1966'da yapılan çalışmalarla kapasitesi genişletilmiş, kıbrıs barış harekatı sırasında kanlı çarpışmalar yaşanmıştır. 


havalimanı 1974'ten beri kapalı olup, birleşmiş milletler barış gücü'nün denetimindedir ve 1974'teki haliyle olduğu gibi bırakılarak, şu an pistinde otların bittiği, içinde güvercinlerin gezdiği yer haline gelmiştir. 


internetten araştırdığım kadarıyla en son 2010 yılında, dünya barış günü öncesinde gazetecilere açılmış ve en son o zaman kapsamlıca görüntülenmiştir. 


bir zamanlar günde binlerce yolcuya hizmet veren gece gündüz çalışan nicelerini kavuşturmuş olan yer şu an bilim kurgu filmlerindeki nükleer saldırı sonrası terkedilmiş mekanları anımsatıyor. 


burada en ilginç olanları ise kıbrıs barış harekatı'ndan kalan, motorları sökülmüş hurda bir kıbrıs havayolları yolcu uçağı ve 29 ağustos 1973'te pistten çıkıp tarlaya giren çekoslavakya havayollarına ait bir uçağın enkazının halen kaza yaptığı yerde olduğu gibi durmasıdır.

işte o uçak:


çekoslovakya havayollarına ait uçak:


bir diğer uçak:

Kıbrıs Barış Harekatı Sonrası İskana ve Yerleşmeye Kapatılan Hayalet Şehir: Kapalı Maraş

Çernobil Faciası Sonrası Boşaltılan Hayalet Ukrayna Şehri: Pripyat