Brighton'ın Başarısının Mimarı Olan Başkan Tony Bloom'un Şaşırtıcı Hayat Hikayesi

Premier League ekiplerinden Brighton & Hove Albion'ın son yıllardaki başarısının arkasındaki isim olan, kertenkele lakaplı kulüp başkanı Tony Bloom'un şaşırtıcı hayat hikayesi.
Brighton'ın Başarısının Mimarı Olan Başkan Tony Bloom'un Şaşırtıcı Hayat Hikayesi
Fotoğraf: Paul Hazlewood - Brighton and Hove Albion

film gibi bir hayat hikayesine sahip olan tony bloom, tüm servetini futbol sahası ve yarış pistlerindeki kazananı bulma becerisine borçlu. çocukluk ve ergenlik yıllarını yaşı tutmadığı için sahte kimliklerle girdiği oyun salonlarında geçiren bu sıra dışı adam, üniversite yıllarına geldiğinde ise kıvrak zekası sayesinde ingiltere'nin en prestijli okullarından biri olan manchester üniversitesi'ne girmeyi başarır ve matematik bölümünü dereceyle bitirir.

eğitimini tamamladıktan sonra starlizard adında bir bahis danışmanlığı şirketi kuran bloom, bu sektörde kısa bir zaman zarfı içinde başarıyı yakalar ve asya pazarında milyon dolarlar kazanır. elde ettiği parayla 2009 yılında aynı zamanda memleketinin de takımı olan brighton'ı satın alan tony, gençliğinde fanatik bir şekilde desteklediğini sonraki yıllardaki demeçlerinde de ifade ettiği takımında finansal sihrini zaman kaybetmeden göstermeye koyulur.


tony'nin başkanlığında tabiri caizse bir cazibe merkezine dönüşen league one (3.lig) kulübü, bu süreçte yeni bir stadyum inşa eder ve premier league'e kadar yükselmeyi başarır. dünyanın dört bir yanından getirdiği, işinin ehli uzmanlardan oluşan geniş bir scouting ekibi kuran tony'nin önderliğindeki brighton, bu çalışmalarının karşılığını son yıllarda yakaladığı sportif başarıyla ve oyuncu satışlarından elde ettiği yüklü miktardaki bonservis bedelleriyle alır.


1) marc cucurella

alış: 18 milyon euro - satış: 65 milyon euro (chelsea)

2) ben white

alış: bedelsiz - satış: 58.5 milyon euro (arsenal)

3) alexis mac allister

alış: 8 milyon euro - satış: 42 milyon euro (liverpool)

4) yves bissouma

alış: 16.8 milyon euro - satış: 29.2 milyon euro (tottenham)

5) leandro trossard

alış: 15.5 milyon euro - satış: 24 milyon euro (arsenal)

6) dan burn

alış: 3.5 milyon euro - satış: 15 milyon euro (newcastle united)


2018 yılından beri belçika'daki union saint - gilloise kulübünün de hissedarlarından biri olan bloom'un futbolun yanı sıra pokere ve at yarışlarına da yoğun bir ilgisi olduğu bilinmekte. dünyanın önde gelen poker turnuvalarında birincilikleri bulunan tony, sahip olduğu atlarıyla da farklı ülkelerdeki pek çok yarışta birincilikler elde etmiştir.

geçtiğimiz mart ayında ingiltere'nin the times gazetesine verdiği röportajda tony, hayatı boyunca elde ettiği başarıların temelinin harcında "poker" olduğunu şu cümleler ile ifade eder: "poker, mevcut durumları ve insanları okumak ve zor kararlar vermek dahil birçok şeyde size iyi bir temel sağlar. bu beceriler iş hayatında ve kesinlikle bir futbol kulübünün yönetiminde kullanılabilir."