Bir Kadınla İlk Defa Yemeğe Çıkacak Erkeklere Tavsiyeler

Bir kadınla yemeğe çıkacaksanız nelere dikkat etmek gerekir? Birkaç madde ile sıralayalım.
Bir Kadınla İlk Defa Yemeğe Çıkacak Erkeklere Tavsiyeler
iStock

merhaba genç arkadaşım, bu yazıyı okuduğuna göre, muhtemelen bir ilk randevunun arifesindesin ve bilgi toplamaya çalışıyorsun. senin +25 olduğunu varsayıyor ve aşağıdaki tavsiyelerimi buna göre sıralıyorum. bu yaştan daha genç olan arkadaşların ilişki ve randevu süreçleri daha farklı dinamikleri barındırır ve başka bir başlığın konusudur.

konunun girizgahına, kadın erkek ilişkilerinin olmazsa olmaz kurallarını sana hatırlatarak başlamak isterim

unutma, gerçek bir erkek, nezaketin, centilmenliğin, asaletin ve letafetin vücut bulmuş halidir. bazı kavramları karıştırma. her yerde okuduğun, "kadınlar p*ç erkek tercih eder" kalıbında belirtilen erkek, kararlı, ne istediğini bilen, partnerini arzuladığını net bir şekilde ortaya koyan ve istenmediğini hissettiği anda da sessizce sahneyi terk eden ve kimseye rahatsızlık vermeyen erkektir ve kadınlar bu erkeği tercih eder. hemen aklında, deri ceketli, kirli sakallı, moto gang tarzı bir imaj oluşmasın.

kadınların tercih etmediği efendi erkek ise, belli bir giyim veya yaşam tarzını değil, pasif, pısırık, kadınına sahip çıkamayan, ne istediğini bilmeyen ve hala büyümediği her halinden belli erkekleri temsil eder.

sen, yukarıda bahsettiğim, kararlı, net, kıçı başı oynamayan, ne istediğini bilen ve partnerini gerçekten arzuladığını özgüvenli bir şekilde gösteren ve aynı zamanda tam bir centilmen erkek olmalısın.

bir de, etrafımda gözlemlediğim ve çok sakıncalı bulduğum bir konuyu sana belirtmek isterim. günümüzde sürekli pompalanan alfa, maskülen erkek kavramı, nezaketsiz, kaba bir yaşam formunu tasvir ediyormuş gibi algılanmakta. alfalık dışarıya karşı olur. eşini, aileni ve sevdiklerini dışarıya karşı koruma ve gözetme noktasında bir alfa olmalısın.

eşine veya sevgiline takınacağın kaba ve nezaketsiz tavırlar seni alfa yapmaz. "ama saygılı ve nazik olursam, terk edilirmişim, öyle diyorlar". hayır. kadınlar centilmenleri değil, pısırıkları terk eder. konuları karıştırma.

unutma, ilişkinizin ilk gününde de, ellinci yılınızda da, her zaman bir beyefendi ve centilmen olmalısın. kadınların gerçekten sevdikleri, tutku ile bağlandıkları ve bir nedenden dolayı ayrılırlarsa da asla unutamadıkları erkekler bunlardır.

"bunlar meriç tayfasının tavsiyeleri, böyle şey mi olur" diyenler, bütün gün bilgisayar karşısında oyun oynayıp, doğru düzgün bir kızın elini dahi tutmamış tiplerdir. klavye başında atıp tutarlar. şu meriçlik ve alfalık gibi boş muhabbetleri de bırak lütfen. ben, yukarıda bu terimlere, internet ortamlarında sürekli maruz kaldığın için, konuyu daha iyi anlaman açısından yer verdim. yoksa ki, aklı başında hiç bir gerçek erkek, alfaymış, betaymış böyle boş konular ile uğraşmaz.

sana çok önemli birkaç tavsiye

- kadınlar, asker arkadaşın değildir. saçma sapan gereksiz laubalilikler içerisine girme. elbette gülüp eğleneceksiniz fakat bu gereksiz sulu şakalar ve espriler ile olmaz.

