Sürekli Olarak Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Ödemek Mantıklı mı?

Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını ödemek kârlı bir şey mi? Basit bir hesap yapalım.
Sürekli Olarak Kredi Kartının Asgari Ödeme Tutarını Ödemek Mantıklı mı?

hesap basit

kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarını öderseniz aylık %1.36, yıllık ise %16.32 oranında faiz ödersiniz. eğer ödemediğiniz parayı bu faizlerden daha fazla getiri getirebilecek bir yerde nemalandırabilirseniz, asgari ödemek mantıklıdır.

ama mantıklı tanımını açmak lazım. %1.36’dan daha fazla faizi size verecek finansal enstrümanın çok çok düşük riskli olması lazım. mevduat olur mesela, belki eurobond. ama ben hisseden alırım, kripto paradan alırım derseniz çok yanlış yoldasınız demektir.

iyice detaya girelim. %16.32’ye kkdf vb. kesintiler eklenince tahmini maliyet %18 falan olur yıllık maksimum. birisi size %24’ten, %25’den mevduat faizi veriyorsa bu, beleş para demektir. neden böyle diye sorarsanız: çok akıllı ekonomi yönetimimiz talep durmasın diye faizi baskılıyor ya, işte piyasanın görünmez eli burada devreye giriyor. insanlar ucuz krediyi kullanıp, daha yüksek getiri alabilecekleri yerde, birikim yaparak bu sefer hem arz tarafını, hem de talep tarafını sıkıyorlar.

bir örnek

10.000 tl kredi kart borcunun asgari tutarı olan 4.000 tl'sini ödeseniz ve kalan 6.000 tl ile hisse senedi yoğun yatırım fonu alsanız, ayda minimum %4 getiri elde edebilirsiniz.

yani 6.000 tl x %4 = 240 tl gelir elde edebilirsiniz. kredi kartı borcunu 6.000 tl eksik ödemeniz sebebiyle ödeyeceğiniz faiz ise 6.000 tl x %1,5 = 90 tl olur.

faiz gideri düştükten sonra aylık net kazancınız  150 tl (240 - 90) eder. bu aylık kazancınızın bileşik etkisini hesaba katmasam bile yıllık en az 150 x 12 ay = 1.800 tl kazanç elde edebilirsiniz.

dikkat: bu bir yatırım tavsiyesi değildir. resmi politika faizinin %9 olduğu yerde, aylık %1,5'un üzerinde gelir getirecek bir dolu yatırım aracı var. doğru yatırım aracını seçmeniz durumunda yukarıdaki kazançları elde edebilirsiniz. fakat, kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ödediğiniz durumunda, kredi notunuzun düştüğünü de akıldan çıkarmayın.