Bob Dylan ve Andy Warhol'un Paylaşamadığı, 1960'ların İkonik Aktrisi: Edie Sedgwick

Dönemin ünlü isimlerinin de konuk olduğu ve 28 yaşında aşırı doz nedeniyle biten bu hayat, kesinlikle ilgi çekici.
Bob Dylan ve Andy Warhol'un Paylaşamadığı, 1960'ların İkonik Aktrisi: Edie Sedgwick

Kimdir?

1960'lı yıllarda andy warhol'un kısa filmlerinde rol alarak üne kavuşan aktris. 1943 yılında santa barbara, california'da doğmuştur. 1965 yılında andy warhol ile tanıştıktan sonra oyunculuk kariyeri başlamıştır. dönemin uyuşturucu furyasından uzak durmamış, son filmi ciao manhattan'ın tamamlanmasından 3 ay sonra 1971 yılında, henüz 28 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. ölümü kaza-intihar olarak kayıtlara geçmiştir.

Detaylandıralım bu hayatı

edie uyuşturucu bağımlısı, zengin, tehlikeli ve kısa bir hayat sürdü evet. buraya kadar doğru.

ama şımarık, femme fatale benzetmeleri asla doğru değil, zira onu bu tarz bir hayatın içine iten hasta ruhlu babasıdır. kardeşi minty'e tecavüz etmiş, gay olduğunu söyleyerek intihar etmesine sebep olmuştur. edie de defalarca tecavüz edip diğer kardeşlerini de olduğu gibi silver hill dediği akıl hastanesine yatırmıştır. burada edie hamile kalmış ve düşürmüştür. (1962) anorexia hastasıdır.

bu koşullara rahmen iyi niyeti ve saflığını koruduğu için 22 yaşında (ocak 1965) tanıştığı andy warhol'u belki de babası yerine koymuş ve gözünde fazlasıyla büyütmüştür. ancak warhol hasta ruhlu bir insan olduğu için edie'nin tüm güzelliği ve iyi niyetine rağmen onu factory'sine çekmekte geç kalmamıştır.

andy, edie için baba rol modeli iken edie, andy için belki de hiç sahip olamayacağı sevgilisidir

edie'nin düşüşü (aralık 1965) bob dylan ile tanışması ve ona aşık olması ile başlar zira andy artık edie'yi kaybettiğini anlar. edie ise baba ile sevgili arasında kalmıştır. bob (dylan) andy nin edie'yi mahvettiğini görür ve ondan seçim yapmasını ister. edie'nin seçimi ise andy warhol'dan yana olur. oysa bu onun için sonun başlangıcı olmuştur. 1966 sonunda noel tatili için evine gittiğinde ailesinin verdiği nembutal ile uyutulur ve bu sırada elleri yanarak hastaneye kaldırılır. 1967'nin başlarına kadar bob dylan, edie'nin uyuşturucu bağımlılığı ve bu hayattan kurtulması için ona yardım eder.

Andy Warhol ile birlikte.

24 ekim 1967'de babası ölür

haziran 71'e kadar sürekli hastaneye yatıp çıkar. electroconvulsive therapy yapılır. hayatla bağı kalmamıştır. 24 temmuz 1971'de bir iyileşme belirtisi olarak aynı klinikte tanıştığı michael post ile evlenir. 3,5 aylık evlilikleri bir 15 kasım 1971 gecesi gittikleri bir defilede konuklardan birinin ona uyuşturucu bağımlısı olduğu için hakaret etmesi nedeniyle geceden ayrıldılar. eve geldiklerinde michael, edie'ye sakinleşmesi için reçeteli ilaçlarından verir. ancak sabah 7.30'da uyandığında edie'yi aşırı doz alarak intihar etmiş olarak bulur.

yazarken içim çıktı lan ağlamaktan!