Bir Oyun Geliştiricinin Gözünden: PlayStation 5 Nasıl Cihaz, Alınır mı?

PlayStation 5 almayı düşünenlerin işine yarayabilecek bir inceleme.
Bir Oyun Geliştiricinin Gözünden: PlayStation 5 Nasıl Cihaz, Alınır mı?

ps5 tasarımı

tipi oldukça modern bir imaj verse de bence kullanışlılık açısından kötü bir tasarıma sahip. kıvrımlı yapı konsolda olmuyor abi. sonuç olarak bir yere koyacaksın bunu ve uzun süre orada kalacak. olabildiğince sağa sola rahat sığan, sırıtmayan bir tipi olmalı diye düşünüyorum. xbox bu konuda bence daha başarılı bir tercih yapmış. çiçeği burnunda bir ps5 sahibiyim ama xbox tarafı tasarım olarak bence çok daha iyi yalan yok.


hız

ps4 ve 3'ü arkadaşımdan ödünç alarak (yaz tatilinde bana bırakıp gitmişti) birer ikişer ay falan deneyim etmişliğim vardır. hadi 3 döneminde bilgisayar tarafında da benzerdi işler ama ps4 neslinde en can sıkan şeyi nihayet bu nesilde sony de microsoft da çözmüş. nedir bu? tabii ki yükleme süreleri. ps4'ü açmaya yeltendiğimde beni en çok üşendiren şey kesinlikle "öff şimdi açacağım konsolu, açılması 1 saat, yükleme ekranı 1 saat, öleceksin tekrar doğacaksın 1 saat, hiç uğraşmayayım" düşüncesiydi. bu nesil nihayet kabul edilebilir hızı aşmış. yağ gibi akıyor cihaz. hatta tamamen oyun üzerinden döndüğü için oyunu açmanız ve oynamanız pc tarafından daha seri hale gelmiş. nihayet bu sefer olmuş yani.

fps

ikinci ve diğer önemli özellik nihayet fps/performansı seçenekleri aşağı yukarı her oyuna gelmiş. 25-30 fps'e kilitlenmiş oyunlar oynamıyoruz artık. performans modları var, oyundan oyuna 120 fps'e kadar kilitleyebiliyorsunuz. konsollarda en rahatsız olduğum konulardan biri buydu ve asla konsolculara anlatamıyordum ama bu nesilde herhalde herkes anlamıştır minimum 60 fps oynanması gerektiğini oyunların. gow'u ps4'te 30 fps oynayın ve sonra gelin ps5'te performans modunda oynayın. tekrar dönüp 30 fps oynamaya çalıştığınızda bir şeylerin akmadığını, oyunun takılır gibi geldiğini farkedeceksiniz. işte biz pc'cilerin sizlere yıllardır anlatmaya çalıştığı şey tam olarak o. bu nesilde o problem de çözüldüğünden artık ps5 için oraya da bir check atabiliriz.


oyun kütüphanesi

bir abonelik sistemi olduğunu biliyordum ama içeriğini bilmiyordum açıkçası almadan önce. konsolu kurar kurmaz haliyle her oyuna 1000 lira vermek istemediğimden kütüphaneye baktım ve abone oldum. pc'de gamepass kullanıyorum ve onun gerisinde kalır diye düşünüyordum ama hiç de öyle değil gibi ya. gayet başarılı ve geniş bir kütüphane yaratmayı başarmışlar yıllık 400 tl'ye. ps hitleri zaten başlı başına güzel kütüphane oluşturuyor ama yan oyunlar da gayet özenli seçilmiş. baya baya zevk sahibi, kaliteli ve her türden oyunlar barındıran, en son çıkan bir iki tanesi hariç neredeyse bütün ps hitlerini barındıran geniş bir kütüphane var. pc oyuncusu için hele cennet resmen. baya bi uzun süre oyun aldırmayacak kadar geniş kütüphane. aynı zamanda gamepass kullanıcısı da olduğumdan şunu rahatlıkla söyleyebilirim, oyun sayısı ve çeşitliliği konusunda onun gerisinde ama aaa oyun kategorisinde kesinlikle gamepass'in önünde. yani "ben çok mini bütçeli oyun sevmem, oynadım mı ama baba oyun oynarım ben aga" diyenlerdenseniz psplus kütüphanesi gamepass'den bence iyi.

