Bir Hukukçudan: Orta Gelirliler İçin Konut Kredisi Kampanyasında Akıllardaki Sorulara Cevaplar

Hukukçu bir Sözlük yazarı, orta gelirlilerin faydalanmasını amaçlayan yeni kredi kampanyasına dair akıllarda oluşan birtakım soruları yanıtlamış.
Bir Hukukçudan: Orta Gelirliler İçin Konut Kredisi Kampanyasında Akıllardaki Sorulara Cevaplar
iStock

4 ocak 2023 konut kredisi faiz indirimi... madem kanun yayımlandı, bir hukukçu olarak madde madde bazı konuları direkt kanundan açıklayalım:

* toplam kullandırılacak kredi 220 milyar tl.

* kanuna göre sadece:

1. daha önce satılmamış ve yüklenicilerin mülkiyetinde olan konutlar ile yapımına henüz başlanmamış

2. yapımı devam eden konut projeleri faydalanabilir.

* ikinci el evler veya sahibinden olan evler kapsam dışı. ancak kat karşılığı inşaat için verilmişse o halde arsa sahibinden satın alınabiliyor.

* arazi bağ bahçe tarla kapsam dışı.

* yeni başlayacak projeler dahil.

* hane gelirinin %30'unu aşan kısım için devlet desteği verilecek. yani 10 bin tl geliriniz varsa ve 4.500 tl kredi ödeyecekseniz ilk üç yıl için 4500-3000=1500 tl destek verilecek.

* müteahhitler satış bedelinin %5'ini katkı payı olarak devlete ödeyecekler.

* 3 yıldan sonra geri ödemelerde size krediyi veren banka sorumlu tutulmuş. yani siz ödemeseniz de banka sizin için bu geri ödemeyi devlete yapacak. bu da demek oluyor ki bu kredi bankalarca oldukça zor şartlarda verilecek.

* taşınmazın üstüne 5 yıl boyunca satılamayacağı şerhi konulacak. satış vaadi de yapılamayacak.

* katkı alacağım diye yalan beyanda bulunana kredinin %5'i tutarında idari para cezası ve katkının geri alınmasına ilişkin cezai hüküm var.

* kampanya 31/12/2023'e kadar devam edecek.

* ancak 3 yıl destek süresinin kanunda 1 yıla indirilebileceğine dair madde var. yani... seçim sonrası 1 yıla indirdik derlerse kanuni dayanağını kanuna eklemişler.

kanunda bundan başka bir şey yok şu anda. geri kalan kısımları belirlemeye cumhurbaşkanı yetkili tutulmuş ancak ne zaman belirlenir, nasıl olur, kanunda bu konuda bir açıklık bulunmuyor.

Soru ve cevaplar

soru: arsa sahibinden satın alımlarda müteahhit için aranan kriterler nasıl olacak? arsa sahibi bankaya yüzde 5 katki payı yatıracak mi?

cevap: evet aranacak, kanunda yüklenici olarak kabul edileceği belirtilmiş.

soru: yani bu hazine desteğini 1 yıl sonra kaldırdık diyebilirler. ya da hane gelirinin %50'si olarak güncelledik diyebilirler. doğru mu anlıyorum.

cevap: evet doğru. yani 1 sene sonunda artık destek vermiyoruz diyebilirler. kanunda 3 yıl destek süresinin 1 yıla indirilebileceği yazılmış.

soru: bir şey soracağım, öncelikle teşekkürler. tapu masrafı oluyor mu? kimisi evet, kimisi hayır diyor. şimdi satın alacağım ev için emlakçıya sormak istemiyorum, pazarlıkta elim güç kaybedecek. bir fikrin var mı?

cevap: tapu masrafına dair bir düzenleme yok. bu da %99 tapu masrafı aynı şekilde sabit, %2+2 alıcı ve satıcı ödeyecek. pratikte alıcı tabii ki.

soru: konutun maliki arsa sahibi ise (daha sonra müteahhitin mülkiyetine geçmeyecek şekilde) bu kampanyaya dahil, değil mi? kesin olarak bunu söyleyebiliyor muyuz hocam?

cevap: evet, kanunun 2. maddesinde açıkça yazılmış.