Ev Düzmek İçin Tavsiye Edilen, Fiyat Performans Olarak Başarılı Markalar

Ev eşyası (beyaz eşya, tekstil, mobilya vs.) alacaklara bir yol gösterecek olan yazı.
Ev Düzmek İçin Tavsiye Edilen, Fiyat Performans Olarak Başarılı Markalar


yazacaklarım fiyat/performans kategorisinde olup, miele gibi niş markaları içermeyecektir

elektronik veya eşyalar şans işidir. tatavasına dahil olmadan size teknik konularla durumu izah ederek ve evinizi seviyorsanız hangi markaları almanız gerektiği hakkında naçizane görüşlerimi aktaracağım.

buzdolabı: lg (arçelik dahi buzdolabı yapması şaibeliyken orbital serisi ile lg buzdolaplarını tr de kendi markası ile sattı) veya danfoss/embraco kompresörlü markalar. bosch siemens yine öneririm.

çamaşır makinesi: bu işin doğrusu bosch/siemens grubu. bosch da serie 6 ve üstü tavsiyemdir. asla üzmez. yıllarca sorunsuz kullanırsınız.

bulaşık makinesi: vestel veya arçelik öneririm. türk tipi yemek kültürüne uygun tasarlanmışlardır. yüksek basınçlı yıkama yaptığı için sorun yaşamazsınız.

televizyon: ips panelli herhangi bir marka ziyadesiyle mutlu eder. şahsi önerim vestel. altına bir apple tv ilave ettik mi güzel olur.

mobilya: şahsi görüşüm ikea. sebebi: 10 yıl sonra bile kırılan bozulan parçalar için yedek parça talep edebiliyorsunuz. koltukları için yeni döşeme satın alabiliyor ve bunları kendiniz takabiliyorsunuz. bu gün türk tipi mobilyacılardan alacağınız mobilyanın yarın yedek parçasını bulamazsınız.

küçük ev aletleri: az bütçe ile arçelik (arçelik genelde küçük ev aletlerini tr de kendi üretir. kaliteleri iyidir.) orta bütçe ile philips/electrolux.

süpürge: ecnebilerin yaptığı performans testlerinde birinci her zaman dyson. bütçe varsa dyson. bütçe yoksa testlerde hep ikinci olan marka ise samsung jet 60/jet 70. ben samsung jet 60 kullanıyorum.

klima: fiyat performans için tartışmasız gree...
...

asla alınmaması gereken ürünler:

buzdolabı: yerli markalar almayın. o yerli markaların kompresörleri yerli üretim olanlar 3 yılda istisnasız bozulur. sonra tamiriyle uğraşırsınız.

bulaşık makinesi: bosch/siemens yapısı gereği tamiri muadillerine göre daha maliyetlidir.

mobilya: yerli ne aldıysam ya elimde kaldı ya da ilk taşınmada parçalandı.

küçük ev aletleri: avm'lerde zincir mağazası olan asıl işi tencere olan markalardan ciddi olarak uzak durun. kutusunda alman bayrağı olan marka? uzak durun. fantezim, şehvetim... gibi markalar uzak durun. bu markaların ürünleri türkiye'de tek bir fason fabrikada üretilir ve vaad ettiği herşeyi kötü yapar. robot alırsın pratik değildir. doğrayıcı alırsın kesmez. mikser alırsın dişlisi sıyırır.

klima: beyaz eşya markalarından klima alınmaz. forumlarda sayfa sayfa kronik sorunlarını anlatırlar. klima işi şakaya gelmez ve asıl üreticiden alınır.

türkiye'de olsa bütün beyaz eşyalarımı whirlpool veya hotpoint'den tercih ederdim. anneme aldığım whilpool üretimi hotpoint beyaz eşyalar ziyadesiyle özensiz kullanılmasına rağmen görevini layıkı ile sürdürüyor.

pahalı markaları sonra konuşuruz, cebimize göre tavsiyede bulunayım

ya da şöyle diyelim benim gibi ben eşyaya o kadar para verememcinin 10+ yıllık yalnız yaşama tecrübesi aktarımı olsun.

