Bir Sözlük Yazarından Varoluş Krizini Dindirmeye Birebir Şarkılar Listesi

Kenarda bulunması, varoluş krizi geldiği zamanlarda epey işe yarayacak olan listeyi Sözlük yazarı "tamarix smyrnensis" hazırlamış.

her ne kadar "yaşamda bazı şeyleri çözdüm bence" diye boyumdan epey büyük sözler etsem de ara sıra uğrayan varoluşsal krizlerimle boğuşmak ve varoluşumun acısını dindirmek zorunda kalıyorum. bu bazen çok zorlu oluyor; çünkü bir bedene sıkışmış haldeyken ve tüm o düşünceleri beynime üşüşüp adlarını bile bilmediğim onca duygu boğazımda düğümlenmişken kimsenin kapısını çalamıyorum. kendimi daha çok bir battaniyenin altında usul usul ağlarken ya da duvara dönüp kafamı vururken buluyorum. yalnız olmadığımı biliyorum; ama kimseyle bir de olamıyorum.

öyleyse dans! renk! bu da bir seçenek elbette. bu kadar delirene kadar önce dibe, ama epey bir dibe bir batmam gerekiyor. diyorum ki "batayım lan!" bu batma anlarında beni hiç yalnız bırakmayan bir şey var ki kendisi mucizevi bir şey: müzik! çünkü müzik, varoluş acısını dindirmenin yollarından biridir de. peki ben ne yaptım? varoluş sıkıntısı çektiğim anlarda dinlediğim şarkıları derledim ki varoluş sıkıntısı çeken ve belki de müzik zevki benimkine benzer kişiler varsa kendilerine şarkıları ileterek bu süreçte yalnız hissetmemelerine yardımcı olabilirim.

kriz anlarım düşündüğümden fazla ve çeşitliymiş. bana varoluş sıkıntısı yaşatan türlü türlü şey var ve bu aşağıda paylaştığım listedeki şarkıları da ona göre dinliyorum aslında. yine de hepsi dönüp dolaşıp aynı kapıya çıkıyor.


fleet foxes - blue spotted tail


bülent ortaçgil - zamana sıkışmış


bülent ortaçgil - yüzünü dökme küçük kız


evdeki saat - deli miyim


kodaline - big bad world


fikret kızılok - ama babacığım


fikret kızılok - inişlerim çıkışlarım


deniz tekin - böyle


low roar - give up


halimden konan anlar - sıkıntı var


zardanadam - hepsi hepsi hayat nasıl olsa


eddie vedder - society


villagers - nothing arrived


johnny flynn and laura marling - the water


patrick watson - the great escape


agnes obel - riverside


kesmeşeker - tek kişiyim ben hala


great lake swimmers - this is not like home


not: şimdi bana "ne kadar da işsizsin" diyecekleriniz çıkabilir. aslında işsiz olmak şöyle dursun, ölümüne yoğunum; ama ben dinlenmek için hiçbir şey yapmamak yerine yine bir şeyler yaptığımı fark ettim. her neyse. kimseye yararı olmazsa bile kendime liste çıkarmış oldum. aklıma geldikçe güncellerim.