- kadınlar ile kavga edilmez. her zaman sakin olmalısın. baktın ki, kontrolü kaybedeceksin, hemen çık bir hava al. ortamı terk et. bir erkek, partneri ile liseli kızlar gibi münakaşaya girmez.

- ne olursa olsun kadınlara şiddet uygulanmaz.

- asla küfürlü konuşulmaz.

- nezaket kurallarını ve centilmen tavırlarını asla kaybetmemeli, ilişkiniz ellinci yılına girsen bile aynı tarzı muhafaza etmelisin.

şimdi gelelim yemek konusuna. yukarı da bu girizgahı yaptım çünkü temel mantığı anlamaz isen, aşağıda anlatacaklarım boşa çıkacaktır;

- hayat genel itibariyle sıkıcıdır ve kadınlar partnerlerinin hayatlarına renk katmalarını isterler. onu, heyecanlı yolculuklara çıkartacak geminin kaptanı olmalısın. bu nedenle, bir kadına "nereye gitmek istersin? nasıl bir program tercih edersin?" gibi sorular sorulmaz. iyi dinle, bu kısım çok önemli. gidilecek yer ve mekana erkek karar verir. bırak partnerin biraz merak etsin, heyecanlansın nereye gideceğinize dair. eğer programın bu kısmını ona sorar isen, ilişkiniz için kararlar alma yetisi olmayan yetersiz erkek sinyallemesi gönderirsin. ilişkinizin ilerleyen safhalarında, partnerin bu hafta sonu beni şuraya götür der, bu ayrı konu, ama bunu kendisi demeli. senin sorduğun soruya cevap olarak değil.

- kılık kıyafetine dikkat et ama partnerini gölgede bırakacak derece de gösterişli giyinme. kadınlar, dikkatleri üzerine çekecek derece de abartılı giyinen erkekleri sevmezler.

- özellikle ilk buluşma da, kadın evinden alınır, programın bitiminde de evine bırakılır. hanzo gibi, filanca meydanda buluşalım, oradan mekana gideriz denmez. eğer araban yoksa, ki olabilir, bir taksi tutmalısın, ama birlikte çıkılan bir yemeğe toplu taşıma ile gidilmez. eğer taksi ile evinden alacaksan, kadın arka sol tarafa oturur, ve kendisi oturduktan sonra, sende sağ arka taraftaki yerini almalısın. kadından önce araca binilmez.

- araçtan inip, mekana doru yürürken, topuklu ayakkabı giymiş ise, koluna girmesini önererek yardımcı olmalısın. kaldırımda yürürken, erkek yol tarafında, kadın iç tarafta yürür. yürüme temposuna ve hızına kadın yön verir. o hangi hızda ise, sen de bu tempoya ayak uydurmalısın.

- özellikle ilk buluşmada, canlı müzik veya yüksek sesli müzik yapan mekanlar tercih edilmez. yemeğinizi yerken sakince sohbet edebileceğiniz mekanları tercih etmelisin.

- herhangi bir mekana girerken her zaman kadına öncelik vermelisin ve masanıza yerleşirken sandalyesini çekip, onun oturduğuna emin olduktan sonra, sandalyene geçmelisin.

- kadına hesap ödetmek gibi bir denyoluk yapmayacağını varsayıyorum, bu noktada, bir çok kadın, nezaketen menüden seni yormayacak düşük bütçeli seçimler yapmak isteyecektir. bu durumun önüne geçmek ve kendisini rahat hissetmesini sağlamak anlamında, menüden lezzetine güvendiğin yemekleri kadına sen tavsiye edersin. bu kısım çok önemli. siparişi verirken, erkek tavsiye de bulunur.

- garsonla sen muhatap olmalısın.

- eğer alkollü bir mekan ise, tercihin şaraptan yana olsun. ilk buluşmalarda, rakı, viski, cin tonik gibi yüksek alkol oranlı içecekler tercih edilmez.

