Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Alma Deyişi Nereden Geliyor?

TSİ bu sabah saatlerinde (17 Haziran) Golden State Warriors'un, pek de favori olmadığı bir sezonu NBA şampiyonu olarak kapatmasının ardından tekrar zikredilen bu cümlenin (orijinali: "don't ever underestimate the heart of a champion") çıkış hikayesini paylaşmak istedik.
Bir Şampiyonun Yüreğini Asla Hafife Alma Deyişi Nereden Geliyor?

Nedir?

bir şampiyonun yüreğini asla hafife almayın, rudy tomjanoviç'in houston rockets ile üst üste ikinci şampiyonluğu kazandığı maçın ardından mikrofonu eline alıp yaşlı gözlerle söylediği efsanevi cümledir.

Rudy Tomjanovich

efendim 1994'ün şampiyonu houston rockets, 1995 normal sezonununda çok kötü bir performans gösterip play-off'a ancak son sıralardan kalabilmiştir. zaten kötü oynayan rockets bir de play-off'lar boyunca saha avantajını kaybedince adı şampiyonluk adayları arasında anılmaz olmuştur. ama işte burada şampiyonun yüreği devreye girmiş, o hiç şans tanınmayan houston finale kadar gelip finalde de orlando magic'i 4-0 ile süpürmüş, ünvanını korumuştur. rudy de maç sonrası çılgınca sevinen kalabalığın arasında eline geçirdiği salon mikrofonu ile böyle bağırmıştır.

orijinal halini de yazayım da tam olsun: don't ever underestimate the heart of a champion

zannedilenin aksine houston rockets bu sözle biten play-off macerasına son (8.) sıradan değil, 6. sıradan başlamıştır. tabii bu durumda play-off'taki 4 seriyi de ev sahibi avantajı rakibindeyken kazanması gerekmiştir ki, bu sözün hakkını veren bir başarıdır yine de.

İşte o anlar

Hangi durumlarda kullanılıyor daha çok?

“hamdolsun hakeem sakatlıktan geri döndü de yine şampiyon olduk” diyemeyen rudy tomjanovic onun yerine bu özlü sözü söylemiştir. geçen senenin şampiyonunun bir sonraki sezona underdog olarak girip yine şampiyon olması sonrasında söylenmesi elzem olan bir söz olup çıkmıştır.

Özetleyecek olursak

95'te jordan'ın yokluğunda houston rockets kimse onlara şans vermezken ard arda ikinci defa şampiyon olunca rudy amca kutlamalarda eline mikrofonu alır ve star wars'tan araklayıp, kırpıp biçtiği o ünlü "don't ever underestimate the heart of a champion" (do not underestimate the power of the force) lafını eder. o gün bu gündür, her şampiyon olan takım için ertesi sene play-off vakti bu lafın edilmesi bir klişe halini almıştır.