Bu Seneki Oscar Ödülleri'nde 21. Adaylığını Alan Meryl Streep'in Hakkını Yedirmeyen Bir Yazı

Şimdiye dek üç Oscar'ı bulunan ABD'li aktris Meryl Streep, Steven Spielberg'ün yönettiği dönem filmi The Post ile 90. Akademi Ödülleri'nde bir kez daha En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi.
Bu Seneki Oscar Ödülleri'nde 21. Adaylığını Alan Meryl Streep'in Hakkını Yedirmeyen Bir Yazı


Sosyal mecrada Meryl Streep hakkında aşağıdaki gibi yorumlar dönmesine alışmıştıkSözlük yazarı "stylus", Streep'in 2012'deki Oscar ödülünü yazmış. Bu yorumu günümüzde de hala sonuna kadar geçerli.

katherine hepburn dört (rakamla 4), hilary swank daha bu genç yaşında (ve ilginç bir şekilde) iki kez en iyi kadın oyuncu kategorisinden oscarı kucaklamışken yılların duayeni meryl'nin bu kategoride yalnızca bir tane sarı heykelciğinin olması açıkçası uzun bir süredir kanıma dokunuyordu. (hatırlatma: kramer vs. kramer ile en iyi kadın oyuncu oscar'ını değil, en iyi yardımcı kadın oyuncu oscar'ını kucakladı)

17 adaylıktan 3 kere voleyi vurması az, çok az ve yetersiz. disiplinli, yetenekli ve kendini bu camiada ispat etmiş olması yeni filmlerinde verdiği emeğinin karşılığını bulamamasına neden olmamalı. son dönemde beyazperdede oldukça güçlü aktrist performansları izlerken kendini unutturmadan isminden hala hayranlıkla söz ettirebilmesi ve yaşıtlarının aksine hala birçok yapımda başrol oynayabilmesi oldukça göz doldurucu bir dipnottur. "camia meryl'e doydu doydu" naralarını geçiyorum bu sebeple.

kuşkusuz 2012'nin en zor kategorisi en iyi kadın oyuncu kısmıydı. evet ikinci adaylığını yaşayan viola davis kazanabilirdi, daha bu genç yaşında üçüncü adaylığını yaşayan michelle williams (saçlarına öldüğüm) ağzını gere gere o sahneye çıkabilirdi ama lütfen söyleyin,
hangisinin ödül konuşmasında salon bu denli tüyler ürpertici bir hale bürünebilirdi?
hangisinin ödül konuşması yılların yorgunluğunu, beklentisini, hayal kırıklığını ve sevincini aynı anda barındırabilirdi? 


oldukça duygusal ve güzel bir kabul konuşmasıydı

Streep'in 2012'de The Iron Lady ile 2. kez kazandığı En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alırken yaptığı konuşma.

ama bu sefer her zamanki espirileri, ufak taşlamaları belki ödülü gene beklemediğinden; belki sesi titrediğinden; belki de buğulu gözlerinden ötürü eser miktardaydı.


"cok yaslndı qenclrn onnu acsn artq yeaaa" diyen tayfaya da şöyle bir anekdot

meryl streep son kez oscar kazandığında yıl 1983 ve kendileri 34 yaşındaydı (evet, bir zamanlar o da gençmiş). sonrasında ya ekarte edildi ya da "zaten ödülü var yeaa" yaklaşımıyla belki de çoğu kez akademi tarafından bekletildi. genel kanının aksine ben gençlerin önünü tıkayıp hakettikleri ödülü ellerinden aldığı yakın bir tarih hatırlamıyorum!

30 yıldır ödül almaması kendisini diğerlerinden daha başarısız bir aktrist yapmasa da bu denli bir özverinin bunca yıl karşılıksız kalması oldukça onur kırıcıdır.

son sarı heykelciğinden bu yana geçen 29 yıllık süreç zarfında birçok yapımda (evil angels, the bridges of madison county, one true thing, music of the heart, adaptation, doubt, julie & julia)  insanüstü performanslar sergilemesine rağmen adaylıktan bir türlü kurtulamamış ve karşısındaki diğer güçlü rakibelerine boyun eğmişti. bu kısır döngüyü margaret thatcher rolü ile kırdı sonunda.

sarı heykelciğini son kez kucakladığı 1983 yılından bu yanaki oscar adaylıkları (*'lı olanlar önünde durmadığı gençlerdir)

1984 shirley maclaine --> meryl silkwood ile adaydı
1986 geraldine page --> meryl out of africa ile adaydı
1988 cher --> meryl ironweed ile adaydı
1989 jodie foster* --> meryl evil angels ile adaydı
1991 kathy bates --> meryl postcards from the edge ile adaydı
1996 susan sarandon --> meryl the bridges of madison county ile adaydı
1999 gwyneth paltrow* --> meryl one true thing ile adaydı
2000 hilary swank* --> meryl music of the heart ile adaydı
2003 nicole kidman* --> meryl adaptation ile adaydı
2007 helen mirren --> meryl the devil wears prada ile adaydı
2009 kate winslet* --> meryl doubt ile adaydı
2010 sandra bullock*--> meryl julie & julia ile adaydı
2012 iron lady ile bu ödülü sonuna kadar hak etmiştir.

"if there's a heaven for directors, it would be to direct meryl streep your whole life. (yönetmenler için bir cennet varsa, o da hayatınız boyunca meryl streep ile çalışmaktır)" (alan pakula)

Bonus: Meryl Streep'in En İyi 10 Performansı

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı

Bu içerik de ilginizi çekebilir