Bitcoin'in Satoshi Nakamoto Rumuzlu Mucidi, Yazılım Uzmanı Hal Finney miydi?

Bitcoin'i kimin icat ettiği asla açıklanmadı, hala da bilinmiyor. Bu mucidin 2014'te hayatını kaybeden Hal Finney olduğuna dair ise güçlü kanıtlar var.
Bitcoin'in Satoshi Nakamoto Rumuzlu Mucidi, Yazılım Uzmanı Hal Finney miydi?

hal finney, bitcoin'in yaratıcısı namıdiğer satoshi nakamoto

hal finney, hayatının son dönemlerinde swatting olayının kurbanı oldu. bu kadar zeki bir adamın bitcoin'i bulduktan sonra başına gelebilecek tehlikeleri öngörmesi zor değildi. hem bilinmek hem de güvende olmak istediğini düşünüyorum. kimliğini gizlemek için şifreli bir ad kullanmayı tercih etti. tam da kriptografi uzmanından beklenecek bir hareket, ilk transferi de kendisine gönderdi. hem bu gururu yaşadı hem de gizliliğinin arkasına büyük bir ipucu koydu:

hal finney, ilk bitcoin transferinin alıcısı unvanını aldığı zaman insanların başta odaklandığı soru "bu bitcoin'i hal finney'e kim gönderdi?" oldu. ancak, satoshi nakamoto'nun aslında hal finney olabileceği fikrine odaklanılmadı.

satoshi nakamoto olduğu sanılan kişi, dorian nakamoto, bir fizikçiydi ve bitcoin'le hiçbir ilişkisi yoktu. bitcoin'in ne olduğunu yeni öğrendiğini söyledi ve hala mütevazi bir hayat sürüyor. bu ilgiye maruz kalmasını sağlayan tesadüf, soyadının nakamoto olması ve hal finney'den birkaç km uzaklıkta yaşıyor olmasıydı.

satoshi nakamoto lakaplı kişi açıkça kim olduğunu itiraf etmedi. ancak kullandığı p2p foundation'ın ning sayfasında "i am not dorian nakamoto." ifadesini 2014 yılında paylaştı. yani hal finney'in ölmeden önceki son zamanlarında paylaşıldı.

Hal Finney ve karısı.

şimdi satoshi nakamoto ve hal finney'in aynı kişi olduğunu varsayalım

bitcoin'in ilk işlemi 170. blokta gerçekleşmiş. ilginç olanı da satoshi nakamoto ve hal finney arasında olması. anonimden gerçek kişiye... satoshi, bitcoin yazılımını denemeye başladığında hal finney'ye 10 bitcoin göndermiş. bu, satoshi'nin cüzdanından şimdiye kadar yapılan tek işlem ve geri kalan 1.1 milyon bitcoin'e hiç dokunulmadı. 170 bloğa kadar tüm bitcoin'leri madencilikle kazanmıştı, ama hal finney'ye sadece 10 bitcoin göndermesi gerçekten ilginç. satoshi'nin bitcoin'e karşı nasıl bir yaklaşımı olduğunu anlamamız için önemli bir ipucu bence.

merak edenler için şu anda o 10 bitcoin hal finney'in hesabında yok.

ben o cüzdanı ortadan kaldırdığına inanıyorum. usa'nin bile bilinen 2000 bitcoin'i var. 1 milyon'dan fazla bitcoin ile, bütün piyasanın bitcoin hareketlerini baz almasından dolayı 2 trilyonluk kripto piyasası çok fazla manipüle edilebilirdi.

bugün kripto borsası o kadar devasa market değerine ulaştı ki, bu büyüklük ile ülke sırlamasına sokulsa rusya ve kanada'nın önünde dünyanın en büyük 8. ülkesi ekonomisi olurdu

sonuçta kendisi ilk madencilik yapan kişi ve kolaylıkla bulduğu milyonu aşkın coin ile hem piyasasının nasıl manipüle edileceğini biliyordu hem de kendisine çok büyük tehdit oluşturacağını biliyordu. als hastasıydı, çok zamanı yoktu öleceğini biliyordu. son yıllarını huzurlu geçirmek istedi. hal finney son nefesine kadar kod yazmak ve yazılım projelerine katkı da bulunmak istediğini dile getirmişti. kendisinden sonra da geriye bu teknolojiyi güvenle miras bırakmak istemesi çok anlaşılır.

1.1 milyonluk cüzdanı belki ortadan kaldırdı ama kendisi madencilik yapmaya devam etti ve kendisine ait başka cüzdanlarda binlerce bitcoin olmama ihtimali yok... bunu son yıllarında hem kendi sağlık giderleri için kullandı hem de kalanları ailesine miras olarak bıraktı.

2008 krizinden sonra alternatif olarak ortaya çıkan bitcoin, mevcut finans sektörü için tehdit olabilirdi çünkü merkeziyetsiz yapısı vardı. martti malmi'nin, kendisi ile yaptığı mailleri (2 ay önce) paylaştı. buradaki ilk maile bakıldığında, toplumda bahsetmekten kaçınılması gerektiğini söylüyor. bu da kendisini açıkça ortaya atmamasının nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. https://mmalmi.github.io/satoshi/

ayrıca satoshi’nin ilk kez yayımlanan bu e-postalarında, mailleşme tarihleri ile hal finney'in o tarihlerdeki hareketleri üzerine bir karşılaştırma yapılmış ve ortak birçok nokta tespit edilmiş. detaylı yazı için linki bırakıyorum.

birkaç küçük ekleme yapmak istiyorum.

- satoshi nakamoto‘nun ortadan kaybolmasıyla hall finney’in ölümü aynı zamana denk geliyor.

- hal finney, bitcoin'in yaratıcısı olarak, kendi ölümünün bu teknolojiye zarar verebileceğinden endişe duyuyordu. ancak, blockchain'in geliştirilmeye devam etmesini istediği için, ölümü yaklaştığında bu gerçeği sakladı.

- hal finney'in 25 yıl öncesine ait videosunda sıfır bilgi ispatları hakkında konuşuyor. bu genellikle kriptografi ve güvenlik alanında kullanılan bir tekniktir. özellikle blockchain tabanlı kripto para birimlerinde (bitcoin gibi) gizlilik ve güvenlik konularını ele almak için kullanılıyor. özetle kendisini 25 yıl önce blockchain teknolojisi ile ilgili bir konudan bahsederken görüyoruz.

İlgili video


- karısı geçen günlerde hal finney'in twitter hesabına giriş yaptı ve paylaşımlarda bulundu. deaftik hesabın elon musk tarafından kapatılmaması için bunu yaptığını söyledi. bu twitter hesabını hala saklama çabasında olması ilginç. aynı zamanda youtube'da hal finney'in bir videosu var. yakında konuşma yetimi kaybedeceğim, bu olmadan video çekmek istedim ve belki gelecekte benim sesimden beni dinlemek istersiniz diyordu. bunlar gösteriyor ki bence karısı bir gün kocasının bitcoin'in yaratıcısı olduğunu açıklayabilir. ancak bu tamamen benim yapmış olduğum belirsiz bir tahmin. belki hastalığından önce hal finney kendini ifade edebildiği dönem karısına bile söylemek istememiş olabilir.