Bu Akşam Düzenlenecek Apple Etkinliğinde Yeni iPhone ile İlgili Neler Bekleniyor?

Türkiye saati ile bu akşam 20.00'de başlayacak olan Apple özel etkinliğinde iki yeni iPhone'un tanıtılması bekleniyor.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Çoğu insan bu seneki Apple etkinliğinde iPhone 7S ve iPhone 7S Plus'ın tanıtılacağını düşünüyordu fakat ABD merkezli kredi kartı şirketi Discover'ın yanlışlıkla(?) yaptığı paylaşımla yeni modellerin 8 ve 8 Plus olacağını öğrendik.

iPhone 8'in özellikleri konusunda ortalıkta çok fazla söylenti var. Bunların en önemlileri ise yüz tanıma ve kablosuz şarj olayı. Bekleyip göreceğiz.

10. yıla özel iPhone X

Hiç şüphe yok ki akşamki etkinliğin en önemli konusu iPhone'un 10. yılına özel olarak çıkartılacak olan iPhone X olacak. Çerçevesiz ekranı ve OLED paneliyle dikkat çekecek olan iPhone X'i bugüne kadarki modellerden farklı kılacak bir diğer özelliği ise 1000 dolarlık başlangıç fiyatı.

Bugüne kadarki en pahalı iPhone modeli olacak olan X'in  3 GB RAM ve 6 çekirdekli A11 Fusion işlemcisi ile gelmesi bekleniyor.

Ekşi Sözlük yazarlarının yeni iPhone modelleriyle ilgili görüşleri ise şöyle

iphone x hakkında çok ilginç dedikodular dönüyor. bazı teknoloji sitelerinde "apple parmak izini test ediyor!11!!" tarzı haberler ve videolar çıkarken, bazı sitelerde ise "artık parmak izi olmayacak, sadece yüz tanıma sistemi ile gelecek" haberleri dönüyor.

sızdırılan bazı kasaların arka tarafında parmak izi boşluğu varken bazılarında hiç bir şey yok. bazıları ise olayı tamamen başka yöne çekerek "elma logosu parmak izi tarayıcı olacak" diyor. ki bana kalırsa böyle gelirse arka tarafa 2. deliği açmak yerine çok daha mantıklı olur.

bu arada android sever bir insan olarak, sızdırılan görseller doğruysa eğer, şu yeni çıkan çerçevesiz ekranlı telefon modasıyla çıkan telefonlar arasında ön taraftan en karakteristik ve karizmatik görünen telefon iphone x olacak gibi görünüyor.


ancak telefon ön taraftan ne kadar karizmatik duruyorsa arka tarafı da o kadar ucuz ve 2. sınıf gibi görünüyor.


bu arada söylemem gerek, eskiden iphone serisine düşman biri olarak apple'ın iphone 6s serisinde kullandığı a9 ve 7 serisinde kullandığı a10 işlemcileri çıktığı senelerden 1 yıl sonra bile hala daha android tarafındaki tüm işlemcileri tokatlayabilecek güçte işlemcilerdi.

a10 dediğimiz işlemcinin tek çekirdek skoru 3500, çok çekirdek skoru ise yaklaşık 6000 seviyelerinde seyrediyor.


1 sene önce çıkmış olan işlemci, günümüzde çıkan en güçlü işlemcileri tek çekirdek skoru olarak 1.5'a katlıyor. çok çekirdek skorunda ise 4 çekirdekli haliyle 8 çekirdekli işlemcilere kafa tutup aynı seviyelerde güç üretebiliyor:

(sağdaki snapdragon 835, soldaki kirin 960)

apple firmasını sevelim veya sevmeyelim (ki ben sevmiyorum), yaptığı işleri küçümsemek aptallık olur. ha tabi ki daha iyisini yapabilecek durumları varken insanlara bunları vermeyip kırıntılarla beslemeleri, bizleri kabız etmeleri biz teknoloji severlerin canını sıksa da, gelecek olan telefonları merakla beklemekten geri durmuyoruz.

iphone x'in;

- 4+2 çekirdekli a11 işlemci,
- face id: çift ön kamera ile 3d yüz tarama sistemi ile hızlı tuş kilidi açma. ir ile karanlıkta da çalışabilecek
- ince kenar çerçeveli ön yüzü tamamen kaplayan oled ekran
- önceki modele göre daha gelişmiş çift arka kamera
- bluetooth 5.0
- kablosuz şarj
- cam kasa

gibi özelliklere sahip olması bekleniyor. en vurucu olan oled ekran ve yüz tarama sistemi bence. bir de boyut iphone 6/7'den biraz büyük, 6+/7+'tan küçük. ekran ise ön yüzeyi tamamen kapaladığı için 7+ boyutu gibi.

iphone 8, iphone 7/7plus ile benzer tasarımla gelecek. ancak, boyutları 3 boyutun her biri için aşağı yukarı milimetrenin onda ikisi civarında büyüyecek. bunun nedeni de arka kapağın camdan oluşu altında kablosuz şarj için coil bulunması. muhtemelen 7/7 plus'ın şimdiki fiyatlarından satılacak. heyecan verici yeni dizaynla gelecek model içinse (bkz: iphone x).

kaynak: son bir haftadır aynı şeyleri yazan onlarca teknoloji bloğu