Bir Zamanların Seks Sembolü Cameron Diaz, Neden 2015'te Sektörden Elini Ayağını Çekti?

Maske ve Ah Mary Vah Mary filmleriyle akıllarımıza kazınan Diaz'a ne oldu?
Bir Zamanların Seks Sembolü Cameron Diaz, Neden 2015'te Sektörden Elini Ayağını Çekti?

1990'lı yıllarda cameron diaz'dan daha büyük çok az hollywood yıldızının olduğu bir dönem vardır. tüm dünyadaki ergenler için arzu dağının zirvesinde yer aldığı dönem. hollywood'da hiç tecrübesi ve eğitimi olmadan sadece doğal cazibesi ve hiç çaba harcamadan kameraya hükmetme yeteneğiyle tanınan cameron diaz'ın bu etkisi 2000'lerin ortalarından itibaren sert bir şekilde azalmaya başladı ve 2015 yılında sektörden emekliye ayrılmasıyla sonuçlandı. evet cameron diaz bildiğin emekli oldu.

peki on yılı aşkın süre sektörün zirvesinde yer alan cameron diaz'a ne oldu da ne oldu?

long beach'te büyüyen diaz, snoop dog'la sınıf arkadaşı olduğu beach polytechnic lisesi'nde okurken 16 yaşında bir modellik sözleşmesi imzalar. calvin klein, levi's ve coca cola da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli şirket için modellik yapar. bilenlerin çok iyi bileceği gibi oyunculuk kariyerinin ilgi odağı haline gelmesi ise 1994 yılında chuck russell'ın the mask filmiyle gerçekleşir.

aslında bu rol için yapımcılar anna nicole smith'i önerir ama bu fikir bir mankenlik ajansından çıkan cameron diaz'ı görünce değiştirilir. tina rolü için cameron'la 12 kez deneme çekimi yapılır ve çekimlerin başlamasına 7 gün kala daha önce hiçbir filmde oynamamış, hiçbir oyunculuk deneyimi olmayan 21 yaşındaki bu kıza filmin en önemli ikinci rolünü verirler ve o da kendini birden performans dünyasının içinde bulur. jim carrey'le birlikte rol aldığı the mask, büyük bir ticari başarı elde ederek diaz'ı 90'ların seks sembolü haline getirir. bu başarı keanu reeves'le beraber oynayacağı the last supper ve feeling minnesota ve jennifer aniston ile oynayacağı she's the one gibi filmlerdeki rolleri getirir.

jennifer aniston ve julia roberts gibi dönemin en ikonik yıldızlarından bazılarıyla omuz omuza rol alan diaz, 1995-97 yılları gibi henüz herhangi bir başrolde yer almamış olmasına rağmen (yaydığı star enerjisi nedeniyle olacak) hollywood'un elitleri arasında kabul ediliyordur. my best friends wedding ve ah mary vah mary filmlerindeki rolleri ise popülaritesini iyice stratosfere kadar çıkarır. bu filmlerle beraber imajı hollywood'un "baştan çıkarıcı kadını" haline gelir. 2000'li yıllarda ise cameron diaz'ın endüstrinin anlaşılmaz dünyasındaki rolü bulanıklaşmaya başlayacaktır.

aslında diaz'in 21. yüzyıla geçiş yılları kesinlikle başarılıdır

spike jonze'un ilk yönetmenlik denemesi being john malkovich (1999) ve al pacino ile birlikte rol aldığı spor draması any given sunday (1999) ile eleştirmenlerden de övgü alır.


charlie's angels (2000), vanilla sky (2001) ve shrek (2001) gibi filmlerle de milenyuma girer ve işte tam bu sıralar diaz'in bir aktris olarak karizması çatırdamaya başlar çünkü sektördeki kimliği eski seks sembolü ile komedi oyuncusu arasında bir yerde sıkışarak kafa karıştırıcı bir hal almıştır.

shrek'ten sonra diaz'ın kariyeri garip bir noktadadır çünkü 2002'de martin scorsese'yle gangs of new york'ta yaptığı işbirliğinin ardından komedi köklerine geri dönmek istiyordur. 2000'lerin devamını gelişigüzel yapımlarla doldurur; 2003'te charlie'nin melekleri'nin sıkıcı bir devam filminin yanı sıra the holiday ve what happens in vegas gibi romantik komediler çeker. aslında the holiday gayet güzel bir romantik komedidir ama talihsizlik odur ki "romantik komediler devri" de bitmektedir. bu dönemler cameron diaz'ın kariyerinin hızlı bir şekilde durma noktasına geldiği görülüyordur.

bad teacher ve sex tape gibi birkaç başarısız komedi denemesinin ardından diaz, film sektöründen tamamen çekilmeden önce 2014 yapımı annie müzikalinde rol alır. 2017'de bir etkinlik sırasında konuşan oyuncu, sektörden emekli olmasının nedeni olarak sık seyahat etmesini göstermiş ve şunları eklemiş: "'kendime kim olduğumu söyleyemiyorum' dedim, ki bu yüzleşmesi zor bir şey".

ancak belki de cameron diaz için popülaritesinin ve şöhretinin artık sonuna gelmişti denilebilir. hollywood'un hızlı dünyasında, eğer hareket etmiyorsanız, geride kalmışsınız demektir ve yeni milenyumda sektör hızla değişirken, cameron diaz, 90'ların benzer birçok ikonu gibi, yeni hıza ayak uyduramadı.