Tom Cruise Hakkında Bilinmeyen İlginç Anekdotlar

Tom Cruise'un filmlerin ardındaki hayatına dair, okuması keyifli trivia'lar.
Tom Cruise Hakkında Bilinmeyen İlginç Anekdotlar

- çocukluğunda tanı konulmuş şekilde disleksi hastasıdır (öğrenme bozukluğu). oyunculuğun, senaryo ezberi ve odaklanma gerektiriyor olması sebebiyle disleksisi ile mücadele etmesinde belli oranda faydalı olduğunu fark etmiştir. ama 1992 yılında bir röportajında, "mensubu olduğu 'scientology' tarikatının bu rahatsızlığından kurtulmasını sağladığı" şeklindeki sözleri ise tıp otoritelerinin tepkisini çekmiştir.

- tam adı: thomas cruise mapother iv. syracuse, new york doğumludur (3 temmuz 1962). anne ve babasının kökenleri ingiltere, almanya ve irlanda'ya uzanır. örnek vermek gerekirse: soyağacındaki irlanda köklerine bakıldığında, 1799 dublin (irlanda) doğumlu patrick russell cruise'un, 1825 yılında teresa johnson ile (kayıtlara göre meath kontluğu sınırları içinde) evlilik kaydı olduğu ve aynı yıl ikisinin irlanda'yı terk ederek abd'ye (new york) yerleştiği görülür.

- dizinden geçirdiği bir sakatlığa kadar okul yıllarında 'güreş' sporuyla ilgilenmiştir. okulun güreş takımını bırakmasıyla doğan boşluk, onu oyunculukla ilgilenebileceği çalışmalara itmiştir.

- 1984 yılında kanserden ölmüş olan babasını; 'zorba', 'korkak' ve 'çocuklarına şiddet uygulayan güvenilmez bir herif' sözleriyle tanımlar.

- 14 yaşına gelene kadar 15 farklı okula gitmiştir. 14 yaşında, rahip olma hedefiyle bir ilahiyat okuluna kaydolmuş ama bir yıl sonra okulu bırakmıştır.

- 3 kız kardeşi vardır.

- matrix filmindeki neo rolü için keanu reeves'ten önce ismi düşünülmüştür.

- 1988 yılı yapımı kokteyl filminde yer alan bar sahnelerindeki havalı şişe ve bardak hareketleri için ünlü ve çok yetenekli bir barmen olan john bandy'den ders almıştır.

- 10 yaşından beri motorsiklet kullanmaktadır. yine onlu yaşlarındayken, kendine ait motorsikletiyle iki araç arasında sıkıştığı ve bariyerlerin önündeki su dolu bidonlara çarparak düştüğü bir kaza geçirmiş ve bu kazayı ailesinden saklamıştır. annesine gerçeği yıllar sonra söylemiştir.

- hillary clinton'ın seçim kampanyasına, maddi destek sağlayarak katkıda bulunmuştur.

- gerek masalı, gerekse disney'in çizgi karakteri alaaddin'i hepimiz biliyoruz (aladdin and the king of thieves - 1996 yılı yapımı). disney stüdyolarının o tarihteki başkanı 'jeffrey katzenberg'ün isteği ve önerisi üzerine film yapımında çalışan animatör ekip, alaaddin'in yüzünü tasarlarken tamamiyle 'tom cruise'un yüz hatlarından esinlenmişlerdir.


- onu 'scientology' tarikatıyla 1990 yılında tanıştıran kişi, ilk eşi 'mimi rogers'dır.

- brövesini 1994 yılında almıştır. pilottur. kendine ait bir p-51 mustang uçağı vardır ve gerek hobi amaçlı gerekse filmleri için teknik geliştirme amaçlı olarak çok sık uçmaktadır. ama sanıldığının aksine top gun filminde (kokpitte olmasına rağmen) savaş uçağını uçuran o değildir (not: p-51 mustang'ler ingiliz amerikan ortak yapımı avcı uçaklarıdır ve 2. dünya savaşı'nda, yüksek irtifa ağır bombardıman uçaklarına refakat görevi için tasarlanmış modellerdir. tom cruise'un uçağının adı 'miss montana'dır ve 2. dünya savaşı'nda da aynı adla görev yapmıştır).

- ülkeyi sayısız defa ziyaretine, ülkedeki hayranları ile sık sık buluşmasına ve japon kültürüne katkı ve sempatisine istinaden (bize tuhaf gelecek mutlaka) 2006 yılında, '10 ekim günü', japonya'da sembolik olarak 'tom cruise günü' (tom cruise day) ilan edilmiş ve kayıtlara geçmiştir. oynadığı 'son samuray' filminin japonya'daki gişe hasılatı, abd'deki hasılatın çok üstündedir...

- rol aldığı 'days of thunder' filminin setine gidip gelirken hız sınırını aştığı için trafik cezası yemiştir.

- yönetmenliğini paul newman'ın yaptığı, 1984 yılı 'harry & son' filminin seçmelerine katılmış ama kabul edilmemiştir. fakat paul newman onu seçmelerde mimlemiş ve 1986 yılında çekilecek olan (kendisinin de oynadığı) 'paranın rengi' filmi için yönetmen martin scorsese'ye cruise'un ismini önermiştir. paul newman, tom cruise için her daim idol olmuştur.

- top gun'dan itibaren, filmleri için imzaladığı mukavelelere istinaden filmlerde kullandığı her motorsiklet, film çekiminden sonra onun olmuştur.

- görevimiz tehlike serisinin beşinci filmi olan 'rogue nation'ın açılışında, yerden yaklaşık 1.500 metre yüksekliğe kadar çıkmış olan airbus a 400m tipi askeri kargo uçağında asılı olduğu sahnede dublör kullanmamıştır. zorluğu nedeniyle bu sahneyi burada anmakla birlikte aslında tom cruise'un hemen hemen hiçbir filminde dublör kullanmadığı gerçeğinin de altını çizmekte fayda var.

- hem stanley kubrick hem de steven spielberg ile beraber çalışmış tek aktördür.

- sırasıyla mimi rogers, nicole kidman ve katie holmes ile evlenmiş ve üçünden de boşanmıştır. boşanma tarihlerinde her üç kadın da 34 yaşındadır.

- annesi mary lee, şubat 2017'de, uykusunda ölmüştür.

- yaptığı en iyi filmin 'vanilla sky' olduğunu söylemiştir.

kaynak: imdb, wikipedia, rottentomatoes, goliath, independent, thesun, motorbikewriter.com, worldflairassociation.com (çeviriler tümüyle bana aittir - türkçe kaynak kullanılmamıştır - kaynaklar çapraz kontrol edilmiştir.)

Brad Pitt Hakkında Az Bilinenler