Bir Yıl Önce Bugün Kaybettiğimiz Dolores O'Riordan'ı Ölüme Götüren Süreç

The Cranberries'in solisti O'Riordan, tam bir yıl önce hayata veda etmiş ve çok erken ölümüyle sevenlerini üzmüştü. Sebebinin intihar mı yoksa alkol zehirlenmesi mi olduğu hala belirsiz olan bu ölümün öncesini Sözlük yazarı "homerosvegazali" yazmış.
Bir Yıl Önce Bugün Kaybettiğimiz Dolores O'Riordan'ı Ölüme Götüren Süreç

1 sene önce bugün, the cranberries grubunun solisti dolores o’riordan, londra’da kaldığı park lane hilton otelinde yalnız, sessiz bir odada yıllardır üzerinde taşıdığı dertlerini dindirmek için suyla doldurduğu küvete kendini bıraktı, gözlerini kapadı ve bir daha sesini duyan olmadı.

8 yaşında küçük bir kız çocuğuyken 4 yıl boyunca bir yakınından cinsel taciz gördüğünü ve bunun ömrünün geri kalanını depresyon hastası olarak geçirmesinin sebebi olduğunu uzun yıllar sonra itiraf edecekti. bu travmayı üzerinden atamamış ve anoreksiyaya yakalanmıştı:

"anoreksiya oldum, depresyona girdim ve çöktüm. neden kendimden nefret ettiğimi biliyordum. neden kendimi kustuğumu biliyordum. neden yok olmak istediğimi biliyordum."

ilerleyen günlerde kendisine bipolar bozukluk teşhisi kondu

durumu ciddiydi ve tedaviye olumlu yaklaşıyordu. ancak gün geçtikçe her şey ardı ardına geldi. the cranberries dağıldı, babası kanserden vefat etti, eşinden boşanmıştı ve çocuklarıyla hastalığı arasında gidip geliyordu. solo albümler denedi ancak beklediğini alamadı. bir film için black widow’u yaptı ancak eser filmde kullanılmadı. bütün bunlar depresyonunu tetikledi. ardından the cranberries tekrar bir araya geldi. birlikte turnelere çıktılar, dünyayı dolaştılar. doktorları şarkı söylemenin ruh sağlığına iyi geldiğini söyledi. o da kendini biraz daha iyi hissediyordu. bad wolves için zombie’yi tekrar söyleyecekti, bunun için çalışıyordu ve londra’ya çalışmak için gelmişti.

bir gazeteye verdiği röportajda,

"hayatın para ve ünle ilgisi olmadığını anladım. hepsi çöp. sevgi en önemli şey" diyordu.


üç çocuğu vardı ve hayata tutunmasının onlar sayesinde olduğunu herkes bilirdi

yine de bir insanın ruhu annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından bağımsız bencil duygular taşır. insan bazen çocukları ve diğerleri için bile olsa katlanılmaz bir ruhsal bunalımdan kurtulacak güce sahip değildir. dolores, sesine aşık olduğumuz o güzel kadın, kendisini milyonların dinlediği günlerde de bu bunalımı hissediyordu, otel odasında yalnız kaldığında da. bundan önce intihar girişimleri olmuş ama her defasında istediği sona ulaşamamıştı.

ama 1 sene önce bugün dolores suyla doldurduğu o küvete bunlarla girdi ve bir daha çıkmadı.
annesiyle konuştu, ardından plak şirketinin direktörü dan waite’yi aradı, dan telefonu açmayınca sesli mesaj bıraktı ve zombie’nin cover'ını ne kadar beğendiğini anlattı, sesi birazdan ölecek gibi değil tam aksine neşeli ve hayat dolu geliyordu. tam da bir bipoların olacağı gibi.

telefonu kapattı, yanında getirdiği ilaçlarını içti, banyoya yöneldi, suyu açtı. fazla alkol almıştı ve midesi bulanıyordu. başı dönmeye başladı, kendini iyi hissetmiyordu. o anda henüz bilmiyordu ama alkol zehirlenmesi yaşıyordu. ayılabilecek durumda değildi. duşa girerse ayılacağını düşündü ve suyla dolu banyo küvetine kendini bıraktı. ölümü kayıtlara alkol zehirlenmesine bağlı boğulma olarak geçti. ama intihar ettiğini düşünenler de var. bilinen tek keskin gerçek bir daha da sesini duyan olmadı.

O'Riordan'ın Caherelly Mezarlığı, İrlanda'da bulunan mezarı.


Dolores O'Riordan'ın Sesiyle İçimize İşleyen Zombie Şarkısının Hikayesi