Breaking Bad Karakterlerinin Ruh Hallerini Neredeyse Birebir Yansıtan Arabalar

Breaking Bad'i birkaç bölüm bile izlemişseniz dizideki arabaların, sahiplerinin karakteriyle neredeyse birebir örtüştüğünü fark etmişsinizdir. İşte o arabalar ve karakterler arasındaki uyumu listeleyen bir yazı.

breaking bad'e yeniden başlamamla, içerisindeki arabalar eskisinden daha da fazla ilgimi çekti. dizinin bir efsane olması bir kenara, araç seçimlerinin de karakterleri harika yansıtması, olayı neredeyse kusursuz hale getiriyor. meraklıları için:

1) pontiac aztek / walter white

walter white'ın heisenberg olmadan önce kullandığı, kötü bir yeşil tonundaki bu araç, her ne kadar çirkin olsa da walter'ın ilk bölümlerdeki ve daha doğrusu eski hayatındaki kimliğine oldukça uyumlu bir araç. aile babası, ekmeğinin peşinde, etliye sütlüye karışmayan bir adam. klasik memur. sonradan değişecek bu araba, onun karakterindeki değişikliği de güzel yansıtıyor.

2) chevrolet monte carlo / jesse pinkman

jesse pinkman'in ilk bölümlerde gördüğümüz kırmızı monte carlos'u, aslında henüz olgunlaşmamış karakterini gösteriyor. süspansiyonlu, snopp dogg dinleyip drill takılan bir araçla diziye giriş yapıyor.

3) toyota tercel 4wd wagon / jesse pinkman

jesse'nin ilerleyen bölümlerde aldığı bu araba, yaptığı işin farkına varıp artık araç kullanırken hem daha konforlu hem de daha az dikkat çeken bir şey istemesi sonucu kendisinin aracı oluyor. jesse'nin ilk bölümlerdeki ciddiyetsiz modundan çıktığının somut olarak göstergelerinden biri.

4) fleetwood bounder / jesse pinkman & walter white

jesse ve walter'ın uyuşturucu işine daha yeni yeni girdikleri dönemde kullandıkları karavan. henüz işlerinin çok yeni oluşunu temsil ettiğini düşündüğüm bu araç, serinin ilerleyen bölümlerinde ezildiğinde işlerin ilerlediğini ve karavanda gizli saklı iş yapılan günlerin geride kaldığının habercisi oluyor.

5) jeep grand wagoner / skyler white

skyler white'ın kullandığı bu jeep, klasik anne vibe'ına uygun, ailesini her zaman kendi ihtiyaçlarının önüne koyan bir karakter havasını iyi vermiş.

6) jeep commander / hank schrader

hank schrader'in kullandığı ve gavurcasıyla oldukça badass olan bu araç, yaptığı işle uyumlu olmasıyla beraber, lüks bir cadillac olmamasıyla sınırları aşmadığını, yani illegal işlerden yüklü bir para almadığını belli ediyor.

7) volkswagen beetle / marie schrader

genel itibarıyla çirkin bir araç olmasa da marie schrader'in kullanması ve renginin vasat olması sebebiyle dizideki sevmediğim araçlardan biri. 2. sezondan hatırlayanlar olacaktır, marie bu vw ile küçük bir çocuğun uzaktan kumandalı arabasını ezmişti :(

8) cadillac escalade

az önce hank'in aracıyla kıyasladığım bu cadillac, jesse ve walt uyuşturucu işine girip profesyonel olarak iş yaptıkları ilk satıcı olan tuco salamanca'ya ait. ayrıca istatistiklere göre abd'de en çok çalınan araçlardan biri imiş.

9) cadillac de ville / saul goodman

dizinin goat'ı olan saul goodman tarafından kullanılan bu cadillac, hem statüsünü gösterecek kadar iyi hem de yaptığı pis işleri yansıtmayacak kadar sade. boşuna goat demiyoruz.

10) chrysler fifth avenue / mike ehrmantraut

dizideki en havalı karakterlerden biri olan mike ehrmantraut'un old school aracı, bir keskin nişancı profiline daha uygun olamazdı diye düşünüyorum. harika seçilmiş.

11) volvo v70 / gustavo fring

gustavo fring'in yer mekan fark etmeksizin kullandığı volvo v70'si, walter her ne kadar kendini uyuşturucu yapan kimliğinden iyi saklıyor olsa da, bu konuda daha başarılı biri daha olduğunu kanıtlayan bir araç. sağlam para kazanmasına rağmen oralarda bütçe dostu ve f/p olarak iyi bir araç diye bilinen bir aracı tercih etmesi, gus'ın zengin kimliğini koruyor.

12) chrysler 300 srt8 / walter white

walter white'ın dark-side'a geçtiği zaman aldığı chrysler'ı, az önce de bahsettiğim gibi yine karakter değişiminin yansıdığı anlardan biri. pontiac aztek'in artık ona gülünç gelmesi ve buna geçmesiyle de bu değişim durumuna oldukça iyi bir şekilde şahit oluyoruz diye düşünüyorum.

13) ve son olarak dodge challenger srt8 / walter white

walter'ın uyuşturucudan kazandığı parayla belki de yaptığı ilk lüks harcamalardan biri olan bu araç, oğlu walter jr'a hediye olarak alınsa da skyler'ın durumu “fazla dikkat çekici” olarak adlandırması ve yakalanma korkusuyla birkaç bölüm sonra iade etmesiyle diziye veda ediyor.