Brent Petrol Nedir, Fiyatı Neden Yükseliyor?

Brent ham petrolün fiyatı 2008'den bu yana en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Nedir bu tüm haber kanallarında gördüğümüz Brent petrol? Fiyatı neden artıyor?
Brent Petrol Nedir, Fiyatı Neden Yükseliyor?

brent ham petrol, iskoçya’nın shetland havzası adıyla tanınan kuzey denizi’nde brent petrol sahası’nda denizden çıkarılmaktadır. royal dutch shell şirketi tarafından işletilen olan bu petrol sahası günümüzde kullanım ömrünün sonuna yaklaşmaktadır. bölgede yaşayan bir kuş türü olan, ingilizcede brent goose (yosun kazı) olarak adlandırılan kuşun adı tüm bu petrol arama sahası için kullanılan ortak isimdir. ayrıca “brent” adının petrol arama sahaları olan broom (oseberg), rannoch, etive, ness ve tarbert isimlerinin baş harflerinin kısaltması olduğuna dair de kaynaklar bulunmaktadır.


petrol piyasasında geçerli olan ve rafineriler tarafından kullanılan petrol türleri üçe ayrılmıştır. bunlar brent, wti ve umman petrolüdür. dünya üzerindeki petrol anlaşmalarının üçte ikisi brent petrol üzerinde gerçekleşmektedir.

aslında dünyada yüzlerce petrol fiyatı vardır. her ülkenin çıkarttığı petrolün özellikleri farklı olduğu farklı fiyatları olduğu gibi teslim noktalarına göre de fiyatlar çeşitlenir.

brent petrol, %0.37 sülfür içermesinden dolayı tatlı ve hafif ham petroller sınıfındadır ve benzin üretiminde kullanıldığından pazar değeri son derece yüksektir. 7 mart 2022 tarihi itibarıyla brent petrolün fiyatı 128-130 dolar seviyelerindedir.

abd ve avrupa ülkelerinin rus petrolüne yönelik ambargo uygulamasının, dünyadaki petrol arzını daraltacağı endişesi nedeniyle, rusya - ukrayna savaşı başladığından bu yana brent petrolün fiyatı %30'dan fazla artmış durumda.

abd dışişleri bakanı antony blinken'ın, rusya petrolünün ithalatına yasak getirilebileceğiyle ilgili adımları avrupa birliği ile müzakere ettiklerini açıklamasıyla birlikte brent petrol, 2008'den bu yana en yüksek seviye olan 140 dolara kadar çıkmıştı.

bbc türkçe