Bob Dylan'ın 1989 İstanbul Konserinin Bayağı Bayağı Şans Eseri Gerçekleşmesi

Dylan'ın Türkiye'deki ilk konserine dair eğlenceli bir anektodu şuraya bırakalım.
Bob Dylan'ın 1989 İstanbul Konserinin Bayağı Bayağı Şans Eseri Gerçekleşmesi

24 haziran 1989 bob dylan istanbul konseri... bob dylan'nın bütün dünyada en ucuza çaldığı konser olarak tarihe geçmiş doğa olayı!

bob dylan'a bu konser için sadece 35 bin dolar verilmiş. kaldı ki dylan o zamanlarda 150 bin dolardan aşağı asla çalmıyormuş. organizasyon komitesi dylan ile sürekli yazışıyormuş ama bir türlü konser olmuyor, istediği para türkiye şartlarında çok geliyormuş. bu arada birdenbire italya'da ne olduysa bir konseri iptal edilmiş. ardından istanbul'a bir telefon gelmiş, “dylan'ı hala istanbul'da istiyor musunuz” diye sormuşlar. “kaç paranız vardı, bize teklif gönderin" demişler. organizasyon komitesi elleri titreye titreye 35 bin dolar yazmış. cevap olarak da “tamam geliyoruz” demişler ve gerçekten de hemen gelmişler.

Bob Dylan (feat. Ringo Starr) Live in Fréjus, France - 13/6/1989

O dönemden daha temiz başka bir konser kaydı, İstanbul'dakine dair fikir verecektir.

dylan toplam beş kere mi ne konuşmuş, havaalanında dönerken gazeteleri istemiş, kendisinden bahsediliyor mu diye bakmak için… cumhuriyet'in arkasında iki koskoca fotoğraf varmış. biri dylan, biri ibrahim tatlıses.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

ibrahim tatlıses'in de aynı gece gülhane konseri varmış. dylan tatlıses'in kim olduğunu sormuş, anlatmışlar… dinlemek istediğini söylemiş. hemen bir yerlerden kaset bulup vermişler kendisine. koskoca dylan ibrahim tatlıses kasedini alıp, uçağa binip gitmiş türkiye'den. bunu duyup da “şappi şappi” dememek elde değil.