Bir Kutu Coca-Cola İçince 1 Saat İçinde Vücutta Olanlar

İlk yudumu aldığımız andan, 60 dakika sonrasına kadar Coca-Cola'nın vücudumuzda yaptıkları.
Bir Kutu Coca-Cola İçince 1 Saat İçinde Vücutta Olanlar
iStock

ilk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (günlük alınması gereken şeker miktarının tamamı). fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. bu sadece bir kaç dakika içinde olur.


40 dakika: kafein absorbsiyonu tamamlanır. göz bebekleriniz büyür. kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: beyninizde dopamin salgısı artar. bu tıpkı eroinin vücutta yaptığı tepkimelere benzer.


60 dakika: kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da suyla beraber dışarı atılması demek.

bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. vücudunuzda kola ile alığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için sussuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. şeker ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak... (bkz: kısır döngü)

kaynak: dailymail

Coca-Cola ve Pepsi'nin 100 Yılı Aşkın Süredir Devam Eden Tat Savaşlarına Dair İlginç Detaylar

Coca-Cola'nın Kolanın Tadını Değiştirmeye Çalışıp Başarısızlığa Uğramasının Hazin Hikayesi