- küçük ev aletlerinde ben en ucuzu alıyorum nasılsa hepsi 2-3 seneye bozuluyor. arzumun mu kiwinin mi el blenderi derseniz. kiwiyi gözü kapalı seçer üzerine de bir cift ayakkabı koyarak arzuma rafta başarılarının devamını dilerim. smeg falan kafamı çevirip bakmıyorum bakarsam da ketıla bu paramı resmen delilik diye hayrete düşmek için bakıyorum. elektrik süpürgesi tek kelimeyle rainbow diğerleri yanında halt yemiş verdiğim her kuruşa değer. bir kere al bir ömür kullan ürünü. dyson falan getir götürünü yapar.

- mutfak grubunda cam ürünler için p.bahçe. bütçeni biraz zorlarsan rakle. yan grupta popi olan lav ya da başka markalar falan bulaşık makinesinde çok çiziliyor. çelik grubu emsan ya da korkmaz biraz daha üzerine çıkarım dersen jumbo. ama kaliteler birbirine çok yakın. teflon falan almayın, granit almayın, döküm iyidir ama en dandigi bile çok pahalı. tabak çanak porselen grubu için ben şahsi olarak porland seviyorum ama kütahya iyidir. he günün sonunda hepsi kırılıyor mu kırılıyor. pazardan da alsan içine yemek koyup yiyeceksin neticede. çatal kasıkta ben nehirciyim annem jumboda jumbo diyor valla benim o çatal bıçağa o kadar para veren yerlerim ağrıyor nehir iyidir.

-tekstil grubu için özdilek acayip başarılı, üniversiteye başlarken aldığım bornozu hala kullanıyorum. 12 yıl oldu. havlularim falan desen aynı şekilde. madam coco falan hep gidiyor, hoş bir de ben acayip sık ve yüksek ısıda yıkıyorum ondan da olabilir. ama özdilek bana rağmen başarılı. ama son dönemlerde lcw home a da göz kırpıyorum hiç fena değil. halıda neden bilmiyorum makine halısı alicaksam illa kaşmirden alıyorum, onun dışında evde ipek halı ya da makinede yıkanabilir halı kullanıyorum. perde stor seviyorum, oldukça kullanışlı en pahalısı da en ucuzu da fonksiyonel hayvan gibi kullanmazsan uzun ömürlü. internetten ucuz olanı seçilebilir ama montaj aksamlari metal olsun en önemli husus o.

- beyaz eşyada beko almayın, hatta ben bazen ikinci elci gezerim bazı eski markalar var taş gibi olan aeg gibi onları bulursanız çökün. uni evimde aegnin çamaşır makinesi vardı. arkasından sırasıyla beko, arçelik ve bosch (şu anda) kullandım hiç bir zaman o kadar temiz çamaşır yıkamadım. 

buzdolabım hep arçelik oldu ama elektrik sarfiyatını fazla buluyorum, yeni evimde ev sahibinin bosch marka olanı kullanmaya başlayınca anladım.

- mobilyaya gelince ben kolay kolay sıfır almam alırsam da ucuz alırım, internette çok güzel yerler var döşemesi değiştirilmiş vs ürünler satan. üç gün sonra sigara yanığı olursa içim acımaz benim bu yüzden gider yenisini alırım. tasarım olarak rahat, yerden yüksek, fazla incik boncuğu olmayan, minimalist, sade ürünler tercih ederseniz. dekorasyon masrafınız çok olmaz. benim gibi gidip cam göbeği mavisi koltuğa fotodan vurulup almayın mesela puf da dallı güllü geldi köşede öylece boynu bükük duruyor. şimdiki aklım olsa krem alırdım. (yenisini de adaçayı yeşili bakıyorum ama aramızda kalsın) sehpaları vs fonksiyonel olanı alın benim orta sehpam yemek masası oluyor mesela özellikle istanbul'da evler dar eşya eşya üzerine koyup yük yapmaya hiç gerek yok.