Böcekler Neden Işığa Gelir?

Böcekler neden ışığa doğru uçar? En çok yaz geceleri, balkonda otururken fark ettiğimiz bu durumun sebeplerini öğrenmek üzeresiniz.
Böcekler Neden Işığa Gelir?

böcekler neden ışığa yönelir? yaz mevsiminde bolca tanık olunan ama bilimsel açıklamasına pek de merak duyulmayan bu davranışı araştırdım. böcek bilimi üzerine çalışan bilim insanlarının tümden onay verdiği net bir cevabı yok ama üzerinde durdukları, güçlü kabul edilen iki adet teori var. ben burayı zooloji terimleri ile boğmadan günlük yaşam için anlayacak biçimde özet geçeceğim.

ilk teori: böcekler bunu içgüdüsel olarak yapıyor

hava karardıktan sonra navigasyon olarak ay ışığını kullanarak uçuşlarına devam ediyorlar. fark etmişsinizdir, bu böcekler genelde göçebe türlerdir. gece olduğunda açtığımız ışıklar onlar için bir yanılsama oluyor. direkt olarak yön bilgileri şaşıyor ve ay kısmını devre dışı bırakıp direkt bizim ışığımızı referans alıyorlar. oysaki düz uçarken ay'ı geçmesi mümkün değildi ama burada bir metre uçarsa şu an parlaklığı nedeniyle ay olarak gördüğü ışığı geçebiliyor. bu da uçuş sistemini bozuyor. bu yüzden de bazı böcekler ay ile önceden de kurduğu gibi açıyı sabitlemek için ışık etrafında dairesel turlara başlıyorlar.

gayet bilimsel ve mantıklı bir açıklamadır.

türkiye için kara sinekler, sivrisinekler ve kelebekler en meşhurlarıdır. arıları neredeyse hiç göremezsiniz çünkü yuva kurarak yaşarlar ve gece oraya dönerler. göçebe yaşamayan böcekler de bu davranışı sergilediğinde tam olarak o açıklayamıyor, bu yüzden tam bir kapsayıcılığı bulunmuyor.

teori iki: yine doğal olarak, içgüdüsel bir davranış, bir kaçış yolu olarak ışık

gece olduğunda, karanlık içerisinde kalan bölgelerde bir tehlike veya engel olabileceği potansiyelini düşünürüz. en azından bilinmezdir, bir risk içerir. hayatta kalma içgüdünüz sizi alıkoyar. bu yüzden karanlık korkusu diye bir fobi vardır. açık ve net şekilde görülen bir ışık, aradaki mesafe boyunca herhangi bir engel olmadığına dair büyük bir işarettir. bu yüzden gece olduğunda böcekler diğer karanlık kısımlara değil de adeta bir kurtuluş yolu olarak belirleyerek ışığa çekiliyorlar. durumlar böyle.

dünyada her zaman gerçekleşen bu olaya bilimsel açıdan bakmak için zooloji ve böcek bilimi olan entomoloji sitelerinden gezinerek özetledim.

okuduğunuz için teşekkürler...

pestworldforkids reference
natiaonal geographic reference