Bir Tondan Fazla Ağırlığa Sahip Olan Dünyanın En Eski Saksı Bitkisi

Bir tondan ağır, dört metreden uzun saksı bitkisi olur mu? Karşınızda dünyanın en eski saksı bitkisi.
Bir Tondan Fazla Ağırlığa Sahip Olan Dünyanın En Eski Saksı Bitkisi

dünyanın en eski saksı bitkisi oap (old age plant). o, bir tondan fazla ağırlığa ve dört metreden uzun bir yüksekliğe sahip olan bir sikad. londra'da thames üzerinde richmond'daki kew botanik bahçelerinde (kew gardens) bulunan bu bitki 1775'te botanikçi francis masson tarafından güney afrika'nın eastern cape'den getirilmiş ve bahçenin tropik evi bölümünde sergilenmektedir.


encephalartos altensteinii cinsi olan bu palmiye benzeri bitkinin güney afrika'dan londra'ya , ahşap bir yelkenli gemi ile birkaç ay süren bir yolculuk ile geldi. yolculuğu sırasında sikad, mavna ile thames boyunca kew'e taşınmadan önce yağmur suyuna ve güneş ışığına erişmesini sağlamak için güverteye bağlanmıştı.


240 yılı aşkın bir süredir kew'de yaşayan sikad, yılda ortalama sadece 2,5 cm büyüyor.
sikadın yaşını doğrulamak için kew botanik bahçesi'ndeki uzmanlar tarafından çeşitli teknikler kullanılmıştır, bu nedenle encephalartos altensteinii'nin gerçek yaşının 1.000 yıl olduğu kesin olarak belirlenmiştir.


encephalartos altensteinii cinsi bitkiler, sıklıkla yapı malzemesi, ilaçlar ve gıda olarak kullanılır. ancak, bu sikad türü, insanlar tarafından yapılan ormancılık, tarım ve madencilik faaliyetleri gibi aktiviteler nedeniyle ciddi bir şekilde tehdit altındadır ve korunması gereken bir tür olarak kabul edilmektedir.

kaynak