Bob Dylan'ın 1975'te Plansızca Gerçekleştirdiği Efsane Turne: The Rolling Thunder Revue

Usta yönetmen Martin Scorsese'nin elinden çıkan bir Netflix belgeseliyle izlemeye hazırlandığımız turne hakkında temel bilgileri paylaşmak istedik. Bu belgesel, 2006 tarihli No Direction Home'dan sonra, Dylan ve Scorsese işbirliğinin ikinci ürünü olacak. Heyecanla bekliyoruz.
Bob Dylan'ın 1975'te Plansızca Gerçekleştirdiği Efsane Turne: The Rolling Thunder Revue

the rolling thunder revue, 1975 yılının son 3 ayında blood on the tracks albümü çıktıktan sonra ve desire'ın son rötuşları yapılırken bob dylan liderliğinde, içinde joan baez ve roger mcguinn gibi ünlü isimlerin de bulunduğu büyük bir kumpanyanın çıktığı, efsanelere konu olan bir turnedir.

turnenin en önemli özelliği tamamen spontane ve plansız oluşudur. her sabah bir sonraki günün konseri organize edilir, akşama sahneye çıkılır, gece bir sonraki şehre gidilir ve sabah tekrar ondan sonraki günün konseri ayarlanır.

Joan Baez de turneye eşlik eden isimler arasındaydı.

böyle bir çingene kampı gibi şehirden şehre gezen müzisyenlerin yaptığı müzik inanılmaz enerjiktir. her akşam ayrı bir şevk ve heyecanla sahneye çıkan grup, spontane olarak seyircilerden biri istedi diye alakasız akıllarında olmayan bir şarkıyı çalmaya uğraşırlar, sürekli doğaçlama yapar, müzikleri ve sözleri değiştirir, her şarkıyı apayrı bir hava ile çalar.

Turne kadrosu bir hayli kalabalık.

revü'nün diğer bir önemli özelliği de konserlerin alışılagelmiş rock konserlerinden çok bir tiyatro gösterisine benzemesidir. sahneye çingene kıyafetleri içinde ve makyajlı çıkarlar. özellikle bob dylan mimiklerini uzaktaki seyircilerin de görebilmesi için bembeyaz makyaj yapar ve gözlerinin etrafını siyaha boyar. zaten bob dylan bundan sonra hiçbir zaman seyirci ile bu kadar yoğun bir iletişime girmeyi denememiştir bile.

Bob Dylan "Hard Rain" / 1975


revünün bu inanılmaz enerjisi 3 ay boyunca dayanır ve aralıkta dağılırılar. herkes kendi işine geri döner.

benzer bir turnenin tekrar tutacağı umuduyla, 1976 baharında revüyü tekrar bir araya getirir ve california'dan başlayan bir turne düzenlerler. ancak ne var ki revü spontanelikten ve amatör ruhtan gelen o enerjisini bir daha toplayamaz ve 1976 konserleri 1975 kışındakilere göre bayağı bir daha sönük geçer. iki ay boyunca bu sefer amerika'nın güneyinde dolaşan revü üyeleri böyle zorlama bir şekilde bir yere varamayacaklarını anlar ve mayısta dağılırlar.

Turnenin ikinci ayağındaki düşük enerji, burada kaydedilen "Hard Rain" konser albümünde bile hissediliyor.

böylece popüler müzik tarihinde bir yaldızlı sayfa, daha bir daha açılmamak üzere kapanmış olur, geriye bize bootleg ve resmi cd'ler kalır.

Bu efsane turne, şimdi Scorsese imzasıyla bir belgesele dönüşmüş durumda. Belgeselin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Türkiye'nin İlk Büyük Konserlerinden: 24 Haziran 1989 Bob Dylan İstanbul Konseri