bu abonelik sistemi sayesinde oyun fiyatları mevzusu da büyük ölçüde çözülmüş. o sınavdan da geçti ps5.(bu hususta microsoft'a teşekkür etmek gerek cidden, onlar bu mevzuyu bu kadar zorlamasaydı hayatta sony bu adımı atmazdı) en çok kafama takılan şeydi çünkü konsol almayı düşündüğümde bu mevzu. hemen yok kardeşlik, takas falan demeyin. 40'lı yaşlarına yaklaşan adamım ben gençler. ne bir oyun için donanımhaber'de kardeş hesabı ararım, ne aldığım disk'i götürüp dükkana takas ederim. onları yapacağıma oyunu ya parası neyse verip alıp oynarım ya da hiç oynamam. onu takip edecek enerjiniz olmadığını benim yaşlarıma geldiğinizde siz de anlayacaksınız.


gamepad (dualsense)

gamepad önceki nesilden bence güzel ergonomi itibariyle. şu titreşim ve düğmelerde sertleşme mevzusu var bir de malum. içinde bu özelliği anlayabilmeniz için gelen astro bilmem neye baktım bi yarım saat kadar. bu oyunu oynarken anlıyorsunuz ki gamepad konusunda bir devrim yaratmış sony. ben böyle bir şey görmedim, açık konuşayım pek hayal de edemezdim. çok çok detaylı ve sizii içine sokan bir geri bildirim veriyor gamepad. düğmeler sertleşiyor, yumuşuyor, gamepad'in her noktasından duruma göre büyüklü küçüklü titreşimler alıyorsunuz vs. yalnız bir şey çok önemli bir şey eksik. o da bu özelliği adam akıllı kullanan oyun yok. bu astro'da bir nevi bi tadına bakıyorsunuz olayın ve ne kadar devrimsel olduğunu görüyorsunuz ama o kadar. sonrası yok. varsa başka bu özellikleri kullanan oyun yazarsanız ben de denemiş olurum. yani illa ki kullanan oyunlar vardır ama bu işin esas kullanımı astro'da olan hali. üretilen teknolojinin suyunu çıkarmışlar orada. oyun tasarımcılarının bir de şu gamepad'e süper bir adaptasyon yazalım diyeceklerini sanmıyorum .şu haliyle kimse kullanmadığı ve doğru dürüst kullanmayacağı için ölü doğan bir teknoloji gibi geldi bana. gamepad'e inanılmaz bir mühendislik harcanmış ama muhtemelen hiç bir karşılığı olmadığından kaybolup gidecek.


peki oyun için sadece konsol yeterli mi? tek bir şey alma şansımız var, ps5 alsak keser mi?

açık konuşayım, gamer bir adamsanız kesmez. steam gibi önüne her gelen geliştiricinin (ben de dahil bu arada ehehe) oyun geliştirebildiği bir platform var pc tarafında. haliyle bu taraftaki kütüphane çok çok eksik kalıyor o tarafa göre. ha şöyle diyebilirsiniz ki haklılık payınız var: konsola belli bir kalitenin üstünde kalanlar geliyor işte çer çöp ile uğraşmıyoruz. bu fikre kısmen katılırım ama radar altı kalan ve aslında çok güzel fikirler içeren oyunlar azımsanmayacak kadar fazla steam'de.

18 bin civarı galiba fiyatı türkiye fiyatı. ben yurt dışından alıp geldim 9500 civarına geldi aşağı yukarı (470 euro civarı tax free sonrası). eğer tek bir seçim hakkım olsaydı muhtemelen 10k'ya yine 1660'lı bile olsa bir kasa toplamayı tercih ederdim (bugün öyle bir kasa gördüm de 10 bin tl'ye de ondan bu örneği verdim). oyuncu adama bence ilk etapta pc net olmalı. amaaaaa:

idare eder bir oyun bilgisayarınız var ise bu cihazın size 10 bin tl'ye (veya yurt içi alırsanız 18 bin tl) açtığı farklı oyun portalı gerçekten çok büyük. sadece ps exc'ler zaten lebi derya oyna oyna bitmez ve aşağı yukarı hepsi ortalama kalitenin çok üstünde. cihaz olarak da çok başarılı, kütüphane olarak da.

sonuç olarak

velhasıl, özellikle ssd'ye geçişi ile bence ps5 artık benim için de fazlasıyla "olmuş" bir cihaz. her yükleme ekranı geldiğinde kahrolmuyorsunuz. arayüz, oyun açılış kapanış süreleri, her şeyiyle olması gerektiği gibi deyim yerindeyse yağ gibi akıyor cihaz.

gördüğüm kadarıyla playstation 5 alınır ve asla pişman etmez. hele hele abi ben bu literatürle çok ilgilenmiyorum, akşam geleyim 2 saat ayaklarımı uzatıp kaliteli bir oyun oynasam kafi diyorsanız bu cihaz aha o cihaz.