Bir Zamanların Efsane Çizgi Roman Serisi Tommiks'in Adı Nereden Geliyordu?

İtalya'da yaratılan ve orijinal ismi Captain Miki olan çizgi romanı Türkiye'de yayınlanmaya başlarken birtakım değişikliklere uğramış.
Bir Zamanların Efsane Çizgi Roman Serisi Tommiks'in Adı Nereden Geliyordu?


italya'da yaratılan tommiks çizgi romanın asıl ismi capitan miki'dir. ancak ülkemizde miki ismi kullanılmak istenmediğinden (söylenene göre samim utkun tarafından) ismi tommiks yapılmıştır. 

peki bu isim nerden gelmekte?

tom mix (1880 -1940 ) aslında gerçekten yaşamış bir aktördür. sessiz sinema yıllarında yüzlerce westernde görev almıştır. dublör kullanmadan, tehlikeli ama görsel olarak seyirciyi yakalayan birçok sahneyi başarıyla canlandırmıştır. sonraki yıllarda çekilen tüm filmlerde aktörler onun kovboy imajını örnek aldı.


sesli sinemaya geçildiğinde ise tom mix artık sinemadan kopmaya başladı ve zamanla unutuldu. muhtemelen tommiks'i ülkemize getirenler bu filmleri izlemişlerdi. olayın tuhaflığını anlamak için, bu çizgi roman ve karakterin adının john wayne veya clint eastwood olduğunu düşünsek yeterli sanırım.

ilginç olan bu isim sadece bu çizgi romanın değil teksas tommiks ifadesiyle tüm çizgi romanların ülkemizdeki karşılığı haline gelmiştir. daha da ilginci teksas çizgi romanının da orijinal ismi teksas değil, il grande blek tir. ne karakterin ne de hikayenin teksas'la alakası yoktur.

peki captain miki ismi neden değiştirildi?

bir rivayete göre asıl ismi captain miki(yüzbaşı miki) olan çizgi romanın ismi samim utkun tarafından değiştirilmiş. sebebi ise miki isminin disney karakteri olan mickey mouse(miki fare) ile karıştırılmasıymış.