Birçok İnsan Neden Palyaçodan Korkar?

Mart 2022 tarihli bir araştırmaya göre, yetişkinlerin yaklaşık %28'inden fazlası palyaçodan korkuyor.
Birçok İnsan Neden Palyaçodan Korkar?

mart 2022 tarihli bir araştırmaya göre yetişkinlerin yaklaşık %28'inden fazlası palyaçodan korkuyormuş. bunlardan yüzde 5'i ileri derecede korkuyormuş. palyaço korkusunun insanın bilinçaltına yerleşmesinde birkaç etmen var.

1. 1979'da seri katil john wayne gacy'nin tutuklanması

palyaço kostümüyle partiden partiye koşan bu adam en az 33 kişinin ölümünden sorumluymuş. bu olaydan sonra palyaçolar popüler kültürde yerini almaya başlamış. korku, özellikle stephen king'in it-o kitabından sonra bilince yerleşmeye başlamış.


2. gizli duygusal sinyaller

yüzlerine yaptıkları abartı makyaj sayesinde duygularını da maskeleyebilmeleri. bir palyaçonun ne düşündüğünü veya daha sonra ne yapacağını tespit edememek, etrafındaki insanları gergin hale getirmiş. boyalı yüzünde sahte bir gülümsemenin olduğu palyaço eğer o an mutsuz görünüyorsa, beynimizin aldığı sinyallerde tutarsızlık var demektir ve bu da kişiyi huzursuz edermiş.

3. öngörülemezlik

sihirli numaralar yaparken bir anda sulu şakalar da yapabilirleri. bir palyaço ile etkileşime girildiğinde aşağılayıcı bir şakasının kurbanı olup olmayacağını bilemezsiniz. çok yaramazlar, vampirlerin ve hayaletlerin aksine gerçekten varlar ve muhtemelen sorun yaratma potansiyeline sahiptirler.


4. belirsizlik

palyaço tarafından korkutulunca nasıl tepki vereceğinizi bilememek. bu da kişide rahatsız edici duyguların ortaya çıkmasını sağlarmış.

palyaço korkusunun tıbbi adı coulrophobia

palyaço'nun etimolojisi italyanca'dan geliyor. pagliaccio. ama fobileri oluşturan kelimelerin yunanca'dan gelmesi modası devam ettiği için 1990'ların sonunda coulrophobia kelimesi ortaya çıkıyor. antik yunanistan'da palyaçonun bir karşılığı yok. o yüzden eğik biçimde yürüyen kişi anlamındaki coulro kelimesinden bu yeni fobiyi piyasaya sürüyorlar.