Bruce Willis Hakkında Keyifle Okuyacağınız Az Bilinen Anektodlar

Kelleşerek daha karizmatik olan aktörler listesinin başını çeken Willis'e dair güzel bilgiler.


şöhret öncesi

- tam adı walter bruce willis'tir.

- 19 mart 1955'te, almanya'nın idar-oberstein kentinde yerleşik bir amerikan askeri üssünde dünyaya gelmiştir. annesi alman, babası amerikalıdır. aile, daha sonra abd'ye taşınmıştır (new jersey), (anne - banka memuresi, baba - kaynak ustası bir işçi). çocukluk döneminde ciddi kekemelik problemi yaşamış ama bir okul piyesinde rol alarak sahneye çıkıp ezberlediği replikleri söylemeye başladığında hiç kekelemediğini şaşkınlıkla fark etmiştir.

- yıllar sonra 'red' filminde canlandıracağı karakter olan frank moses'ın filmdeki doğum tarihi de 19 mart 1955'tir.

- çocukluğundan itibaren lakabı bruno'dur.

- lisede popüler ve başarılı bir öğrenci olmasına karşın son yılında okulda esrar içerken yakalanmış ve 3 ay uzaklaştırma cezası almıştır.

- mezuniyetini takiben bir süre sıradan işlerde (kimyasal ürünler imal eden bir fabrikada ve bir nükleer tesiste güvenlik görevlisi) çalıştıktan sonra oyunculuğu denemeye karar vermiş ve mont clair state'te (üniversite) oyunculuk dersleri almaya başlamıştır. bir yandan da yerel bir blues grubu olan 'loose goose'da mızıka çalarak sahne almaktadır. sonunda, 19 yaşındayken okulu dondurmuş ve oyunculuk hedefiyle new york'a taşınmıştır.

- 70'lerin sonundan, 80'lerin ortalarına kadar hayatı tam anlamıyla 'gece barmen/gündüz oyuncu' şeklinde geçmiş ve önemsiz filmler, kimi dizi ve broadway tiyatrolarında alt sınıf rolleri canlandırmıştır. new york'un o tarihlerde ünlü birçok barında barmenlik yapmıştır.


şöhrete sürükleyen tesadüf

- eddie karakteri, (tamamıyla ed harris düşünülerek yazılmış olan) sam shepard'ın çok ünlü off-broadway tiyatro eseri olan 'fool for love' oyununda uzun bir süre ed harris'in yedeği olarak beklemiş ve nihayet kısa bir süreliğine 'ed harris' yerine oynama fırsatı elde etmiştir. tiyatrodaki bu adımı, o zamanların müthiş dizi filmi olan miami vice'ta ona birkaç küçük rol kazandırmış ve nihayet madonna'nın başrol oynayacağı 'desperately seeking susan' (çılgın madonna) filminin seçmeleri için hollywood'a gitmiştir. film için şansı yaver gitmemiş ama ayrılmadan önce hollywood'da fazladan geçireceği bir gün, tesadüfen abc televizyonunun yapım aşamasında olduğu 'moonlighting' (mavi ay) dizisinin seçmelerinden haberdar olmasını sağlamıştır. seçmelerin yapıldığı stüdyoya, üzerinde berbat salaş bir kıyafet ve punkçı stili saçlarıyla girmiş ve 3.000 kişinin arasından, beş sezon üst üste cybill shepherd ile karşılıklı başrolde oynayacağı dedektif david addison rolünü kapmıştır. bu dizi onun için her şeyin başlangıcıdır.


sonrası, genel bilgiler ve az bilinenler (tarih sırasına göre değildir)

- solaktır.

- tüm oyunculuk hayatı içinde yine de en sevdiği rol 'zor ölüm' serilerindeki 'john mcclane' karakteridir.

- 1988 yılı yapımı ilk 'die hard' (zor ölüm) filminde giydiği bir beyaz fanilayı, 2007 yılında, üstünü imzalayarak, amerikan ulusal tarihi müzesi'ne bağışlamıştır.

- koyu bir cumhuriyetçi parti taraftarıdır. partiyle tek ters düştüğü hadise bob dole yüzünden olmuştur. 1996 yılı başkanlık seçimlerinde cumhuriyetçi parti'den aday adayı olan politikacı bob dole, sürekli olarak 'striptiz' filmindeki rolü ile ilgili olarak demi moore'a (bruce willis o tarihlerde demi moore ile evlidir) sözlü saldırmış ve bruce willis'i çileden çıkarmıştır.

- saatini her zaman bileğinin içine dönük şekilde takmaktadır (gerçek hayatta ve filmlerinde canlandırdığı rollerde de).

- tarantino'nun pulp fiction (ucuz roman) filminde rol alması için bruce willis'i ikna eden kişi yakın arkadaşı harvey keitel'dır. filmdeki rolüne ait sahneler toplamda 18 günde çekilmiştir.

- luc besson'un ünlü filmi 'the fifth element' filmindeki repliği 'look lady, i only speak two languages, english and bad english' senaryoda yoktur, tamamen willis tarafından doğaçlama söylenmiştir. luc besson'un sonradan söylediğine göre willis, senaryoyu okumaya başladıktan iki saat sonra bu filmde oynamayı kabul etmiştir.

- küçük kardeşi robert willis, 2001'de 42 yaşındayken pankreas kanserinden ölmüştür.


- apocalypse, 1998 yılında neversoft tarafından, sony playstation konsolları için geliştirilmiş bir bilgisayar oyunudur. oyundaki keskin nişancının sesi ve gerçekliğe yakın kurgusal duruşu, bruce willis'in gerçek sesinin ve vücut hareketlerinin dijital ortama aktarılarak dönüştürülmüş halidir. bu haliyle düşünülürse, bir anlamda bruce willis, bir bilgisayar oyunundaki karaktere hayat vermiş ilk aktördür.

- sağ omzu üzerindeki yara izi, 17 yaşındayken, kırılan kolu nedeniyle geçirdiği cerrahi müdahaleden dolayı olmuştur.

- m.night shyamalan, 'altıncı his' filminin senaryosunu yazarken 'malcolm crowe' rolü için başından itibaren bruce willis'i düşünmüştür.

- canlandırdığı karakterin gençlik haliyle karşılaştığı senaryoların olduğu 3 ayrı bilim kurgu filmde rol almıştır: 12 monkeys (1995), the kid (2000) ve looper (2012)...

- eski eşi demi moore'un sonradan evlendiği ashton kutcher ile olan düğün törenine davetli olarak katılmıştır.

- eski eşi demi moore'dan üç (rumer, scout, tallulah) ve emma heming ile evliliğinden iki (mabel ray, evelyn penn) olmak üzere beş çocuk sahibidir.

not: içerik, ünlü oyuncu hakkında detay bilgi içeren gerek sinema ile alakalı, gerekse genel akışa yönelik muhtelif sitelerdeki bilgilerin, karşılıklı teyid edilmesi suretiyle tamamiyle tarafımca türkçe'ye çevrilmesinden oluşmaktadır (imdb - brucewillispl - people - wikipedia - broadway.com).