Bir Rolex Saatin Zamanla Değerlenebilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar

Rolex saatler birçok kişi için aksesuardan ziyade bir yatırım aracı. Ancak her Rolex zamanla değer kazanacak diye bir durum da yok.
Bir Rolex Saatin Zamanla Değerlenebilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar

her rolex saat, zamanla değer kazanmaz. dolar enflasyonu vs. elbette etkilidir ancak her model sınırlı üretim olmadığı için aldığınız tüm rolex'ler değerlenecek diye bir kaide yok. en azından bir yatırım aracı gibi kayda değer kâr ettirecek kadar değerlenmeyecektir.

sınırlı üretim de olsa, durduğu yerde değerlemesi için bazı şartları taşıyor olması lazım rolex'lerin. sadece rolex de değil tabii; diğer tüm koleksiyon değeri olan lüks saatler için de durum aynı. 


bir sınırlı üretim rolex'in zamanla degerlenebilmesi ve/veya yatırıma dönüşmesi için gerekli şartlar şunlardır

1. saatin tüm belgeleri eksiksiz olmalı. fatura ve hatta tamir/bakım belgeleri dahil. belgelerinin yani sıra silme bezi, soğuk damgalı mühür, saat kutusu, poşeti, kılıfı... artık aklınıza ne geliyorsa, saatle birlikte verilen her şey ama her şey saklanmalıdır.

2. rolex tamir ettirecekseniz asla ama asla 3. bir partiye değil, rolex'in kendisine yollayıp tamir ettireceksiniz. tamir görmesi inanılmaz bir sorun olarak görülmez. yeter ki tüm tamir belgeleri eksiksiz olsun ve tamir edilen parçalar da geri alınsın. burası çokomelli. diyelim ki saatin camını çizdiniz ve yenisiyle değiştirmek için servisine yolladınız. çizik camı muhakkak geri isteyin.


3.
hiç kullanılmayan modeller, eğer çok ünlü biri tarafından falan kullanılmışsa tabii ki iş değişir; kullanılan modellere göre birkaç kat daha fazla koleksiyon değeri taşır. dolayısıyla sarı çizmeli mehmet ağa iseniz ve yatırımlık bir sınırlı üretim rolex alıyorsanız, kutusunu bile açmayın, bırakın dursun.

4. kullanmak gibi bir hata yaptıysanız ve bir de herhangi bir parçasını -kordon, bezel, cam, kadran gibi- değiştirecekseniz bile orijinalini kutusunda saklamalısınız. saatlerde bu işler ev/araba gibi değil, değişen parça istenmez. değiştiyse veya tamir gördüyse de eski parça muhakkak aranır. saat öyküsü için önemlidir.


5.
bir saatin sınırlı üretim olması için maksimum 2000 adet üretilmiş olması gerekir. ne kadar az üretim, o kadar yatırımlık değer demektir. hele hele elinizde seri numarası 001/100, 001/300 belki 001/500 arası bir saat varsa -ki limited edition saatlere sayı verilir. kaçıncı üretim saatin sizde oldugunu bilirsiniz- keyfiniz yerine gelsin, müzayede değeri gerçekten yüksek bir saatiniz var demektir. onun haricinde rolex'in de seri üretim ve on binlerce bastığı modeller var. onlar ne müzayede, ne de yatırım için alınabilir. beğenirsiniz, alırsınız; orası ayrı ama üzerinden para kazanamazsınız. sizden alacağına mağazadan alır vatandaş çünkü. mesela geçenlerde swatch üretimi üzerinde omega yazan plastik saatleri yatırım için alan ve hatta aldığı gibi sarı siteye 30 kat pahalı ilan açan barzolar durumun farkında değiller ancak o saat mağazadan çıktığı saniye %20 deger kaybetti bile. çünkü sınırsız üretim bir saat. dahası pilli, plastik, cırt cırtlı bir modeldi ve asla bir koleksiyon değeri yoktu.


6.
yatırım için alacağınız rolex'in hangi modelinin tuttuğunu bilmeniz lazım. mesela gmt master diye yakışıklı bir modeli vsr bu markanın. ama tutan kasası 1675 mi, 1670 mi, bezeldeki malzeme seramik mi, alüminyum mu? indikatorler oval mi çentik şeklinde mi? lug to lug genişliği ne? hangi rengi tutar? hangi yıl üretimi en çok değer kazanır? hangi hangi hangi... tüm detaylarına inmeniz gerekir. eğer doğru koleksiyonluk modeli almazsanız siz gidip bir rolex'e 20.000 dolar verip alırsınız değer kazanır djye, öte yandan 20.000 dolara başka bir modelini alan kişinin saati 20 yıl sonra yarım milyon dolar ederken sizinki 40.000 edebilir. bu yüzden piyasayı, koleksiyonerlerin eğilimini, saatin kaç kişide olduğunu vs. çok detaylı bilmeniz gerekiyor.


7.
asla ama asla kaliteli bir saate, saatin karakterini, görünüşünü, hele hele mekanizmasını değiştirecek bir mod yapılmaz. yapılmamalıdır. kordon değişiminden falan bahsetmiyorum. onu bile mikron milimetrik bir çizik dahi atmadan yapmalısınız bu arada tabii... demek istediğim, mesela boksör mayweather sığırı gibi gidip saatlerin üzerine elmas döşememelisiniz. altın kaplatmamalısınız. saatlerde asla dekoratif veya her ne amaçlı olursa olsun orijinallik bozulmamalıdır. 50.000 dolar değeri olan bir rolex'e 500.000 dolar değerinde bir elmas dekorasyonu yapınca o saat 550.000 dolar olmuyor. o işler öyle değil. saatin değeri yükselmek yerine aksine düşer.