- bazı mekanlarda, garson sana şarap tadımı yaptıracaktır. hatunun yanında karizmayı çizdirmemen anlamında, sana bazı ip uçları vereyim. öncelikle şarap kadehi, parmak izin kalacak şekilde gövdeden tutulmaz. ana gövdenin bitimini avucunun içine alacak şekilde veya kadehin en altında ki masaya temas eden yuvarlak kısım parmaklar arasında tutularak içilir. şarap kadehi, içeceği dökmeyecek şekilde çalkalanır ve önce koklanır. kesif, rahatsız edici bir koku yok ise ardından tadım içimine geçersin. şarap, su gibi direkt içilmez. ağızda dolaştırılıp ardından yutulur. dilin uç kısmı tatlı, yanları asitli ve arka tarafı acı tatları hissetmektedir. tüm bu tatlar arasında dengenin olduğu, boğazda kolayca akıp giden, içtikten sonra geride hoş bir aroma bırakan şarap kalitelidir. bazı gurmeler, dilin yanlarında ki asit değeri üzerinden değerlendirmede bulunurlar fakat sen konuyu bu kadar abartma. bir de, kadehi hafif salladığında, kaliteli şarap da, kadehin dibine tortu çöker. düşük kaliteli şaraplarda, bu tortu kadehteki şarabın rengini değiştirerek hafif erime eğilimi gösterir. kırmızı etin yanında kırmızı şarap, beyaz etin yanında beyaz şarap içilir. kırmızı şarap ılık, beyaz şarap soğuk içilir.

- eğer fix menü tercih ettiyseniz, masada ki çatal bıçak dizilimini, garsonlar hazırlayacaktır. unutma, yemek yerken, önündeki çatal ve bıçaklar dıştan içe doğru tercih edilir. yani, ilk gelen aperatiflerden ana yemeğe doğru giderken, sen de sırasıyla, dıştan içe doğru çatal ve bıçakları kullanmalısın. unutma, çatal sol, bıçak sağ elle tutulur.

- yemeğe başladıktan sonra, iyi bir dinleyici olmalı ve az konuşmalısın. erkek adam, sürekli anlatıp durmaz. az konuşur. bir de, eğitimin, diploman ve kariyerin gibi konulara asla girme. reklama gerek yok. hatun merak ettiği şeyleri sana sorar zaten. sohbet, senin sorduğun sorular üzerinden hatunun anlatımı şeklinde ilerlemeli, soruların, kendisinin hobileri, ilgi alanları, gündelik bazı konulardaki düşünceleri üzerine inşa edilmeli. bir kadına, ailevi özel durumları, maaşı, finansal konuları ile ilgili sorular sorulmaz. ilk buluşmada, geçmişi ile ilgili konulara girilmez. zamanlamaya vurur isek, yüzde seksen o, yüzde yirmi sen konuşmalısın.

- yemeğin temposu ile ilgili olarak, kendisi ile senkronize bir şekilde yemek yemelisin. hatun bitirmeden, önündeki tabak bitirilmez.

- yemek esnasında, etrafı ve diğer masalardaki insanları süzme. beden dilin ve gözlerin ile partnerine odaklanmalısın.

- makyaj tazeleme veya başka bir nedenle, hatun lavaboya gitmek isteyecektir. türkiye'de yapılan hatalardan birisi de, kadına tuvaletin kapısına kadar eşlik etmektir. hahaha. böyle saçmalıklara girme. o ayağa kalktığı zaman sen de ayağa kalkar, o tek başına gidip geldikten sonra yemeğe devam edersiniz.

- ödeme, hatunun karşısında masada yapılmaz. lavabo vb. gibi bir bahane ile izin ister, ödeme konusunu halledersin.

- eğer, zaman müsait ise, çay kahve için başka bir mekana geçilir.

- hatunu evine bıraktıktan sonra, binadan içeriye girdiğinden emin olmadan, ortam terk edilmez. o içeri girdikten sonra, gidersin.

- aynı akşam mesaj atılmaz. ertesi gün, kısa, abartmadan, nazik bir teşekkür mesajı atarsın.

aklıma gelenler bu şekilde.

hadi bakalım. göreyim seni.