Bir İnsanın Edinebileceği Maksimum Arkadaş Sayısı Neden 150'dir?

Robin Dunbar adlı antropolog, bir insanın edinebileceği yönetilebilir arkadaş sayısının 150 olduğunu söylüyor. Dunbar Sayısı adını verdiği bu kavram nereden ve nasıl çıkmış; inceliyoruz.
Bir İnsanın Edinebileceği Maksimum Arkadaş Sayısı Neden 150'dir?

artık günümüzde "arkadaşlık" farklı yönlere evrilmeye başladı. gelişen teknoloji sınırları ortadan kaldırarak, farklı insanlarla etkileşime izin veriyor, küçük ölçekte ilçe- il- ülke, büyük ölçekte tüm dünya birbiri ile iletişim kurarak, paylaşım yapabiliyor.

dunbar sayısı da aslında buna bağlı bir önerme sunuyor. "bir kişi için yönetilebilir ilişki kurabileceği kişi sayısı"nı ifade eden bu kavram, baktığımız zaman tesadüf eseri ortaya çıkmamış; ilkel kabilelerdeki kişi sayısı da bu civarda olurmuş. ancak bu tez kimileri için x nesli için geçerlidir; y neslinde bu sayının (yukarı yönde) esnediği düşünülmektedir.
beyinde, bilinçli düşünme ve dil yetisinin kontrol edildiği neokorteks bölümü limitleyen sayı, ingiliz antropolog robin dunbar tarafından 150 olarak ortaya konmuş.

Robin Dunbar

gelişen teknolojiye paralel olarak değişen ilişki tarzları, önümüzdeki 20-30 yıl içinde yönetilebilir ilişkin sayısının 500'ü aşabileceği yönünde tahminleri ortaya çıkartmaktadır. belki de daha fazla.

işte bu noktada devreye "yönetilebilir" terimi giriyor. siz istediğiniz kadar birkaç kez selamlaştığınız kişiyi arkadaş olarak ekleyin; iletişimin belirli bir sürekliliği yoksa, o kişinin aşağıda bahsedeceğim grafiğin yeşil veya sarı bölümüne girmesi çok zordur.


burada kritik nokta, bölümlerde yer alan kişi sayılarının eşit olmasını beklememektir. mesela yeşil alan en değerli ve stratejik bölgedir. buradaki insanlar için harcamakta olduğunuz sosyal enerji ve zamandan cimrilik yapma lüksünüz yoktur. bu nedenle daha az insan yer alır. buradaki bir kişiyi kaybetmek pek istenmez. örnek olarak; şirkette her zaman yemeğe ve kahve molasına birlikte çıkan bir grup düşünelim. bunlardan biri 2-3 gün ayrı takılsa tehlike çanları çalar. her an bölgesini kaybedebilir.

Topluluk İçindeyken Bireylerin Olduğundan Daha Çekici Görünmesi Durumu: Grup Çekiciliği Etkisi