Tüm Windows İşletim Sistemlerinde Gördüğümüz System32 Nedir?

Belki de bilgisayarla tanışmamıza sebep olan Windows işletim sistemlerinin hepsinde yer alan sistem dosya klasörünün isminde neden 32 sayısı bulunuyor, hiç düşündünüz mü?
Tüm Windows İşletim Sistemlerinde Gördüğümüz System32 Nedir?

 windows 95 sürümünden bu yana çıkmış bütün sürümlerde yer alan system32 klasörünün 32 sayısına sahip olması tabii ki tesadüf bir durum değil.

adındaki "32" sayısı, 32-bitlik işletim sistemlerinde çalışan uygulamalar ve sürücüler için oluşturulmuş bir klasör olduğunu belirtmek için kullanılır.

32-bit işletim sistemleri, 32 bit'lik bir sayıda bilgi işleyebilirler ve bu da yaklaşık 4 milyar farklı değer anlamına gelir. system32 klasörü, bu tür işletim sistemlerinde kullanılan en önemli dosyaları içerir ve bu dosyaların çalışması için 32 bit'lik bir ortama ihtiyaç duyar.


günümüzde çoğu bilgisayar 64-bit işletim sistemlerini kullanmaktadır. ancak, system32 klasörü hala aynı adla varlığını sürdürmektedir; çünkü eski 32-bit uygulamalar ve sürücüler hala bu klasöre bağımlıdır. çünkü bu klasör, windows işletim sisteminin tarihindeki önceki 32-bit sürümlerinde kullanılan bir klasördür. bu klasörde yer alan dosyalar, 32-bit sürümleri kullanırken gereklidir ve bu dosyaların isimleri değiştirilirse, windows işletim sistemi çeşitli hatalar verebilir.

bu sebeple microsoft'un geçmişte kullandığı bir isimlendirme standardına dayanan bu klasörün işletim sisteminin iskelet yapısının bozulmaması açısından da güncel windows sürümlerinde bile aynı isimde kalması büyük bir önem arz etmektedir.